Jump to content

Ulei


AdiF
 Share

Postare recomandată

Azi am schimbat si eu uleiul. Pina acum am pus doar 5W40 Castrol TXT 505.01. Dar mecanicul meu mi-a recomandat uleiul original produs de VW - Long life III- SAE 5W-30 (504 00 / 507 00) Made in Germany. Mi-a zis ca este cel mai bun ulei disponibil pt TDI PD.

Asa ca am pus VW 5W30. La reprezentanta e 95Ron/l, eu l-am luat cu 65Ron/l. Total 4l + filtru ulei = 280Ron.

A mai folosit cineva? Este bun uleiul VW LL III 5W-30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de-ala am. Multumit de el, doar ca il cam "papa" vara. Cel putin la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

lamuritima si pe mine despre uleiurile astea... care e diferenta intre ulei fullsintetic, semisintetic si minetal? care este mai bun?

Modificat de salapiat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ulei intra intr-un motor 1.4 16V AHW?Si care e cel mai recomandat si la cat timp se schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ulei intra intr-un motor 1.4 16V AHW?Si care e cel mai recomandat si la cat timp se schimba?

Intra 3.2 - 3.5 litri de ulei motor, se recomanda uleiuri care satisfac mormele VW 500.00, 501.01 sau 502.00

Se schimba la 1 an, sau 10 - 15 mii de km.

Ca si marca iti recomand Castrol sau Aral, produse concrete potrivite pentru motorul tau aici.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de-ala am. Multumit de el, doar ca il cam "papa" vara. Cel putin la mine.

pai e buna norma 507 in loc de 505.01 cum era la castrol txt? pentru PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma 507 este superioara normei 505.01. 507 este norma la uieluri mai noi Long Life pentru VAG-uri. Daca ne uitam la vascozitate este mai subtire ca si 505.01 asa ca este normal ca papa mai mult masina din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut schimbul de ulei si am pus Castrol Turbo Diesel 505.01. In 6500 km mi-a papat 750 ml de ulei. E normal sa consume atat de mult? Inteleg ca motoarele pompe-duse sunt consumatoare de ulei, si recunosc ca am un stil de condus putin sportiv, dar chiar sa consume mai bine de 100 ml de ulei la mia de kilometri ?!?!?! Ma poate lamuri cineva daca e normal acest consum de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut normal. Insa mie imi face impresie ca uleiul Castrol e mai predispus la "papat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dolphspeed99 ai schimbat cumva uleiul, adica marca sau norma cumva? Inainte de schimb ai avut tot Castrol Turbo Diesel 505.01? Daca da, atunci nu o sa trec prea curand pe Castrol:D. Si visam sa incerc un 507.00 LL III de la Castrol. Pacat ca nu se mai gaseste Aral 0w30 506.01. Ala era tare fain la consum de ulei si consum de motorina :D !!! Un consum ridicat de ulei am cunoscut si eu pe o perioada de 4000km la trecerea de la Aral 506.01 0w30 la Aral 505.01 5w40 (431). Acum e pana in 50ml /1000km, dar cam 30-35ml oscileaza. Si talpa conteaza in genere la "rece". Deci sunt totusi curios daca aia schimbat marca sau norma de ulei !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa confirm papatul la Castrol. De 7 ani folosesc Castrol, 5 ani TXT, doi ani Castrol Edge. Consum absolut nesmenificativ.

Dar probabil depinde si de tipul si starea motorului si de regimul de mers.

Vicius, vorbesti de Aral SuperTronic Long Life 0W-30 ? Esti sigur ca nu se gaseste?

