Jump to content

Martori ABS


vali99
 Share

Postare recomandată

Bună ziua tuturor! 

Postez acest topic în ideea în care v-ați întâlnit cu aceeași problemă. De câteva zile s-au aprins martorii în bord, imaginea atașată. Au început specialiștii din jur să emită teorii. Plăcuțele de frână. Schimbate. Lichidul de frână schimbat. Fac precizarea că atunci când ștergeam eroarea, mașina funcționa perfect o zi sau două, în ultimă perioadă 10 minute, după care se aprind din nou. Am testat frânele pe suprafețe umede. ABS ul funcționează perfect! Am curățat mufa de la senzorul roții stânga față. Ce opinii aveți? Mulțumesc frumos!

IMG20200430102441.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali99

Citeste si aceste 2 topic-uri, poate gasesti acolo raspunsul, desi fara o scanare pentru a vedea erorile e mai greu sa te ajute cineva

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
23 hours ago, vali99 said:

Bună ziua tuturor! 

Postez acest topic în ideea în care v-ați întâlnit cu aceeași problemă. De câteva zile s-au aprins martorii în bord, imaginea atașată. Au început specialiștii din jur să emită teorii. Plăcuțele de frână. Schimbate. Lichidul de frână schimbat. Fac precizarea că atunci când ștergeam eroarea, mașina funcționa perfect o zi sau două, în ultimă perioadă 10 minute, după care se aprind din nou. Am testat frânele pe suprafețe umede. ABS ul funcționează perfect! Am curățat mufa de la senzorul roții stânga față. Ce opinii aveți? Mulțumesc frumos!

IMG20200430102441.jpg

Ai fost sa faci o diagnoza la cineva care se pricepe....? Daca da, pune o poza cu eroarea stocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Problema tipica Scirocco, daca ai noroc poti sa faci un update de soft la reprezentanta... dar nu schimb centrala ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Săptămâna viitoare îi fac un test și postez eroarea.

On 01.05.2020 at 9:55, F l o r i n a scris:

Ai fost sa faci o diagnoza la cineva care se pricepe....? Daca da, pune o poza cu eroarea stocata.

Am fost. În  mers valorile senzorilor erau similare, am șters eroarea, s-a aprins din nou după 15 minute. O să-i mai fac una săptămâna viitoare și postez eroarea. Mulțumesc pentru răspuns!

On 17.05.2020 at 20:58, robi_zet a scris:

Problema tipica Scirocco, daca ai noroc poti sa faci un update de soft la reprezentanta... dar nu schimb centrala ABS

S-ar putea să fie modulul ABS sau doar o mufă necurățată. I să încerc și cu update. Revin când rezolv la Tess. Mulțumesc pentru răspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eroarea care era ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 5/1/2020 at 9:55 AM, F l o r i n said:

Ai fost sa faci o diagnoza la cineva care se pricepe....? Daca da, pune o poza cu eroarea stocata.

 

Screenshot_2020-06-10-08-43-12-60_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba modulul de ABS cu unul de generatie mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Există module similare 1KO 614517 BD? Sau găsim un 1 KO 907379 CD? Mulțumesc!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat de nenumarate ori codul de modul compatibil si care nu se strica, cel cu BJ si DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!