Jump to content

Lane assist


Emy D
 Share

Postare recomandată

Salut. Am cautat un topic, insa nu am gasit pentru probleme specifice A4 B8. Daca am gresit, rog mutarea postului in topicul specific. 

Asadar, se da un Audi A4 B8.5 cu Lane Assist instalat de fabrica..dar pe care nu l-am vazut pana acum functionand. 

Martorul se aprinde in bord cu galben la activare si asa ramane. Erori stocate, nu are. 

Atasez un autoscan si poate cineva ma poate lamuri de ce nu functioneaza Lane Assist-ul...

Multumesc in avans! 

26.04.2020 (2).txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie dezactivat. Nu am avut optiunea respectiva pe masina, insa multi o considera deranjanta si o dezactiveaza permanent. Unele functii se pot dezactiva din vcds (gen start-stop) prin modificarea parametrilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emy D, Lane Assist functioneaza corect doar daca a fost setat initial si nu si-a pierdut setarea initiala. Eu am schimbat parbrizul si dupa operatiunea asta a trebuit facuta resetarea Lane assist, care se face in conditii speciale, pe rampa de ITP, cu un ecran cu dungi care imita marcajele de pe sosea. DIn aceasta cauza, setarea aceasta se face doar la reprezentanta si nu toti stiu sa o faca, la Avia Motors doar un singur mecanic stia sa faca asta si a trebuit refacuta, pentru ca prima data, dupa 500 metri parcursi de la service mi-a aparut eroarea de Lane assist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Deci, sunt 2 cauze posibile pana acum: 

1. Schimbat parbrizul (cu unul original) dar nu s-a facut si calibrarea camerei = Lane Assist dezactivat. 

2. Schimbati parametri din VCDS pentru ca utilizatorul de dinainte nu dorea functia activa si l-a dezactivat astfel. Cum nu stiu ce parametri trebuie sa aiba...cred ca doar reprezentanta ramane. Si sa vad daca cei de la Tess Sibiu stiu/au echipamentele de calibrare camera. 

Daca nu, cu prima vizita in Bucuresti, facuta si asta. 

Multumesc pentru ajutor! 

 

Eventual, imi poate spune cineva ce trebuie sa verific (sau ce parametri ar trebui sa aiba setati)? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Lane assist
  • 6 months later...

Salutare,

As dori sa fac si eu geometria rotilor, am observat pe anvelopele de vara ca sunt tocite pe interior. Stiti cumva daca dupa efectuarea geometriei trebuie recalibrat lane assist-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez, intradevar e vorba de A4 B8.5.

Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.04.2020 at 10:49, Emy D a scris:

Multumesc. Deci, sunt 2 cauze posibile pana acum: 

1. Schimbat parbrizul (cu unul original) dar nu s-a facut si calibrarea camerei = Lane Assist dezactivat. 

2. Schimbati parametri din VCDS pentru ca utilizatorul de dinainte nu dorea functia activa si l-a dezactivat astfel. Cum nu stiu ce parametri trebuie sa aiba...cred ca doar reprezentanta ramane. Si sa vad daca cei de la Tess Sibiu stiu/au echipamentele de calibrare camera. 

Daca nu, cu prima vizita in Bucuresti, facuta si asta. 

Multumesc pentru ajutor! 

 

Eventual, imi poate spune cineva ce trebuie sa verific (sau ce parametri ar trebui sa aiba setati)? 

Update:
Nu stiu cum se face, dar dupa cateva luni de la aceasta postare, fara ca masina sa ajunga in service sau sa incerc eu vrute si nevrute cu vCDS, a inceput lane asssist sa functioneaza. Vibreaza volanul daca treci peste linie, corecteaza traiectoria... all good. Si de atunci, a functionat zilnic fara probleme. 
Ciudat... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca mai ai eroare pe camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu indeplineai conditiile de functionare...

La mine cel putin merge peste 60km/h si unde marcajul este destul de bun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca trebuie sa mearga la peste 60 kmph. Ei, nu mergea nici la 130 kmph pe autostrada. Marcaje bune. DN 70-90 kmph nu mergea. Acum merge... 
Incerc sa fac din nou o scanare pe camera, dar nici atunci nu aveam eroare ci pur si simplu martorul de lane assist nu se activa (verde) si ramanea neactivat (galben). Acum functioneaza perfect! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!