Jump to content

Audi A3 vs BMW seria1


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

Vreau sa achizitionez o masina pt fiul meu care are 18 ani, m-am oprit la cele doua modele, vizez motorizarile diessel de 2L de 140 respectiv 122cp, data fabricatiei 2004 - 2006, buget  ~ 3000 eur.    Ce parere aveti despre cele doua ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A3, mult spatiu, mai usor de intretinut, mai putin omorata, consum  decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e din anii 2005-2006 ma gandesc la bmw, motoarele de 2l diesel sint mai ok, dupa parerea mea fata de 2l tdi. Inca erau motoarele bune, fara probleme la distributie. Spatiul credca e cam la fel. 
Cel mai bine sa dea baiatul o tura cu ambele masini, fiind tanar credca stiu sigur ce va alege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as lua unui tanar de 18 ani (proaspat posesor de permis banuiesc) :) tractiune spate.

Dintre cele 2 as merge pe A3. Daca va folosi masina mai mult urban, as alege un benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria 1 are spatiu mai limitat fata de a3, din cauza ca pe vremea aceea seria 1 era RWD, si spatiu in portbagaj si pe locurile din spate reprezentau un compromis

Daca va fi masina pentru 1-2 persoane, seria 1 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As alege`o pe cea care este intr`o stare cat mai buna ; diferente majore nu sunt, incat sa ma faca sa iti spun sa alegi clar un model in detrimentul altuia ; bmw`ul mi se pare urat fara navigatie si M`pack, audi mi se pare banal la exterior ; cutia la bmw e mai nasoala dpdv al feelingului cand schimbi vitezele, nu mai spun cand bagi in marsarier, pe cand la VAG stim cu totii ca sunt super soft ; pe mine personal ma incanta tractiunea spate ; e misto senzatia ca te impinge, desi puterea este mica si asta cred ca nu te face un pericol pe sosea, oricum ai destule sisteme. 

p.s : daca vrea, potrivit pt un tanar mi se pare si leon 1p ; asta daca accepti interiorul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

utilizator vw

Cand cumperi o masina unui copil nu numai ca vei fi proprietarul acelei masini dar vei fi si responsabil moral pentru siguranta si viata acelui copil. Cand si-o cumpara el ,pe banii lui si o intretine pe banii lui, , plateste asigurare pe numele lui, este alta treaba.........Avand in vedere ca este incepator, nu recomand masina cu propulsie  [ BMW]. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 2L de pa audi a3, BKD, are probleme cu axul pompei de ulei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, are probleme cu chiulasa ( fabricatie < 06.2006 ) si clapeta de shut off.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!