Jump to content

Jante si anvelope - DOAR specifice Octavia 4


TDR
 Share

Postare recomandată

Se pare ca nu toate versiunile vin cu aceleasi anvelope. Style break vine echipat cu Michelin Primacy 4 S1 205 55 R17

 

IMG_20200519_100417.jpg

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Style are in echiparea standard jante de 17". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar ma asteptam sa puna to GY.

Nu vad mare diferenta ca look intre 16 si 17. 

Cel mai bine mi se pare ca arata cu Perseus sau Becrux dar pt drumurile noastre nu merita.

OCTAVIA_EN_Overview_of_wheels-1440x810.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

Nu stiu daca ati observat dar doar octavia a primit dimensiuni noi la anvelope, adica: 205/60/16, 205/55/17, 225/45/18, 225/40/19.

In comparatie, golf 8 si leon 4 au ramas cu dimensiunile clasice: 205/55/16, 225/45/17, 225/40/18.

Avantaj pentru octavia pe partea de confort dar vor fi anvelopele mai scumpe fiind dimensiuni atipice.

de exemplu 225/40/18 e mai ieftin decat 205/50/17,care desi e mai mic, nu e asa intalnita dimensiunea si deci mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se par foarte urate toate modele de jante de pe Octavia iV... si da, ciudata rsu alegerea anvelopelor... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de 16/17 sunt intradevar cam uratele, dar cele mentionate de colegul miahi.onu94 sunt frumusele. Cel putin cele de 19"" cred ca arata bestial pe masina, si doar faptul ca avem disponibile jante de 19 pe o Ocatvia este ceva nou. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine arată cele pe 19”, însă nu sunt disponibile in niciun configurator 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe O3 erau disponibile pe 19, dar doar pe vRS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca arata bine cele de 19, dar umflate la presiunile recomandate de producator si pe drumurile noastre iti cam da la rinichi si trebuie sa stai cu ochii cat cepele la drum, mai sunt si 225/40. Am 235/40/R18 pe masina personala si desi arata foarte bine, strang din buci la fiecare groapa mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EDFA3372-62DC-4575-AB86-779381F6FA3B.thumb.jpeg.7fec6d21ba5931f000112d2743e1182b.jpeg

Interesant e ca unele vin cu anvelope Continental pe 17” (jantele standard la echipare style).

 

LE: Iar modelul acesta vine cu Michelin

image.png.2dcca87454c304e813e8d327df2459f9.png

Modificat de ovioneb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce am postat era pe versiunea break.

Mult mai bune primacy 4 fata de conti eco contact.

Ce model de michelin este pe jantele pulsar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu, pozele sunt de luate de pe paginile dealerilor și nu se vede clar.

BB0CF006-FCBB-4CAB-9FF9-3BEA67D2D48F.thumb.jpeg.50b7d792a4c98223ccdbe518d5d32b90.jpeg

Aceste jante pulsar au anvelope Continental și sunt montante pe un break. Nu înțeleg care cum vin echipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intelegi pentru ca nu exista o regula ... nu vin toate cu acelasi tip de anvelope chiar daca dimensiunea este aceeasi. Asa ca discutia e usor inutila, nu poti sti cu ce anvelope se livreaza masina decit daca o iei din stoc si o verifici inainte. La fel si la O3, care cu Michelin, care cu Pirelli, care cu Nexen ... cum a avut chef departamentul de achizitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, probabil vin in functie de stocuri, ce prind sa achizitioneze, mai ales in perioada asta.

In general probabil vor pune anvelope orientate spre consum si anduranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa va spun ce am eu in CIV. Echiparea cu care a venit: 205/60R16 92V jante 7JX16. Alte anvelope: 205/55R17 91V si 225/45R18 91Y.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu stiu cine se incumeta sa iti monteze pe o octavia 4 non RS jante de 18 sau 19, sincer cel mai bine mergeau cele de 17, dar din pacate sunt doar 2 modele si acelea urate cu spume. Te forteaza sa mergi pe 18 parca, dar la ce drumuri avem, si pt cei care sunt pe modul "confort" nu vad posibil acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vezi ca in fiecare iarna reprezentantele au niste pachete de vanzare cu jante de aluminiu sau de tabla cu anvelope la preturi promotionale. Eu am luat in 2015 cu 2000-2500 lei jante de aluminiu de 16 si anvelope de iarna.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa cumpar jante de tabla pentru anvelopele de iarna. Tot ce stiu este din CIV si COC: Jante 7.0J16 ET46. Dar de unde iau diametrul pe care sunt asezate cele 5 prezoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai poti gasi informatiile astea si pe un configurator online de jante.

Sau poti incerca la orice dealer Skoda, mai ales ca la Octavia 4 sunt dimensiuni atipice (la anvelope).

 

https://bradytrade.ro/eshop/roti-complete-iarna/skoda-octavia-iv

https://www.anvelopejantealiaj.ro/configurator-roti-iarna-vara

 

7J - 17" - 5x112 - ET 46
6.5J - 16" - 5x112 - ET 46

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si diametrul cercului prezoanelor si CB, multumesc! Am intrebat la AVIA si mi-au confirmat 5x112 dar nu au stiut CB. O informatie buna este ca nu imi trebuie valva cu senzor de presiune pentru ca masina nu are asa ceva (citeste presiunea prin senzorul ABS).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Am intrebat la AVIA si mi-au confirmat 5x112 dar nu au stiut CB."

 

Cam asta este nivelul de competenta al reprezentantelor/dealeri :( Un profesionist ar fi zis "stati putin, sau revenim cu un telefon" si ar fi intrebat un mecanic/inginer.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!