Jump to content

Golf GTI (Golf VIII)


laduncaag
 Share

Postare recomandată

Probabil pentru ca nu sunt in Romania, in Elvetia de la AMAG am initiat procesul. Asta mi-a zis dealerul si mai am inca un coleg care a luat, si a primit acelasi timeframe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/6/2020 at 7:43 PM, weaksis said:

Pe miercuri am initiat procesul pt un GTI. Partea proasta e ca abia pe la sfarsitul lui Oct, inceputul lui Nov cred ca va fi facuta livrarea.

Zilele astea initiez si eu comanda pt un G8 GTI, am primit un interval similar de ~3luni pana la livrare, oricum sansele sa se aduca asa ceva pe stoc aici sunt nule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nici macar in showroom, ei se asteapta sa vanda GTI-uri din poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam aiurea dar nah, pe mine m-au prins de client chiar si asa :) In ani de zile de umblat pe la dealeri, o singura data am vazut un GTI (G7) in showroom, care s-a dat in 2 zile de cand a fost adus. L-as fi luat eu dar avea cutie manuala asa ca am zis pas, mai ales ca era oricum end of life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva general. Eu nu am gasit motorul la test drive, nimic cu suspensie sport, nimic Highline sa vad scaunele, de DLA sau Dynaudio ce sa mai spun. La GTI poti merge pe recomandarile testelor facute in afara tarii, dar tot ar trebui sa aiba unul pe la Importator macar, e un clasic al gamei. Acum au o scuza obiectiva, dar peste cateva luni nu mai au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Scz de offtopic.

O comanda fie stoc fie de client, ajunge tot in atata timp! Nu are nimeni interes sa nu vanda.

Daca abia acum 2-3 saptamani s-au dat drumul la comenzi, atat va dura si o comanda de stoc.

 

spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/16/2020 at 12:56 PM, The_Ego said:

Din pacate nici macar in showroom, ei se asteapta sa vanda GTI-uri din poze.

Tin minte cand am luat golful ca nici macar motorizarea de 160cp nu o aveau de test drive, ce sa mai zic de GTI.

Ei sunt merg pe principiul ca oricum vand, are balta peste.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu dacă merg pe principiul ăsta, doar că mașinile de test drive sunt cumpărate de dealer, nu sunt cadou al producătorului, și puțini își permit să țină bani blocați în prea multe mașini de TD, așa că alegerea logică este că se cumpără pentru test drive mașinile cele mai comune. De exemplu, este aproape imposibil să găsești la test drive mașini cu cutie automată. Ca amuzament, la o marcă mai „nișată”, pentru test drive au zis că o să roage un client să vină cu mașina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, niciun dealer (mai ales in contextul actual), nu va inmatricula un GTI pentru a multumi sa zicem un nr extrem de limitat de clienti care il vor cumpara, ci se va axa exact pe motorizarile de volum.

Nici la Mercedes de ex. nu vei gasi pt TD vreun model AMG, pt ca asta inseamna ca dealerul respectiv sa blocheze o gramada de bani intr-o masina pe care o va vinde intr-un nr f mic si nici masina de TD nu beneficiaza de aceleasi conditii speciale de achizitie de catre dealer pt TD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog mențineți discuția pe subiectul thread-ului.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de curiozitate: stie cineva ce cutie automata este montata pe Mk8 GTI? Nu gasesc specificatii atat de complete niciunde, parerea mea e ca ar trebui sa fie un DQ380/DQ381 ca pe Mk7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nici eu, dar normal ar fi sa fie aceeasi cutie de pe mk7.5..dsg7 umed. Dq380/381.

Am inteles ca standard vine cu VAQ, varianta de LSD pusa de VW, insa tot asa fara documente oficiale. A gasit cineva informatia asta certa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Golf GTI (Golf VIII)
  • 2 weeks later...

Stie cineva, printr-o intamplare care e diferenta intre suspensia pt jantele de 17/18” si suspensia pt cele de 19?

