Jump to content

RNS 850 (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Salut , aceeasi problema am avut-o si eu . Problema e de la modulul radio din partea dreapta a portbagajului , din acel modul pleaca iesirile catre boxe . Costul sistemului a fost in jur de 1600 euro 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles niciodata investitiile mari in sistemele audio de pe masini

Din start , masina fiind masina , nu e camera de ascultat muzica , anuleaza toate conditiile unei redari de sunet hi-fi

Muzica la o calitate superioara se asculta doar acasa linistit cu o sursa de semnal , o statie si niste boxe pe masura

Nu poti face asta cand esti la volan

Decat daca locuiesti in ea , si nici atunci ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa sistemul ala merge si o insonorizare a masinii si abia atunci isi face banii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va urma si insonorizarea , momentan sunt in italia in carantina :) Inlocuind modulul radio cu audison bit dmi care practic preia datele obtinute prin fibra obtica si transmite catre dsp tot prin fribra am ramas cu eroare pe tester de radio , intrebarea mea este : se poate lega pe aceeasi fibra si modulul radio doar pentru a scapa de eroare ? Evident nici radio nu merge in acest moment , Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, incearca cu un spliter pt fibra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut...de curand am achizitionat un touareg 2011 7p si as dori sa stiu ce sistem audio are...nu scrie nimic pe grilele difuzoarelor.

Ma puteti ajuta?multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci standard , doar ce are RNS-ul integrat

Unitatea DVD din torpedou este Becker , e posibil ca acolo sa fie si amplificatorul de putere la cele fara Dynaudio

Cele cu Dynaudio au amplificator separat produs de Lear

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista fara sistem de sunet...radio rcd 550, cu sistem vw premium si Dynaudio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca are RNS si de aia a intrebat aici

Deci Premium = RNS cu unitatea DVD in torpedou ?

Si e cum am zis eu , in unitatea DVD are amplificatorul de putere ? Iar pe consola are doar unitatea de afisaj si comanda ?

Intreb ptr ca eu asa consider ca este , dar nu am desfacut sa vad live

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, are rns 850 cu unitatea dvd in torpedou....in manual scrie dynaudio...asa sa fie oare?

Mi e lene sa dau o fata de usa jos sa vad ce dif uri are....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori apesi pe Car ori pe Setup (nu mai stiu) si ai pe acolo meniul Sound Systems.

image.thumb.png.cbaaf6c3e6da0e3c80e1cc565a96532d.png

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu scrie pe difuzoare la usi , 100% nu ai

Oricum e ok ce ai ptr o masina , Becker este brand Harman si astia detin tot ce misca in domeniul Hi-Fi : H&K , JBL , B&O , etc

Dynaudio face exclusiv difuzoare , partea de prelucrare a sunetului este facuta de alte brand-uri la masinile echipate de ei ( Volvo , VW , Bugatti )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar nu am...adidas00 felicitari, ai un sistem extraordinar,dynaudio comfidence e super,as fi curios cum se aude,am mai avut pe volvo s60 2001 sistem dynaudio,mai mult i mi placea sistemul decat masina...cat ar costa un upgrade ptr sistemul dyna?am sa incerc si la reprezentanta sa vad daca i mi spun acolo...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, tavitara said:

Ma gandesc ca are RNS si de aia a intrebat aici

Deci Premium = RNS cu unitatea DVD in torpedou ?

Si e cum am zis eu , in unitatea DVD are amplificatorul de putere ? Iar pe consola are doar unitatea de afisaj si comanda ?

Intreb ptr ca eu asa consider ca este , dar nu am desfacut sa vad live

La rns 850, radio...care este in portbagaj, sub capitonaj dreapta, are amplificatorul in el. Mmi ul..DVD ul din torpedou, cum ii zici tu, nu are amplificator. 

Consola doar display. 

Mmi = dvd= mmi

Radio in spate= radio+amplificator 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zoly, nu am Dyna (pozele erau de pe net) si sincer nici nu-i simt lipsa dupa ce m-am jucat cu VCDS si am modificat profilul audio. Probabil daca voi schimba si difuzoarele sunetul se va imbunatati si mai mult. Fa-ti modificarea aia si ai sa vezi o diferenta enorma de sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @F l o r i n , nu stiam de radio in portbagaj

La cele cu Dynaudio difuzoarele sunt cele care dau mai mult de 50% din calitatea superioara fata de varianta premium

Cand vrei sa asculti muzica exista 5 componente esentiale :

- sursa de sunet - degeaba ai super aparatura daca sursa de semnal e jalnica

- prelucrarea si amplificarea sunetului ( vezi indicatia colegului @adidas00 cu modificarea profilului audio )

- boxele - poti avea cele mai liniare si fidele amplificatoare si cele mai bune surse de sunet daca boxele nu pot reda frecventele si formele de unda perfect

- locul unde se asculta muzica

- ureche - majoritatea oamenilor chiar nu au nevoie sa investeasca in aparatura , manelele din topurile de pe Youtube nu sunt pretentioase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect....

Oricum, cele cu Dynaudio sunt ok, pt o ureche fara prea mari pretentii. Mie, daca imi bazaie ceva, imi e ok...

Da, unitatea radio acolo este la cele cu Rns 850.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut,la mine are hdd 256 g...aveti idee cum pot inregistra muzica pe hdd?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ești sigur ca are 256giga? :)
pt salvat pe HDD

@adidas00 despre ce setări cu VCDS spui acolo?Eu am Dynaudio...se aude bine dar este sărăcăcios in setări din RNS.

 

Mersi

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru sistemul stock sunt. Practic se activeaza profilul dynaudio pe cel stock. E o imbunatatire considerabila a sunetului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Folosesti VCDS.
Intri in modulul 56 - Radio
Long Coding
In Byte 4 schimbi valoarea din 01 in 00 (Byte 4 e defapt al 5-lea, primul fiind 0)
Save si Exit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No,a inceput tzircuszu...avand in vedere ca sistemul basic de pe masina se auzea jalnic am hotarat sa schimb difuzoarele si amplificarea....

difurile sant audison si amplif match pp 62 dsp....

Difuzoare fata mid bass Audison AP 8 de 200 mm 4 ohm,Tweetere fata Audison Voce 1.1 4 ohm

mid audison voce av 3.0...

spate set Audison APK 165 2 ohm...

insonorizant black cristal ptr difuzoare...din ce am citit sistemul este mai performant decat dynaudio....

joi sant programat la montaj...revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!