Jump to content

Red Leoni - 5f 1.5tsi 96KW


Adi_vw

Postare recomandată

Arata foarte bine "Furia rosie". Sa o stapanesti sanatos si sa te poarte pe drumuri cu placere si fara evenimente neplacute.  Daca nu e confidential, care a fost pretul de achizitie?

Link către comentariu

Maine am programare pentru folie pe geamuri. A fost masurat geamul de pe fata si vine din fabrica cu o transparenta de 79%, drept urmare pe fata o sa primeasca Air 90.
Inca nu stiu ce sa aleg intre LLumar CTX 15 si CTX35 pentru geamurile spate si luneta. Stie cineva ce transparenta are privacy glass din fabrica?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Masina a primit folie Llumar ceramica Air 90 pe fata si 35% pe spate (cod lati). Sunt foarte multumit de aspectul foliilor si ma bucur ca n-am ales varianta mai inchisa pe spate.

 

95343729_238233980848492_7886313447338541056_n.jpg

 

95288703_2710255465763210_929523337665708032_n.thumb.jpg.7e1f44e2e74a5233d068da53263ad40a.jpg

95480309_3055770591184472_2870885182938808320_n.jpg

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

@blordc multumesc!

Asa cum am promis, o sa scriu si cu bune si cu rele. :)

Acum doua zile m-am intors la reprezentanta pentru ca usa dreapta fata nu se alinia corect in partea de sus. N-am observat cand am ridicat masina. In showroom nu erau aprinse becurile si nu mi-a trecut prin cap sa ma uit la alinierea usilor, ma gandeam ca e noua si au verificat alti zece oameni inaintea mea.

In drum spre reprezentata am vazut niste zgarieturi pe folia fata, asa ca m-am intors la cei care au montat-o. Cu greu au acceptat sa o schimbe si din a 3-a incercare le-a iesit perfect. Eram bau-bau-ul din atelier care verifica geamul cu lanterna. Seful de atelier a zis ca sunt prea mici zgarieturile(desi una era de 10cm) si se vad doar cu lanterna, dar pe lumina puternica erau vizibile si deranjante asa ca am insistat sa o  schimbe. Ma bucur ca foliile sunt fara zgarieturi acum, dar mi-au zgariat ornamentul de la stalpul B al usii dreapta fata :(
O sa le rezolv eu, dar nu mai calc pe acolo prea curand.

Colac peste pupaza mi se pare ca agata schimbatorul la selectarea primei trepte de viteza sau in frana de motor pentru trecerea din a 4-a intr-a 3-a. Sper sa se  rezolve cu un aerisit sau reglaj timonerie si sa nu fie ceva mai grav.

 

Link către comentariu
mihai.onu94

Sa o stapanesti sanatos! Din experienta proprie iti zic sa mai astepti putin cu cutia de viteze. Dupa ce o sa ajungi la 2-3000km o sa vezi ca incepe totul sa mearga mai bine. Momentan totul e nou si foarte rigid, se vor lasa. La fel si cu nivelul la antigel, o sa vezi ca o sa scada putin. 

Foarte bine ca te-ai intors la ei, mai ales ca folia de pe fata e una din cele mai scumpe, nu e cea de baza. A fost lipsa de profesionalism si cand au zgariat-o si cand nu au vrut sa o inlocuiasca. 

Link către comentariu

Daca le cauti cu asemenea rabdare si vehementa in mod cert o sa descoperi foarte multe de acum incolo, iar experienta cu masina asta (sau oricare alta) o sa fie tot mai neplacuta.

O sa descoperi multe pe parcurs, dar sfatul meu, care am trecut deja prin asta la cateva masini, sa o lasi mai moale si sa te bucuri de unde te duce masina si ce vezi. 

 

 

Link către comentariu

O sa mai astept sa se lase cutia. 
I-am ales pe cei mai scumpi si cu review-urile cele mai bune. Nu vreau sa ma gandesc cum era daca puneam foliile "la colt de strada".

@deenman Nu le caut, dar unele chestii sunt deranjante. Ma astept ca atunci cand un lucru este nou, produs intr-o fabrica dupa anumite standarde si verificat de nenumarate ori, sa nu aibe asemenea scapari.
Pana la urma toate se rezolva. Nu am luat masina ca sa-mi fac nervi ci pentru a ma bucura de ea.

Link către comentariu

Poti sa ne spui si pretul masinii, daca nu e confidential? :)

Inca e noua, bucura-te de ea!

Link către comentariu

Am avut timp și am montat folie de protecție pe faruri și în spatele mânerelor. Farul de pe stânga are niște urme de adeziv. Am folosit soluție prea alunecoasa și m-am chinuit la montaj 2 ore. Probabil o să-i schimb folia când mai am timp. 

Celelalte au ieșit bine și foarte bine. 

Folia folosita e 3M Scotchgard Pro 4.0.

 

IMG_20200509_164411_compress7.jpg

IMG_20200509_164406_compress24.jpg

IMG_20200509_164418_compress52.jpg

IMG_20200509_164212_compress22.jpg

IMG_20200509_164223_compress77.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am fost la aer curat în week-end. Mașina are aproape 1000km.

Consumul e extraordinar de bun. În cele doua zile de plimbare(drumeție) bordul a indicat 4.4l/100km, viteza medie între 55-60km/h, fără a merge subturat și fără start-stop activ. 

