Jump to content

Jante si anvelope - DOAR specifice Octavia 4


TDR
 Share

Postare recomandată

@tbege pe O3FL 2.0 TSI 190 am discuri de 313mm fata. Therefore sunt limitat la 16” (205 55 R16)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

As dori și eu 2 informații de la cei cunoscători:

1) Ce tip de ulei de motor(vâscozitate, norma) se folosește la 1.5 TSI DSG, ca nu am găsit ceva concludent în cartea masinii (eventual o poza cu uleiul)

2) Ce tip de distribuție are motorizarea menționata/ Ce interval de înlocuire necesita?

Mulțumiri!

PS.Dacă exista deja acest topic, cer scuze tuturor și rog sa fie sters

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din manual, ulei pentru motoare pe benzină: VW 504 00, VW 508 00, ACEA C3, ACEA C5.

Distributia este pe curea. Nu cunosc intervalul dar "suspectez" ca e "mentenance free" adica fara intretinere/nu se schimba.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut, 

Vreau să-mi iau pachet complet de jante și anvelope pentru iarnă. Mașina (O4 Style 1.5TSI MH) am comandat-o cu jantele de 18 (225/45 R18 Pirelli Cinturato, janta 7,5J ET48).

Pentru iarnă vreau pe 17", care în documentul COC au specificațiile 205/55 R17, 7J ET46 sau 6.5J ET46.

 

Căutând pe internet, am găsit unele jante care mi se par ok, însă sunt R17, 7J ET40. Aș putea avea probleme dacă sunt cu 6mm mai în interior jantele? 

Iar referitor la anvelope, Bridgestone BLIZZAK LM005 Sunt ok?

Linkul complet de configurare este aici: https://auto.anvelopelider.ro/pachet-anvelope/37108/aluminiu-988392/954422/
image.thumb.png.ca2103df337691ca822d9c847b186af8.png

 

Ar mai fi și astea, care seamănă cu jantele originale, dar nu-mi plac la fel de mult ca cele de sus:

 

image.thumb.png.b6a119c9eaa76b6f58a4c240769bc0bf.png

 

Mulțumesc.

Modificat de BFlamer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET 40 vs ET 46 inseamna ca janta cu ET 40 va sta mai sper exterior cu 6 mm, nu spre interior. Cu cat ET-ul este mai mic, jante este mai spre exterior. Pe masina sigur nu se va simti nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blizzak alea după specificații par ok, clasa A pe umed, și pattern-ul pe cauciucuri pare ok. Cred că este oricum thread separat de cauciucuri... 

În altă ordine de idei, dealerii au promoții de lrin octombrie începând la seturi de iarnă, dacă nu este grabă și îți plac jantele Skoda, poți vedea și acolo. 

 

Și eu sunt cam în aceeași situație (motorizare diferită), dar eu mai aștept până intră oferta la dealer să văd. Anul trecut costa 4900 lei setul cu jantele Rotare și Blizzak LM005 la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost și eu la dealer acum 2 săptămâni să întreb de jantele Lyra și era 1100 de lei bucata. Doar jantele. Mi-a trecut. Dacă zici că sunt promoții în octombrie, aș mai aștepta să văd.

Mulțumesc pentru răspunsuri.

spacer.png

 

Modificat de BFlamer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, jantele și gumele dacă le iei separat costă mai mult, deobicei la început de sezon sunt ceva promoții, dar nu da cu parul în mine dacă nu o să fie.. 😂 Lyra sunt foarte faine, dar sincer pentru iarnă tot acolo e, nu mă uit atâta la design..😋

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelele 2020/2021 cate dimensiuni de jante/anv sunt trecute in COC/CIV ? Intreb pentru ca din 2020 s-ar fi adpotat o directiva europeana ref la omologare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o O4, înmatriculată în august, avem R16 la standard și R17, R18 la opționale.

20210907_151912.jpg.6132bc5ef38ded415250d9c324e5c858.jpg

20210907_151942.jpg.d8ccebb12d2964db4806bfd9ea4f4e99.jpg

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de motorizare, la mine cu motorul de 200 de cai nici nu apare in carte optiunea de 16" de ex., 17" apare doar pentru iarna cu M+S, in rest 18" si 19".

