Jump to content

Ulei


AdiF
 Share

Postare recomandată

Multumesc, mi-ati adus aminte ca si pe mine ma freca aceasta intrebare: care este nivelul optim al uleiului pe joja, intrucat la mine este deasupra striatiilor, chiar la nivelul cotului facut de joja, si aveam impresia ca trebuie sa mai scot din el.

Am citit in cartea tehnica a masinii (m-am chinuit, intrucat nu stiu boaba de germana, dar m-a ajutat urmatorul site: http://babelfish.altavista.com/tr), si este specificat ca nivelul de ulei trebuie sa fie in zona A, respectiv deasupra striatiilor, pana la cot. De asemenea se specifica a se completa daca nivelul uleiului este in zona striatiilor (zona B), pana cand se aduce in zona A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare..

Eu folosesc ulei Castrol 505 01 la masina din semnatura .

Sunt multumit de el , mai ales de cand ia-m pus metabond gold in motor

si megasele in motorina .

Mentionez ca fac schimbul de ulei a 15 000 Km si filtrele la 30 000 Km.

la revedere , :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru servo si cutia de viteze ce ulei folositi ca sa nu mai deschid alt thread ca vreau sa le schimb ca in cartea masini spune la 30000 de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa pui 3-3.5 litri si sa completezi a doua zi dimineata, uitandu-te pe joja. Eu m-am luat dupa mecanic la schimbul anterior si apoi m-am chinuit sa scot surplusul cu furtunas de cauciuc si seringa. De atunci prefer sa nu ma mai iau dupa mecanic la subiectul asta, chiar daca tipul afiseaza o atitudine superioara. Motorul merge pe banii mei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu m-am luat dupa vb la un mecanic si am pus 4 litri si era nivelul mult tare peste limita.eu zic sa pui 3,5l sau poate chiar mai putin si dupa completezi dimineata.pana la maxim adica exact pana unde se termina hasuratia la joja intra cca 3,6-3,7l vb la AVF.nu-i bai daca depaseste cu putin limita hasurata, dar nu cu mult.cele 0.3-0,4 l in plus uraca cu mult nivelu pe joja.

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la uleiuri si motoarele diesel, vroiam sa adaug si eu ceva, mi-a spus un prieten care e mecanic in Anglia si anume ca innegrirea uleiurilor la putini km dupa schimbarea lui nu este ceva ce ar trebui sa ne ingrijoreze ba chiar din contra ar fi un lucru f bun si anume ca aceasta este o dovada ca uleiul folosit are proprietati bune de a curata motorul de toti produsii rezultati in urma arderii. Si este datoria filtrului de ulei sa retina toate acestea impuritati. Uleiul se va innegri destul de repede dar el in continuare va asigura o buna ungere si curatenie a motorului. Datorita produsilor detergenti dintr-un ulei de calitate acest ulei va arata negru la scurt timp dupa schimbarea lui. Totusi in cazul in care facem schimbul de ulei la un service auto (unde de obicei nu poti sa-i urmaresti ca sa vezi exact ce se lucreaza la masina ta), e recomandabil sa verificam daca intradevar s-a schimbat uleiul si filtrele imediat dupa aceia. Se cunosc cazuri in care nu s-a intamplat tocmai asa :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apoi pt treapa asta este pus filtrul ala nu din alt scop.

referitor la schimbul de ulei atata timp cat esti membru pe acest forum ai putea sa citesti exact cum se schimba un ulei+filtre si pune mana si schimbal tu cu manuta ta. :icon_thumright:

daca te duci intr-un service stai langa mecanic ca am patit eu cu o masina la ceea ce zici tu.in loc de 4 l ulei nou el mi-a pus doar 3 sau ceva de genul asta si filtru de motorina neschimbat si cate si mai cate. etc....

nu iti trebuie mari cunostinte sa schimbi un ulei+filtre, te uiti atent odata si dupa incerci si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, un schimb de ulei nu e greu sa faci, eu personal imi fac service-ul la masina plus altele, curatatul turbinei, schimbarea lichidului de frana, inlocuirea kit-ului de brate pt suspensia fata, placute de frana si asa mai departe. Dupa multe experiente nu tocmai fericite am invatat un lucru si anume ca nimic nu este mai bine facut decat ceea ce faci tu. Asa ca nu mai am nevoie sa ajung la nici un garaj unde sa platesc o lucrare care de multe ori a fost facuta de mantuiala sau chiar mai rau, in urma "reparatiilor" neglijente si facute la repezeala gasesti alte stricaciuni. Nu vreau sa generalizez, or fi si garaje care fac reparatii si service de calitate dar pe cat posibil incerc sa ma descurc singur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!Pe motorul meu ALH am pus ulei Liqui Moly OW-30 , sintetic. Avand nivelul destul de jos, mi s-a aprins becul de ulei si a trebuit sa complectez; am gasit doar Castrol Magnatec 10W40 semi-sintetic si am complectat cu 300 ml. Ce parere aveti, am facut o prostie destul de mare incat e nevoie sa schimb tot uleiul (desi am doar 5000 de km cu el) ?

Sa fie un pericol totusi pt motor? A mai facut cineva astfel de combinatii?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=14260&hl= nu ai vrea sa ai probleme de genul asta nu?sa faca o reactie uleiurile.