IMG_20200516_150024_compress95.jpg

IMG_20200516_145925_compress45.jpg

IMG_20200516_145946_compress93.jpg

IMG_20200516_145931_compress20.jpg

IMG_20200517_151158_compress9.jpg

Link către comentariu

Cum e cutia, agata la fel de mult? Sa stii ca manualele din grupul Vw au toate aceeasi problema: marsarierul si treapta intai sunt nesincronizate, de aici problema cu agatatul.

Link către comentariu

Mi se pare ca agata mai putin. Sper sa functioneze corect dupa inca 1000-2000km.
Eu stiam ca doar marsarierul e nesincronizat.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Masina a ajuns la 2200km, drept urmare consider rodajul incheiat. Nivelul uleiului din motor e neschimbat.
Cutia s-a lasat si nu mai agata : ) . 
Am verificat presiunea in cauciucuri si pe fata aveam 2.9bar iar pe spate 2.7bar. Am scazut-o la 2.4, iar acum masina e mult mai confortabila pe denivelarile mici, iar pe curbe nu mai topaie. Inca ma uimeste consumul pe care il reuseste acest motor.

Link către comentariu

Sunt oarecum mirat ca nu zici nimic de diferenta de galagie facuta de motor intre masina din semnatura si cea din topic. La mine a fost cea mai mare diferenta. 

Link către comentariu

In weekend am luat Golful de la parinti, deci am facut drumul Cluj-BN cu Leonul si la intoarcere eu am venit cu Golful si nevasta cu Leonul. 

La viteze de autostrada motorul Golfului e mai silentios avand doar 2200rpm in a 6-a treapta de viteza pe cand leonul are catre 3000rpm(nu mai retin exact).
Intre 90-100km/h nivelul de zgomot e comparabil, iar in depasiri motorul Leonului se aude mai tare, necesita o turatie mai ridicata pentru a efectua o depasire pe un drum expres.
In oras Leonul e mai silentios si se conduce mai usor(volanul si ambreajul merg mult mai usor).

Scaunele din Golf sunt mai confortabile(mai moi si te tin mai bine) decat cele din Leon.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am luat o tavita de portbagaj. Se potrivește bine iar acum pot să stau liniștit dacă transport borcane cu murături ?

La 3000km a apărut o problema la bara față, se decojeste vopseaua la colțuri pe partea dreaptă ?. Sper să fie o problema izolată și sa nu mă trezesc cu vopseaua decojita pe alte zone ale caroseriei. 

O să merg sa văd ce se poate face. Sper să nimerească nuanță. Ce ziceți, sa o fac cât mai repede sau după ce se mai extinde. Momentan e puțin vizibilă zona afectată. 

Chederele sunt destul de albicioase, trebuie sa iau o soluție pentru ele. Le compar cu cele de la golful de 10 ani și acestea par mai uscate ?

Pe lângă aceste mici probleme, mașina merge bine și consumă puțin. Am scos-o la un drum de Tarnita, unde după 3000rpm se aude frumos(îmi trezește amintiri de când umblam cu Dacia 1310 1.6, carburator cu dublu corp, aprindere electronica și filtru sport ? - la care aveam consum dublu față de Leon). 

Parcă aș da jos literele "L e o n" de pe spate. 

 

IMG_20200708_204119_compress0.jpg

IMG_20200705_153854_compress56.jpg

IMG_20200705_153755_compress75.jpg

IMG_20200716_205344_compress43.jpg

IMG_20200716_204109_compress5.jpg

Link către comentariu

Peste o luna am si eu programata o vizita la Tarnita , dar localizarea de pe internet este destul de vaga ! Unde este mai exact ?

Link către comentariu

Mergand din Cluj-Napoca sau coborand de pe A3 spre Oradea in localitatea Gilau faci stanga pe drumul 107P si il pastrezi. Dupa ce treci de satul Somesul Cald urmatorul baraj e Tarnita. Daca dai un search pe google dupa "Lacul Tarnita" il gasesti sigur.

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu

Multumesc mult ! Cand dau cautare pe Google imi spune ca e situat... " Lacul Tarnița este un lac de acumulare care se găsește între comunele Râșca, Mărișel și Gilău, " ... Distantele intre comune sunt destul de mari , deci pentru cineva care nu stie zona , recomandarile tale sunt aur curat !!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am fost la constare(de doua ori). Au demontat capetele de la bara si au vazut ca era decojita vopseaua si pe partea stanga. La montaj au dat cu ceva solutie uleioasa gen WD-40 si au uns bine aripile ?‍♂️. Este trecut undeva acest pas in procedura de demontare/asamblare a partilor laterale de la bara fata? Pana acum eu n-am mai auzit de asa ceva.

Miercuri sunt programat pentru retus bara fata.
Doama de acolo a zis ca se face retus si apoi se lacuieste toata bara. Din cate stiu eu vopseaua ce o are masina n-are lac dat peste (o sa intreb, poate a gresit din neatentie). 
Am ceva emotii, dar ma gandesc ca nu e primul element vopsit de ei... si sper sa nu se vada diferenta de nuanta. Tineti-mi pumnii! 

Link către comentariu

Se da cu solutie pe baza de silicon ,  pe piesele de plastic care se freaca puternic la asamblare sau dezasamblare . Nu este in procedura dar este recomandat. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!