Jump to content

Smucituri la accelerare/decelerare 1.6 16V


supernova86
 Share

Postare recomandată

supernova86

Salut!

Am un Toledo 2  1.6 16V cod AUS cu 274.000 km cu urmatoarea problema: in viteza (mai ales 1-3), masina smuceste de 2-3 ori cand calc sau eliberez pedala de acceleratie. La accelerare, oricat de usor as apasa pe pedala se simte. La decelerare se simte mai ales daca iau piciorul brus de pe pedala. Nu te arunca din scaun, dar este deranjant.

Piese noi schimbate in ultimul an: pompa de benzina, lambda 1, senzor MAP,  bobina, bujii, suport motor dreapta, suport cutie de viteze, tacheti, culbutori, distributie, fulie ax came, discuri+placute fata-spate, etrieri spate.

Cutia de viteze a fost schimbata prin 2018 cu una din dezmembrari.

Am curatat recent si clapeta de accelerarie(+ adaptat cu VCDS), EGR si teava de la EGR sperand sa se rezolve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ! 

Incearcati sa faceti niste verificari la cutia de viteze ... am mai intalnit aceasta problema dar nu pe motorul AUS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

supernova86

@efixteam Nu stiu exact la ce verificari va referiti. Va rog detaliati. M-a cam usturat prima schimbare de cutie (1.200 RON) asa ca nu prea ma incanta sa o schimb din nou. E posibil sa nu fie bun suportul nou pe care l-am pus (Lemforder) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!