300 ml nu este exagerat.dar unde iti era bidonul cu ulei pentru completat??????? sau nu ai asa ceva???

tot timpul sa ai 1l de ulei in masina pt completat fie ca te duci si la piata cu ea.

asa cum tu nu poti trai fara sange asa masina nu ''traieste'' fara ulei. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai deschid un topic nou, mai ales ca titlul de la asta e bun... Ce parere avetzi despre un Castrol EDGE 5W-30 pentru un motor AFN (1.9 TDi de 86 kW) de 165000km??? Tre sa schimb uleiu' si ca sa fiu sincer mi-e cam dor de cum imi mergea mashinutza cu RS Racing, si ma gandeam sa bag ceva mai bun... Ma pun la zid si astept sa comentatzi :)! Stiu ca e scump si ca e cam prea pretentzios pentru un motor asa de simplu si relativ uzat, dar... Mereu am pus uleiuri si filtre ca lumea la mashina asta, si ma gandesc sa nu ma risc... Mai ales ca ii place forja saracutza de ea :)! Astept opinii!!

http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...oducts_id=11913

der.

Modificat de derBedeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Scuzati ignoranta, dar dupa ce am citit mai multe topic-uri cu schimbul de ulei si nu am reusit sa ma dumiresc (asa-i cand nu ai prea multa expertiza mecanica). Passatul din semnatura (2000 AJM; 116CP) cu destui KM probabil (sigur peste 250000), a venit timpul pentru revizie (15 000km). Filtre am inteles (toate). Ce ulei sa pun in el? 0-30; 5-30 sau 5-40 (toate cu normele de rigoare pentru PD). La 15 000 km am adaugat cam 1,2 l asta ca sa o tin mereu peste zona hasurata. Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motorul AJM TDI PD se recomanda ulei cu norma VW 505.01 cu viscozitatea 5W40.

Click aici pentru o lista cu uleiuri si filtre pentru PASSAT 2000 AJM Variant.

Eu iti recomand Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 si filtre MANN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut,, mi-am facut deja cont, dar m-am pierdut in multitudinea de filtre de aer (vreo 5 numai Mann) si cele de polen (fara sa pot descoperi care sunt cu carbune activ si care nu). Daca nu te deranjeaza poti sa imi raspunzi pe PM ca sa nu poluam topicul. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare si eu la masina din semnatura am facut schimbul de ulei cand a fost adusa masina din germania si i-am pus castrol txt 5w40 cu norma 505.01, am facut deja cu el cam in aproape 5 luni 11.500km si am completat cam 300ml(am pus la completare castrol edge 5w40 ca n-am gasit castrol txt si mi-a zis la magazin ca-i la fel). Voi cati km ziceti sa mai las pana schimb uleiul sa-l fac la 15 000km.Cineva mi-a zis sa-i pun la urmatorul schimb castrol 0w30 long life 2.

Voi ce recomandare imi faceti sa merg tot pe castrol txt 5w40,castrol ll2,sau castrol edge 5w40?(ce parere aveti despre castrol edge?Care este diferenta dintre el si castrol txt ca amandoua sunt cu 5w40 si cu specificatia 505.01,doar ca txt este mai scump cu vreo 200mii litrul.

Filtrele le iau toate de la reprezentanta vw ca nu prea am incredere in alte firme,voi ce marca de filtre folositi?eu le schimb pe toate la 15000km,Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea 5w40 la 10-12ooo km ar trebui schimbat iar 0w30 la 15ooo km in caz de QG1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrele le iau toate de la reprezentanta vw ca nu prea am incredere in alte firme,voi ce marca de filtre folositi?eu le schimb pe toate la 15000km,Multumesc

eu folosesc filtre Mahle, asta e al 2-lea schimb care il fac tot cu aceste filtre. mie mi se par ok si ca pret si calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pt motorul AVF sunt nevoie de 4l de ulei fix in cap, fix exact cum scrie in carte.

si stiti de ce pt. ca ati uitat de radiatorul de ulei pe care nu toata lumea il goleste la schimburile de ulei periodice, din acesta mai curge max.300 ml.

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poti sa folosesti Ravenol nu mai putin de 4,5 l. N-are nimic negativ daca schimbi marca uleiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ,am Un motor AWX 131 CP(96KW) Pompe duze ,am folosit pana acum ulei Aral 5W40 si dupa 7000 km a trebuit sa completez cu 1L.Nu prea am fost multumit de acest ulei. Tinand cont de tipul motorului ce ulei ar trebui sa folosesc ,care este cel optim?.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu iti recomand sa folosesti Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40. E un ulei sintetic de ultima generatie special proiectat pentru VW si motoarele TDI PD cum este al tau. (click pe link sa vezi specificatiile complete).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt motorul AVF sunt nevoie de 4l de ulei fix in cap, fix exact cum scrie in carte.

si stiti de ce pt. ca ati uitat de radiatorul de ulei pe care nu toata lumea il goleste la schimburile de ulei periodice, din acesta mai curge max.300 ml.

:offtopic:

care radiator de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, vreau sa stiu daca uleiul mobil 1 5W-40 cu specificatia 505.00 este bun pentru un motor TDI-PD 116 CP ? Pe bidon scrie ca este bun pentru orice fel de motor, chiar si pentru cel pe benzina, deci universal. In cartea tehnica a masinii scrie ca trebuie folosit ulei cu specificatia 505.01. In concluzie, ce imi recomandati? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Awx folosesc http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...;products_id=29

si pe bord imi calculeaza in jur de 24.000km. Sunt multumit de uleiul asta si il folosesc deja la al 3-lea schimb consecutiv la AWX.

Mare atentie, daca folosesti masina mai mult in trafic urban, mai bine ai folosi 505.01.

Iti recomand castrol, nu bag mana in foc ca e extraordinar de bun, dar sincer cu el nu am avut probleme si de asta il folosesc de 3 ani. La passat(din semnatura) folosesc castrol 505.01 5w40. Intre castrol 505.01 si castrol edge 505.01 nu cred ca e mare diferenta, poate mai mult de marketing. Schimburile le fac la termen si merge foarte bine. Acum alegerea o faci tu. Eu doar mi-am spus parerea. Bafta si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!