Desi strict teoretic nu vad de ce ar fi o problema niste cauciucuri de 17 de vara pe masina asta, dar nu e treaba mea, ma conformez, iarna trec pe 17, vara pe 18. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pentru varianta de 17 este indicat explicit M+S? Unde apare informatia, in CoC sau in CIV? Mi se pare oarecum restrictiv; poate ca din motive de confort sau economice vrei sa mergi si vara pe 17". E limpede ca daca sunt OK pentru iarna nu interfereaza cu discurile/etrierii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine da. În CIV e trecut 18 ca "standard", restul la mențiuni. 17 apare doar cu M+S. 

 

 

Screenshot_20210907_225843.jpg

Screenshot_20210907_225912.jpg

 

In postarea asta postarea asta (click me :D) am pus un link din Germania unde in functie de motor apar si dimensiunile care pot fi folosite. Pentru motorul meu, DTUA, 17 apare doar cu M+S. Cand am intrebat la dealer, a tras din umeri, iar aia din Cehia mi-au zis sa intreb la dealer. :))

 

Poti probabil omologa si cele de 17 pentru vara, dar te costa procesul bani si mai ales timp, pe care sincer eu unul nu sunt dispus sa le investesc, mai bine dau ~50-100 lei mai mult pe bucata de guma o data la 4 ani...

 

Modificat de tbege
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, ciudata situatie. Asigura-te totusi ca in CoC sunt trecute exact aceleasi configuratii la dimensiunile optionale. Spun asta, pentru ca pe alt forum tocmai este in desfasurare o discutie cu un caz in care in CIV RAR-ul a trecut doar 15, in CoC sunt prezente 15, 16, 17 si 18. Iar ca faza sa fie de-a dreptul hilara, masina omului a fost livrata cu roti de 16". Desigur, pentru omologare nu merita sa-ti bati capul, insa daca e o eroare de la RAR se poate remedia. Depinde si cum te intelegi cu nivelul de confort pe jantele de 18. Pentru mine a fost la limita - eram pe punctul de a trece pe 17, dar nu a mai fost cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai făcut curios așa că am săpat după dosarul mașinii, uite aici:

 

16310934349825051167610735794397.jpg

 

Cat despre nivelul de confort la 18, e ok, eram sceptic initial, dar cum masina este aproape noua, gumele la fel (rulate vreo 6 luni/4.6k km inainte sa o cumpar eu), e bine, mai mare nu pun oricum. Nu zic ca nu imi pasa de looks, dar 18 e pragul psihologic pentru mine.

 

Daca ar fi sa-mi iau eu pentru iarna, desi sunt total habarnist legat de jante aftermarket, nu am avut niciodata, cred ca as merge pe un combo

 https://www.anvelopejantebucuresti.ro/index.php?route=product/product&path=8_9&product_id=29456

 +

 https://www.anvelopejantebucuresti.ro/index.php?route=product/product&path=3_4&product_id=48556, iese 4564 cu montaj gratis.

Rial fiind cu review-uri ok din cate vad, iar gumele alea cu clasa A pe umed iarasi par a fi bune.

Modificat de tbege
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draguta combinatia pe care ai gasit-o; ai grija insa la latimea jantei din link - este de 7.5, in loc de 6.5. Este posibil ca o anvelopa de 205 latime sa stea cam ciudat pe o janta cu latime de 7.5 inch. La GT de exemplu am avut latime de 225 pe janta de 7 inch (R17); cu o anvelopa mai ingusta si o janta mai lata probabil ca peretele lateral al anvelopei nu sta corect. Si ai grija la CB-ul jantelor - daca nu gasesti direct cu 57.1 cat este la tine, sa nu uiti sa ceri inele de centrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yeah, my bad, din motive necunoscute pentru mine am cautat 7.5 in loc de 6.5... Ma si miram de ce sunt asa putine... Acuma inteleg, mersi ca mi-ai atras atentia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectificare, cautand acuma dimensiunile bune, combo-urile astea mi se par ok ca si alternativa la jantele Skoda (de Dezent si Borbet am mai auzit de la oameni care isi mai iau jante aftermarket, nu se plangeau de ele):

https://auto.anvelopelider.ro/pachet-anvelope/36957/aluminiu-988688/954422/

https://auto.anvelopelider.ro/pachet-anvelope/36957/aluminiu-1005482/954422/

https://auto.anvelopelider.ro/pachet-anvelope/36957/aluminiu-988424/954422/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezent 17" am avut eu pe GT si sunt foarte ok. E drept, le-am folosit doar 2 sezoane de iarna - nu am o statistica foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod interesant, jantele Pulsar (posibil si Lyra si Rotare) sunt 7x17, nu 6.5, cum imi scrie mie peste tot... Si am vazut destule modele Octavia livrate cu Pulsar pana acuma (inclusiv cele 2 inchiriate de mine)...