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral SuperTronic Long Life II 0W-30 da

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vicius, am schimbat si marca uleiului. Inainte am avut Mobil 1. Cine stie, poate are legatura si cu aceasta trecere la alt tip de ulei. Mai astept sa fac 15 mii km cu uleiul asta si voi vedea pe parcurs cum cunsuma. Daca insa consumul de ulei persista, trec pe aral fara nici o discutie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca atat la mine, cat si la tine, a fost un consum de ulei mai mare la inceput, pana uleiul ramas in motor, la schimbul de ulei, s-a omogenizat cu noul ulei si pana la urma prin completare i-a scazut aproape de tot concentratia de ulei "vechi". Astfel si la mine cred ca de aia mi s-a linistit consumul de ulei dupa acei 4000km. Nu stiu daca Aral-ul o fi mai bun in sensul ca il "papa" mai greu. Erau pe forum si alti forumisti care ziceau de valvoline ca il papa mai greu. Nu uita de pedala, aia papa uleiul cel mai tare, mai ales la rece. Pana nu vezi acul la antigel vertical nu dai peste 2500rpm. :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal tuturor,

Sunt incepator in tdi -uri si dupa ce am citit toate post-urile despre ulei cred ca am facut o greseala. Am cumparat ulei Valvoline 5w-40 cu norma 505.00 si am bagat in masinuta mea. Uleiul si toate filtrele le am schimbat la un "mecanic de cartier" care nu mi a spus ca nu e bun uleiul asta pentru motorul meu. Acum eu vreau sa va intreb daca trebuie neaparat sa schimb uleiul asta urgent cu unul adecvat pentru motorul meu sau pot sa l schimb la urmatoarea revizie (adica peste vreo 3000 km). Eu am mers cu uleiul asta vreo 7000 km. Cum imi afecteaza uleiu asta motorul? Precizez ca motorul nu si a schimbat deloc "mersu" pe perioada asta. Va rog sa ma ajutati.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul 505.00 se adreseaza motoarelor cu pompa de injectie si tu ai cu PUMPE DUSE. Adica nu ai pompa de injectie ci pompe injector. Uleiul pentru pompe duse e 505.01, 506.01 si 507.00. Da-l afara mai bine si pune ce trebuie daca tii la masina. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fanele, nu pot sa zic decat ca te-ai facut de inca un schimb de ulei. :beerchug:

Da-l jos repede si pune norma 505.01. La magazin nu te-au intrebat daca ai motor PD sau non-PD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Multam de raspunsuri. Nu m a intrebat nimeni daca e PD sau non PD si nici eu nu am intrebat in fiind un necunoscator in materie de TDI-uri.Si nici "mecanicu lu' peste" nu mi a zis nimik. Chiar ca m am facut de un schimb de ulei si de un nou mecanic :lol:

Sper sa nu mi fi afectat motoru pe perioada asta cat l am folosit.

Multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e mecanic, prea putin sa fi afectat motorul. Schimba uleiul repede si va fi mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi mult cu un motor PD cu ulei 505.00, se uzeaza niste came destul de urat. Manifestarea este consumul de ulei, incepe sa sune urat motorul si sa nu mai aiba putere.

Ceva de genul asta:

Picture13.jpg

Ar fi indcat sa schimbi uleiul pe unul care respecta norma VW 505.01 inainte sa ajungi in stadiul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hero, :D :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia in care scrie Image only for use on TDI club pages by club members. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Fac si eu o intrebare ca nu stiu ce decizie sa i-au:se ia un bucata tdi non pd cu 272 000km care toata viata lui a papat 10w 40 si s-a trecut la 5w 40.Dupa aceasta trecere la temperaturi cu minus bateau tachetii cam 5min pana se incalzea putin uleiul;masina a fost intr-un garaj pt modificari exterioare mai bine de o luna,timp in care s-a incalzit afara si acum motorul merge normal.Uleiul a fost schimbat in ianuarie,s-a facut 1000km de atunci,nu a disparut deloc ulei de pe joja si nici pierderi nu am;acuma nu stiu ce sa fac,sa mentin acest ulei cu vascozitate mai scazuta,sau sa trec inapoi la 10w 40?Ma gandesc ca poate a fost si un "soc" pt motor cand am trecut la un ulei mai subtire,poate acuma s-a "obisnuit".Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!