Jump to content

Baterie Golf GTE


marian1313
 Share

Postare recomandată

Bună ziua. Mi-am cumpărat de curând un Golf GTE 2015 As dori sa intreb dacă ma poate ajuta cineva cu informații despre baterie. 

1. Câți ani este bateria în garantie

2.A schimbat cineva bateria în garanție 

3.Exista vreo posibilitate sa dam bateria veche la Vw și sa ne dea una noua contra unei sume de bani. 

Întreb toate astea ca mașina are 180000 și bateria se mai încarcă doar pana la 30 de km. 

VA MULȚUMESC! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.   8 ani sau 160.000 km, sau 1500-3000 de cicluri de incarcare. Aceasta garantie spune ca bateria e garantata minim 70% capacitate. Pe scurt din ziua 1 pana la 70% ai 8 ani sau 160.000 km.

2.   cam atat costa o baterie folosita 3400 de km
image.png.db6b612d1e59dc0538a962ea0841b14a.png

m-am uitat dupa codul 5Q0915590Q si la depozitul de piese VW costa 12000 de euro noua.

3.   nu stiu sa-ti raspund, trebuie sa intrebi la VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aerofan, ce ai pus tu e bateria de e-Golf, nu de Golf GTE, ce a cumparat colegul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus bine Aerofan, asta e de e-Golf:

575508es-960.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci pretul e gresit, daca bateria de GTE, care are cativa kw, costa atat, cat costa bateria de e-Golf, care are 13kw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia de ZOE e vreo 10 mii ... la VW fiind "premium" probabil e vreo 12-15 mii.

O alta perspectiva a bateriei de GTE

image.png.bd0185418c38b809c8a75d6de4065db2.png  image.thumb.png.07590e69769689492741452f2baf5926.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt scumpe, firma unde lucrez face baterii de Tycan si costa cam 20 de mii de la noi. Modulul de comanda la E-Tron (cutia ce am pus-o in atasament) tot la firma produsa costa 7-800 de euro de la noi, pe piata de piese la Audi cu siguranta costa 1200-1500

sunt scumpe tare

F251A7B1-F153-4E78-8B7F-D482880C0CC1.jpeg.fa2ee1c090eade26bc5c83cc471a2c42.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulțumesc pentru răspunsuri. La ultima încărcare mi-a arătat în bord 33 de km autonomie (mașina are deja 180.000) dar ținând cont ca e frig încă afară sa speram ca, când va fi mai cald se va încarcă mai mult(speranța moare ultima, dar moare :)))  ) Eu am cumpărat mașina în decembrie pe 22 și în ianuarie am plecat în voiaj asa ca acum sta în garaj cuminte. Probabil ca șoferul care a adus-o din Olanda mi-a furat încărcătorul la 220 și a trebuit sa cumpăr altul. În 3 săptămâni nu am încărcat-o decât prin regenerare. O sa ma duc pe la Vw când ajung acasa(dacă ne mai schimba ăștia cu corona) sa vad dacă e vreo "posibilitate" sa schimb bateria pe garanție. Va țin la curent. Încă o data va mtumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere nu are rost sa schimbi bateria.

Din fabrica ea are o autonomie declarata de 50km si asta in conditii ideale, iar din review-uri reiese ca in mod realist scoti intre 30-40km, iar cand e frig si mai putin.

Asadar, de ce vrei sa o schimbi? Sa castigi 5km in plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Bună analogia. Am citit ca de noua autonomia e în jur de 35 de km chiar dacă îți arată în bord ca se încarcă pana la 50.Ma rog in funcție de multele variabile. Era cineva care comenta ca, cu mașina noua abia mergea 35 de km în condiții "ideale" și le enumera acolo. Nu o sa o schimb, doar am vrut sa vad dacă cineva a schimbat și în ce condiții. Ce am mai observat în puținul timp de mers cu ea ca, km pe electric nu sunt de fapt km normali ci km parcurși fără sa poluezi ca de fapt ăsta e scopul principal al mașinilor ăstora. 

Știe cineva dacă se pot monta ceasuri digitale pe un gte din 2015?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. A apărut de curând pe autovit un gte la care proprietarul spune ca a schimbat bateria în ianuarie printr-o acțiune a celor de la vw. Nu da detalii dar a spus ca s-a dus acolo și i-au schimbat-o. Am întrat pe el poate îmi da detalii mai multe. De schimbat as schimba-o ca să fie de an mai nou și tot asa am citit ca cele noi sunt pt autonomie de  pana la 79 km. Teorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/30/2020 at 10:26 AM, Aerofan said:

1.   8 ani sau 160.000 km, sau 1500-3000 de cicluri de incarcare. Aceasta garantie spune ca bateria e garantata minim 70% capacitate. Pe scurt din ziua 1 pana la 70% ai 8 ani sau 160.000 km.

