Jump to content

Insonorizare Habitaclu


Sauron12
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, 

Daca este ceva ce ma ,,deranjeaza'' la aceasta masina ( pe lanaga bucsele sistemului de rulare  :D ), ar fi slaba insonorizare a habitaclu-lui. 

De la 120 - 130 km/h incepe deja sa supere zgomotul produs de curentii de aer ce intra pe langa chederele usilor in masina. 

Cred ca nu sunt singurul ce se confrunta cu aceasta ,,problema'', ma gandesc ca se poate rezolva / diminua prin aplicarea unui extra cheder.

Avem colegi care au incercat asa ceva / alta soluti ?

Multumesc, 

image.thumb.png.45f23c301ed0e5dd7d514849bd4acfe7.png   image.png.20b5f5cc9892334024b7aa43acd4eb33.png 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu cumperi chedere noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am inteles ca la facelift au rezolvat problema asta, schimba chederele cu cele de pe facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a modificat nimic la facelift. La viteze mari se adude curentul.

Problema nu este este acolo (poza de mai sus) deoarece daca ar fi de la  ar fi probleme cu intratul apei la spalat cu jet.

Parerea mea este lipsa chederului intre usa din fata si usa din spate. La unele autoturisme cand sunt usile inchie intre usa din fata si cea din spate exista un cheder care impiedica intrarea curentului de aer implicit acel zgomot. Si mai cred ca este si de aerodinamica oglinzii.

Asteptam si alte opinii.

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

@Sauron12eu am niste zgomote in zona de sus a chederelor,trosnituri sa le numesc asa foarte deranjante mai ales in oras unde am niste strazi foarte nasoale,si unde lucreaza caroseria,nu i dau de cap unde exact face ca mi a mancat ficatii.

plus ca modelul asta e foarte rigid si simte orice denivelare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune si o poza din lateral cu usile inchise, te rog? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/16/2021 at 10:30 AM, danieldb said:

Am aplicat acest cheder

Screenshot_20210616-100615_Gallery_compress63.jpg

Si se simte diferenta? La ce usi ai pus? De unde l-ai cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta se simte mai ales pe autostrada ,plus ca nu mai intra praf in zona balamalelor

Cheder cu insertie metalica cum este cel de dacie ,

achizitie aliexpress dar poti gasi la magazin piese auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu usile inchise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/15/2021 at 7:28 PM, flavius1611 said:

@Sauron12eu am niste zgomote in zona de sus a chederelor,trosnituri sa le numesc asa foarte deranjante mai ales in oras unde am niste strazi foarte nasoale,si unde lucreaza caroseria,nu i dau de cap unde exact face ca mi a mancat ficatii.

plus ca modelul asta e foarte rigid si simte orice denivelare.

Aceeasi problema si la mine (Passat Variant)...am identificat ca problema ar fi de la trimmerele alea lucioase de plastic, de pe exteriorul usii. Daca apesi cu mana pe ele, mai ales vara (caldura mare) trosnesc de numa.

 

Din ce am mai citit pe afara, e din cauza ca usile se misca foarte mult in timpul mersului la viteze mici pe denivelari si antreneaza si plasticele alea. Solutii inca nu se cunosc; unii au incercat sa puna ceva vaselina pe sub plastice, sau chiar sa incerce sa bage niste banda de cauciuc, dar nu sunt solutii de durata.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!