Jump to content

Ulei


AdiF
 Share

Postare recomandată

ce mi-ai recomandat tu nu este pt pompe duze ,cele patru uleiuri mentionate de mine mai sus au specificatia de pompe duze.

Modificat de Dragosh_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-ai dat seama? Ai citit macar fisa tehnica a uleiului? Uleiul 506.01 e ulei pentru pompe duze cu interval lung de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Tocmai am cumparat si eu un Passat cu motor 1.8 20V ( benzina ) si habar nu am ce ulei trebuie sa ii pun. Motorul are 175000 km. Ce imi recomandati? Nu ma refer ca firma in special....ci mai mult ma intereseaza de care.... 10w60...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acuma am inceput cu Valvoline la primul schimb, apoi am trcut pe ARAL, ambele 5W40 505.01, iar acuma, la recomandarea colegului Dosar Penal, am luat din Germania Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W30 507.00 cu interval de schimb la 30.000 de km. Ca prima impresie sant multumit, vedem mai incolo.

post-8441-1201247030_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am o intrebare. Daca eu am ulei 5W-40 Castrol care trebuie schimbat la 15.000 de km? e vreo problema daca il schimb la 16.000 sau 17.000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .Daca in motor am ulei castrol txt 505.01 , pot completa cu ulei castrol edge 505.01? Este vreo diferenta intre ele in afara de ambalaj?

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca citind pe forum multi utilizatori inca sunt confuzi in ceea ce priveste uleiul utilizat , incerc sa lamuresc un pic problema:

Exista norma tip motor:

a.) pentru regim normal de utilizare (15.000 km):

norma 505.01 este pentru PD (fara DPF) (PD=Pompe Duse)

norma 506.01 este pentru PD (cu DPF) (DPF=Diesel Particulate Filters)

b.) pentru regim extins de utilizare (30.000 km):

norma 506.01 longlife (fara DPF)

norma 507.00 (cu sau fara DPF adica indiferent)

din cauza starii soselelor din Romania mersul este comparativ cu mersul prin oras si nu se compara cu cea din vest (unde sunt autostrazi pe care se circula in regim continuu (rotund) timp de cel putin 30-60 minute/drum sau/zi) se recomanda regimul normal de utilizare (15.000 km)

Norma de vascozitate:

Exemplu: 10W-40. Asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta da completare!!!

@Wolfu pune te rog daca sti si pentru motoarele non-pd,....ca sa stim si noi cei cu herghelia putin mai in varsta cum sta treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut all :screwy:

am si eu o mica problemutza

am fost la service sa fac schimbul de ulei si filtre(ca e prea frig sa stau sa inghet ca prostu acuma) pentru masina din semnatura...

problema e ca la sfarsitul "operatiei" il intreb unde e restu' de ulei?(deobicei imi ramaneau cam 400-500 ml..sa mai am pt completari)

e ca sa vezi de data asta imi zice "pai l am pus pe tot...fix in cap 4 l" :blink am ramas masca cand am auzit ma cert cu el bla bla imi zice nu domne ca 4 l intra, ca cica se mai duce vreo 500 ml in filtru...

plec dacolo, nivelul uleiului se incadra in zona A a jojei.

ajung home si mai verific odata uleiul dupa vreo 10 minute de stat....stupoare uleiul era cam cu 5mm peste cotul jojei.

ce ma fac?il scot? cum il scot?(nu am pompa daia de scos uleiul)

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am patit si eu ca tine.

am rezolvat cu o seringa (mai mare) si un furtun taiat de la o perfuzie pe care il introduci in locul jojei. ai grija totusi ca motorul sa fie cald.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, asa am facut pana la urma, m am chinut putin pt ca nu aveam o seringa f mare..

dar a mers asta conteza ms :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, nu am eu b5, am unul mai modest un :lol: b2 , si de 2 luni am pus un castrol gtx. filtrul umplut plus nivelul la maxim pe joja si gata 4 litri. si la celalalt schimb de ulei l-am pus la maxim si nu a facut figuri, merge prea frumos (asa spunea mecanicul, avans in vedere masina de 22 de ani ....), motorina de la euro 4 in sus ..... este al doilea schimb de ulei dupa ce i-am facut motorul la cota zero (camasi, segmenti mahle si alte consumabile specifice). Am mai folosit inainte de a reface motorul alte marci dar , parerea mea, castrol se mentine destul de bine in top, nu vreau sa supar utilizatorii de alte marci, de aceea am scris "in top".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wolfu...sa pui tu 506.01 daca ai DPF si sa-mi zici dupa 40-50.000km cum tipa DPF-ul. Daca ai DPF singurul ulei acceptat este 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi uleiul si filtrul de ulei. Au intrat exact 3,7L de ulei pana la nivelul maxim. Mi-a mai ramas o rezerva de 300 ml. L-am schimbat la AutoTop Tg-Mures (reprezentanta VW), manopera pentru schimbat ulei a fost de 140 lei :D si a durat 45 de minute. M-am dus acolo ca sa imi scrie pe cartea service, altfel nu ma duceam acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare ...sper sa nu fiu offtopic .

Am schimbat de curand uleiul ..si cand am verificat am observat ca am cam un cm peste maxim . Ce pot face ? trebuie sa merg la service sa imi scoata surplusul ?

Masina nu consuma ulei ...asa ca nu prea pot astepta sa se consume .. 1 cm ala s-ar duce in 10000 km sau cam asa ..

-------

Revin cu ceva completari

Am vazut ca se poate cu o seringa ... intrebarea mea ar fi cat inseamna 1 cm de ulei peste maxim 100ml? , 200 ml ?