 

In alta ordine de idei, am vorbit acuma cu cineva de la dealer, iata rezultatul:

- set de iarna este doar pe 16 momentan, cu niste cauciucuri care mie unul mi se par naspa, ceva Conti cu clasa C la franare pe umed (partea cu combustibil nu ma intereseaza asa tare), costa ~3900 RON

- alte seturi vor fi poate disponibile din octombrie, dupa ce importatorul publica catalogul de toamna-iarna, a zis omul ca ma anunta indata ce apare :) 

- janta Rotare 17 - 850 RON

- janta Lyra negru 17 - 1127 RON

- janta Pulsar negru 17 - 1296 RON

Modificat de tbege
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, buna gluma asta de la Skoda - una au trecut in CoC si cu alta au incaltat masina... Nu mi-am pus problema inainte de remarca facuta de tine. Si pe 16" au o problema, cu Twister Aero care este 7x16 fata de 6.5x16 in CoC. Eu comanda am lansat-o cu Pulsar Aero; multi le detesta, dar mie-mi par mai faine decat Rotare care erau standard pe Style.

Revenind la preturile pe care le-ai postat pentru 17": in banii astia poti lua jante aftermarket foarte ok pentru setul de iarna. In general OEM-urile sar calul cu pretul, strict din motive de brand. Important este sa fii atent la aftermarket sa nu cumperi chinezarii fara certificare (sau certificari false). Arunca o privire si pe configuratorul de mai jos, mie mi s-au parut ok:

https://www.alcar.ro/3DKonfigurator/index.php?lcs=ry9333ybzk&country=ro;ro

 

WhatsApp Image 2021-09-09 at 15.16.51.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am ajuns si eu la configurator mai de mult, am vazut pe emag ceva jante de otel vandute de ei si am intrat sa vad ce au. Problema ii ca nu au preturi acolo, trebuie cautat vanzator...

 

Partea buna este ca jantele Dotz, Dezent si AEZ toate au certificare in Germania pentru Octavia 4, deci daca nu o sa fie ceva combinatie buna la dealer, clar ca o sa merg pe varianta janta aftermarket + cauciucuri cumparate de mine.

Mi-a trecut prin cap si sa pun jante de otel iarna, pana la urma la forjat prin zapada, sare, nisip (am uitat ce combinatie magnifica folosesc astia pentru drumuri iarna, de se face mazga aia faina de zici ca esti la patinoar cateodata... :))) sunt bune si alea, da-le dreaq...

 

P.S. Si mie-mi plac alea Aero ce ai comandat, mi se pare ca arata fain pe masina, plus, sunt mult mai aerodinamice (deh, numele... :D) decat alea cu 5 spite minuscule. Nu degeaba mai toate masinile electrice au jante asemanatoare... :D 

Modificat de tbege
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcar-ul vinde multe modele prin Emag, eu asa am luat in general de la ei. Chiar si cand au avut pret pe pagina lor, pe Emag pretul era mai bun... In ceea ce priveste anvelopele, m-am raportat frecvent la testele ADAC gasite prin tyrereviews.com si la acest moment, Blizzak LM005 e cel mai bun in teste. Si din cate vad in configuratorul Skoda, pachetele de roti pt iarna pe care le propun sunt cu Blizzak LM005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, SkOmk4 a scris:

Arunca o privire si pe configuratorul de mai jos, mie mi s-au parut ok:

https://www.alcar.ro/3DKonfigurator/index.php?lcs=ry9333ybzk&country=ro;ro

Aici www.janta.ro e tot site-ul Alcar dar e trecut prețul. Eu mi-am luat și sunt omologate TÜV. Gaura centrală 57,1 și nu trebuie adaptoare. Dezent-urile, cel puțin, merg direct cu șuruburile originale de pe mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Am o intrebare poate prosteasca. Daca pe masina am original 7.5 x 18 ET48 5x112 si vreau sa pun in locul lor 8 x 18 ET48 5x112, adica din 7.5 sa fac 8 schimba cu ceva dinamica masinii? probleme la RAR? probleme de instalare? de montaj cauciucuri? Totodata daca pun o janta cu un ET mai mic ce se intampla? sau cu un ET mai mare?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!