Jump to content

Consum Octavia 4 - benzina


cristi511
 Share

Postare recomandată

alexandru_28

Bucuresti - Turnul Magurele - portbagaj plin, 2 persoane + 1 copil, consum 4.3%, mers legal in mare parte + cateva varfuri de 130 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cantarsete rotile de vara vs alea de iarna si o sa gasesti raspunsul. 

 

LE: Vad ca ili2k2 a dat deja raspunsul corect 👍. Se numeste moment de inertie si conteaza atat greutatea cat si distributia ei in jurul axei de rotatie. Practic o janta mai grea concomitent creste consumul si scade performantele masinii si destul de mult cu fiecare KG in plus. Evident treaba asta se simte si se vede cu cat puterea motorului e mai mica. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Banuiam ca e legat de greutate dar nu cunosteam toate detaliile si nu ma asteptam sa fie o diferenta atat de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la consumul de mai sus am uitat sa mentionez ca am Perseus r18. Nu o sa cred niciodata ca intre r16 si r18 va fi o diferenta de consum de 1l/100km pt ca da, sunt mai mari dar diferenta de latime nu e foarte mare si nici prea grele nu mi se par.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eugen91, așteaptă și consumul de la întoarcere :) spre mare am mers mai mereu contra vântului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 L in plus sigur nu e doar de la jante, mai ales la mers constant. In principal la mers dinamic (accelerat/franat) esti penalizat cel mai mult cu jantele mai grele, la mers constant greutatea jantelor nu mai e un factor atat de important. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/4/2022 at 10:13 AM, eugen91 said:

Eu am avut consum de 5.4% traseul Bucuresti - Barcelona, aproape 7000km, mers doar pe autostrada si in limita legala. Am facut drumul cu rotile de iarna de 16, in schimb de cand am pus rotile de vara de 18, consumul a sarit cu 1l/100km pe un drum pe autostrada pana la mare cu trafic lejer.

Nu stiu cum e la voi, dar mie pe autostrada Bucuresti Constanta si retur mi a consumat mult mai mult masina decat pe alte autostrazi.

Mi a consumat 7,3 de la Budapesta la Praga, 7,1 de la Praga la Paris, dar 7,7 Bucuresti Constanta si retur. 

Si nu am condus diferit. Aceeasi masina, chiar cu vreo 40 kg mai putin, aceeasi vara, aceleasi anvelope, etc, la cateva zile distanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skodamen presiunea in roti, temperatura exterioara, radiatia solara (nu degeaba ii zice Austostrada Soarelui - si la dus si la intors mergi cu soarele in fata), vant, asfalt, combustibil si, nu in ultimul rand, cocoasele din Dobrogea ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E doar asa pentru statistica, mi-am asumat faptul ca va creste consumul cand am optat pt Perseus r18. Imi place mult mai mult cum se comporta masina, aderenta si siguranta pe care mi-o da, avand un consum rezonabil in acelasi timp. Am si copil mic deci nu merg tare nici in afara autostrazii, daca as alerga cu 170 pe autostrada sigur consumul explodeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@icet, bun  consumul... rotile de cat sunt? 16"?

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e prea complicat, puteti specifica si traseul, stilul de mers, cate persoane/bagaje... asa, doar o poza spune doar jumate din poveste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de unde batea vantul... cat timp a mers in 2 cilindri, daca benzina era de 95 si de la ce rafinarie?🙃

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie doar o poza cu un consum, ti se pare foarte relevant si concludent? Intreb... pentru un preten, vorba aia :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu transformam topicul in caterinca, 1.5TSI manual face consum de 4.3->4.7 atunci cand ruleaza extraurban la viteze cat mai constante la 80-100km/h, indiferent de roti si alte bazaconii. Ceva mai mancacioase sunt alea 2020 cu modelul vechi de cutie,probabil din cauza ca are rapoarte mai scurte.

Observatii dupa 31k km cu masina personala si alte 3x 1.5TSI conduse ocazional.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidius sunt pe  17".

Traseul este Colonesti (Olt) - Bucuresti. Important este stilul de condus,restul detaliilor nu conteaza.Fac asta aproape saptamanal iar acum am condus "linistit" .Am plecat cu 3 liniute la rezervor  si am ajuns cu una(n-am intrat pe rezerva).

@akon daca mergi cu 80-100km/h pe autostrada ,consuma sub 4% ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Motor 1.5 eTSI, DSG7. Drum național, în coborâre de la o pârtie de ski, diferență de nivel vreo 500m. Am mers încet ca să doarmă copilul (localitate 55-60, în afară 80), depășit doar căruțe, tractoare și dacii vechi, mers mult în doi cilindri sau cu motorul oprit (îl oprește sistemul hibrid când mașina e în coasting sau la vale). Dacă eram singur pe drum și nu trebuia să mai stau în spatele tractoarelor,  scotea 2l/100km.

 

20220426_145507.jpg

 

 

Pe de altă parte, un drum în traficul din București 🤦‍♂️

Screenshot_20220516-222656_MyKODA.png

Modificat de BFlamer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un consum f bun, dar in acelasi timp absolut “normal”… la coborare… :) 

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e bun... ca era cu motorul oprit😀! Detaliile conteaza.

Hai nu va suparati pe mine, mai glumesc si eu.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sa mai dam praful jos.

Medie pe vreo 700km mers cu pilot 140.

Socar 95 Ro și At.

La ritm mai alert, fără pilot, cu frânările aferente media ~7.2-7.8.

2120d73f-0824-4a93-9b59-16e8f94be7f8.jpg

Modificat de Bebeee
Fara discutii cu viteze ilegale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca asa e dar pe pilot parca nu mai intra pe mersul economic cu dezactivarea cilindrilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, intră și atunci. Merg eu uneori pe DN cu 100 și mai apăs puțin pedala, că dezactivează doi cilindri și simt trepidații în pedală.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N are legătură pilotul, mersul in 2 functioneaza până pe la 110, după probabil ca e nevoie de mai multa putere și nu mai dezactivează.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge in doi cilindri si la viteze mai mari (ex 130km/h), nu e nevoie de multi CP la mers constant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, merge si la viteze mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!