2.   cam atat costa o baterie folosita 3400 de km
image.png.db6b612d1e59dc0538a962ea0841b14a.png

m-am uitat dupa codul 5Q0915590Q si la depozitul de piese VW costa 12000 de euro noua.

3.   nu stiu sa-ti raspund, trebuie sa intrebi la VW

sunt putin off topic... ai idee cat e o baterie de e-up? ca piesa de schimb... adica sa se inlocuiasca cea de 18 cu cea de 36kw... sa vad daca ar fi meritat sa dau 5000 euro cat era difernta la un eup nou... prin buybeck de welt... La dealar a zis ca nu se poate face cu toate ca nu e mare scofala... daca ai cu ce..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linistit poti sa te astepti la peste 10 mii de euro. Bateriile din pacate nu se gasesc inca la liber ca orice piesa de schimb, din pacate nu preconizez nici pe viitor sa fie de gasit oriunde in afara de reprezentante si eventual la firmele de dezmembrari. Atentie ca sunt mult mai periculoase decat airbagurile, te poti curenta si daca faci scurt circuit pot sa si explodeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua. Am mai citit aseară ca multe din vw electrice au fost chemate în service ca la unele baterii au folosit cadmiu și este periculos. Au spus ca schimba bateria pt ca au înlocuit piesa din cadmiu cu argint. Când ajung acasă o sa ma duc sa întreb și de treaba asta poate poate ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bună seara. Nu am mai scris nimic fiindcă m-a prins pandemia plecat și cu greu am ajuns acasă acum o luna. Cum am ajuns m-am dus la reprezentanta VW și m-am programat la schimbul de ulei la cutie și am pus și calculatorul pe mașina. Aveam update la softul de la cutie și la alte 10 calculatoare. M-am "descurcat" și le-am făcut pe loc acolo după care băiatul amabil mi-a zis ca am doua acțiuni de fabrica. Una era update la navigație și a doua era înlocuit carcasa bateriei hi voltage, operațiune care se face doar la București la Porsche România. Am lăsat mașina acolo 3 săptămâni și azi am luat-o cu bateria noua. Chiar s-a încărcat la 50 de km. Asa ca..... Succes?

20200909_181602.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Azi am făcut 41 de km reali cu încarcarea de 50.Fara AC și a fost sâmbătă asa ca nu a fost prea aglomerat prin Constanța. Îmi ia cam 6 KW la o încărcare. O sa încerc sa fac o cerere ca îmi monteze Enel o priza la poarta pe fonduri europene ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@marian1313 Salut

Am și eu golf gte 2015 cumpărat în martie acum are 180000km si la o încărcare full arata 39 40km  bineînțeles autonomia reala este mult mai mica mai ales acum ca a venit frigul

A fost ok schimbul de ulei la cutie dsg la Porsche Bucuresti si cat a costat ca peste câteva mii trebuie să-l  fac și eu

Rezolvarea bateriei a fost gratuit? chiar daca nu mai era în garantie ca știam ca este pana la 160000 km garantia

Ms

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 @marian1313 Salut! 

Ne poti spune cum ai reusit sau cat te-a costat? Sunt si eu interesat sa cumpar un GTE.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Nu cred ca trebuie sa faci ceva anume, doar sa fie rechemarea în service pe seria ta de șasiu.

 

Avem și noi de curând în familie un GTE cu bateria schimbată la Porsche Bucuresti Vest, codul de piesă nou este 5Q0915590R și prețul (pe garanție) ar fi fost de 33.382,20 LEI (probabil fără TVA) + manopera lor de vreo 2300 LEI.

 

Uite și aici prețul oficial: Dealer Price $ 5,214.65

 

Range-ul din bord la o încărcare full este 48 km.

 

Pare sa fie TPI 98010000, dar nu găsesc nimic pe net despre el, aparent ar trebui să se schimbe doar un capac/carcasa bateriei, dar dacă se găsesc urme de apa/condens, se schimba și bateria. Poate cineva cu acces în Elsa poate face ceva lumină....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: campania are codul 93C9, gasiti ceva discutii despre asta pe speakev forum

 

Acum, verificând seria de sasiu din nou, apare ca am alta rechemare nefacută 🙂 377222590_Screenshot2022-09-16at15_45_27.thumb.png.f57ec53e00cd7e3e4c8f1f4973346bbd.png

Link de verificare: https://www.volkswagen.com.au/app/locals/owners-service/service-campaigns-recalls#secb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pe mine nu m-au chemat, an fost eu la ei și mi-au schimbat bateria după 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!