Am vazut ca jantele de 19 pot sa fie doar ca parte a unui pachet care schimba suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil un detaliu din configurator, suspensia ar trebui sa fie aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut prin alte configuratoare, jantele de 19" te obliga la DCC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi nu te obliga neaparat la DCC, ci sa selectezi suspensie sport pt jante 19.

Asta imi e neclar, cu ce difera suspensia pt jantele de 19 vs celelalte?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi imaginez decat ca este suspensia care vine pe fratiorul geaman mai potent Clubsport, adica garda la sol coborata cu 15 mm fata de GTI-ul normal. Si zic asta pentru ca jantele Adeliade de 19 se pot comanda atat pe GTI cat si pe Clubsport si pe cel din urma sunt cu vreo 600 de euro mai ieftine.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai ieftine pt ca pe CS este upgrade de la 18 la 19, iar la GTI este de la 17..de acolo diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai drepate. La DCC zice ca grada la sol -10 mm iar in general la VW suspensia sport coboara masina cu ceva mai mult decat DCC-ul. Singurul lucru care pune intrebari este faptul ca e gratis si VW nu prea da pomeni. Lund in cosiderare asta poate fi doar ceva legat de faptul ca jantele ies putin din linia caroseriei si e nevoie de niste mici apartori la aripi (zic si eu).   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Aveti idee daca si cand va disponibil la noi Clubsport, si daca da, oare la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi s-a spus ca va fi pana la finalul anului. Dupa diferentele de pret gti dsg si clubsport(doar dsg) in Germania, pt mine este bestbuy CS.

Greutatea cu care importatorul si dealerii se intereseaza si ii intrereseaza sa aduca modelul in Ro e deranjanta.

Doar mi s-a comunicat de la PBN ca va fi disponibil si atat...nu cand, nu la ce pret de parca le fac de pe azi pe maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

PBN si PBV habar nu au pe ce planeta sunt... nu cunosc deloc masinile si ce contin. Agentul meu habar nu avea ce face travel assist...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzatia mea e ca se favorizeaza electricele intr-o tara in care lumea sta la bloc si retelele, statiile de incarcare sunt la inceput, eu zic ca golf 8 este o masina reusita, foarte ieftina pt ceea ce ofera, faptul ca nu prea se vinde se vede si in slaba reactie a dealerilor. Practic in acest segment, in aceasta clasa nu ai ce masina sa cumperi cu un raport pret calitate mai bun, plus ca eu o consider super la design. Sunt parerile mele ca si posesor de g8, deficiente sunt si eu am gasit o gramada, insa masina perfecta nu exista, si daca ti-o configurezi la buget, nu prea ai ce regreta, daca te duci in 30-40 mii, atunci nu prea merita, se intra in gama sefilor, merc si bmw...

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf-ul 8 nu este deloc o masina 

 

13 minutes ago, traffictours said:

foarte ieftina pt ceea ce ofera

 

in conditiile in care un model decent (1.5 TSI, 130CP, DSG) inseamna minim 25.000 de euro, cu niste dotari de bun simt, si in niciun caz

 

14 minutes ago, traffictours said:

nu ai ce masina sa cumperi cu un raport pret calitate mai bun

 

pentru ca sunt o groaza de modele mai bune din cateva puncte de vedere, nu toate, la pret mai bun.

 

Si oricum, topicul aceste este despre GTI, o masina de ~35.000 de euro, care este fix

 

16 minutes ago, traffictours said:

in 30-40 mii, atunci nu prea merita, se intra in gama sefilor, merc si bmw...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog reveniti la subiectul topicului -> Golf 8 GTI . 

 

Pentru discutii generale legate de orice model de G8 aveti topicul de "Impresii G8" 

 

 

Pentru nelamuriri sau reclamatii folositi functiile dedicate ->  Report sau topicul de reclamatii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!