Modificat de herrdot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva pe la inceputul topicului sant si raspunsurile la intrebarile tale, dar iti raspund eu:

1. Intre minim si maxim diferenta este cam de 600-700 ml, cam 1,3 cm, cred, pe joja.

2. Poti scoate linistit cu o seringa si cu un furtunas de perfuzii.

Si eu am patit la fel, fiindca mecanicii nu stiu ca intra doar 3,6 si nu 4l de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT LA TOATA LUMEA .

PT TOTI CEI CARE VA IUBITI MASINUTELE!!!!!!!!

Faceti fratilor un efort si la schimbul de ulei dati baia de ulei jos si spalatio si degresatio bine ca dupa 90 000 km se face ca o pasta viscoasa pe fundul baii de ulei si nu o sa curga pe la buson in timpul scurgerii acestuia .

drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasta vascoasa e in mai multe locuri din motor, dar nu pare a-l afecta in vreun fel. Gomele alea, depunerile de funingine si alte chestii care formeaza malul pot ajunge totusi sa infunde la un moment dat un orificiu de ungere sau ceva important. O solutie ar fi sa nu se schimbe frecvent tipul de ulei pus in motor deoarece aceasta este una din cauzele formarii depunerilor. Alta treaba ar fi spalarea interioara a motorului cu solutie dedicata macar la cateva schimburi (dar mie nu mi se pare in regula pentru ca am auzit cum face motorul dupa turnarea diluantului ala in cele 10 minute cat functioneaza in gol pentru curatare). Cel mai important lucru e sa schimbam uleiul la timp, poate chiar mai devreme de termen (am auzit niste teorii foarte hazlii si dubioase cum ca nu e bine sa schimbi uleiul mai devreme de termenul producatorului), sa avem grija la filtre care trebuie si ele schimbate si sa folosim ulei de calitate nu bazaconii contrafacute care se gasesc in "magazinele" de pe marginea drumului.

A, ar mai fi o chestie, eu personal nu am incredere in nimeni sa-mi schimbe uleiul in absenta mea, pentru ca am vazut cu ochii mei la un service cu pretentii cum uleiul scos de la un megane era pus la altul (era improspatat cu un litru de ulei dubios, care nici macar nu era de turbodiesel si nu l-asi fi bagat nici la un harb de dacie din 1975). Treaba s-a lasat cu un scandal monstru din partea mea (nu era masina mea dar nici chiar asa...).

Am vazut o data si cum mi-au dosit un bidon de ulei si l-au schimbat cu altul... Noroc ca nu umblu inarmat...

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea.

Imi tot casc ochii pe forum de ceva vreme si nu am gasit nici un raspuns concret.Daca e cineva bun la sufletel si imi spune cat m-ar costa un schimb de ulei (long life 2),filtru si optional celelalte filtre :aer,motorina si polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile la ulei cel mai bine le afli prin magazine. Difera mult de la un magazin la altul. Intre 35 si 65 de ron litrul.

Filtrul e undeva pe la 25 de ron. Optionalele: filtru aer ~ 30 ron, filtru motorina ~ 40 ron, filtru polen ~ 40 ron. Magazinele mari, de obicei au si un atelier unde schimba consumabilele gratuit daca le cumperi de la ei.

Va rog, sa nu deviem de la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam'.Nu cred ca prin asta am deviat de la subiect,no offense.Doar ca pe langa schimbul de ulei am mai adaugat si alta intrebare.Apropo am intrebat la augsburg si mi-au dat dat aia pret de ... aer=40,motorina=70,polen=60,filtru ulei=28.Asta pentru ceilalti care au nevoie.

Pt chestia cu demontatul si curatatul bai de ulei cat ne ard astia la portofel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare de ce trebuie mereu comentat? :) Omul vine, iti explica frumos, si tu... stii mai bine.

Vrei sa stii cum se devia de la subiect? Foarte simplu. Venea un alt coleg si iti raspundea la problema ta cu distributia, si uite-asa, mai departe... Nu esti nici primul nici ultimul care face asta.

Sper ca s-a inteles foarte clar, sa nu mai avem discutii de acest gen!

Fiind la prima abatere, ai un AVERTISMENT VERBAL!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uitai atent la ce am spus ai vedea ca am pus niste informatii utile referitoare la schimbul de ulei,sunt preturi furnizate de cei de la augsburg dupa ce mi-ai raspuns(si ti-am multumit!!!!!!!!!)preturi fixe nu relative!!Dar nu ti-a placut tie cum suna si ai trecut la amenintari,asa e romanu'.Puteai sa raspunzi la intrebarea cat costa curatarea bai de ulei era mai simplu,alte opinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Sunt posesor VW diesel de 6 luni, dar am citit o biblioteca si am discutat cu oameni in domeniu si din Ro dar si din strainatate, unde din fericire locuiesc mai multe luni din an. Uleiul trebuie schimbat in functie de exploatarea masinii, in oras si in afara.Am discutat cu taximetristi si toti schimba la 5000km, ulei de 15mii sau 30mii km garantati de producatori.Am mers de foarte multe ori cu masini de la 450mii pana la 1milion km fara umblat la motor, asta era un C klasse 95'. Pt un taximetrist cu masina VAG, sa ai probleme la motor sub 850mii km este considerat insucces. Pentru masinile 1.9 TDI PD nu este suficient ulei cod 505 01, cel mai bine este 507 00. Atunci esti salvat. Si un alt secret, sa fie intotdeauna rezervorul plin, jumatate este ca si gol si mersul cu el gol si de multe ori pe rosu, cauzeaza multor componente, catalizator, injectie etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!