Jump to content

Consum Octavia 4 - benzina


cristi511
 Share

Postare recomandată

Doresc sa mentionez ca sunt si posesorul unei Skoda Octavia II FL 1.4 TSI cu motor CAXA 122 CP, 200 Nm pe care am cumparat-o noua in 2012 si pe care o consider(am) economica. Octavia iV 1.5 TSI are consumuri mult mai mici si in oras si afara. Nu stiu cum au ajuns la consumurile astea dar nu poate fi numai din Cx 0.24 care inteleg ca e intr-adevar cel mai mic in clasa asta. Poate ca e mai bine de comparat cu O3, cine are date.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din explicatii este  data de treptele extrem de lungi ale cutiei de viteze, ceea ce se traduce in turatii mai scazute la aceeasi viteza fata de modelele vechi. Pe Golf acest motor in treapta a treia, pe noul model, merge cu 30km/h mai mult decat cel de pe Golf 7.5. La viteza maxima legala pe autostrada de 130km/h, dar cea reala pe GPS, am avut cu acest motor consum 6.4% intre Sebes si Sibiu, in conditiile in care soseaua este in urcare si am mers constant pe pilot automat. La 130km/h pe bord, consumul va scadea sub 5.5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, va readuc aminte ca acesta nu este un topic de versus ci unul de discutii despre Octavia 4. Pentru versusuri avem arie dedicata, cu reguli stricte. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Nu doar octavia 4 are cx ul 0.23...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O ultima postare pe aceasta tema si nu va voi mai plictisi. Sa asteptam noi posesori cu stilul lor de mers si valorile lor. Eu ma declar multumit.

20200529_202612.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos , la pompa iese similar consumul sau ceva gen spritmonitor? 
Sincer numai vad rostul diesel la asa consum la masina in rodaj.

spor la km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte similar ?! Probabil un pic mai mare dar nesemnificativ.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde enorm stilul de mers, imi imaginez ca masina fiind in rodaj colegul o menajeaza destul de mult. Daca "dai" in ea sigur sare de 6 l/100km in afara. Oricum motoarele pe benzina cu turbo sunt destul de eficiente, la mers linistit se pot scoate consumuri foarte bune. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, vorbim de un mers "normal" adica fara accelerari pana in curba sau pana la semafor si acolo pus frana dar cu accelerari atunci cand este nevoie, in depasiri de exemplu. Si fara viteze pentru care se plateste amenda pe autostrada. Pe de alta parte am dezactivat start-stop intodeauna si am utilizat numai drive mode normal (nu economic, nu sport). Insa, am observat ca martorul "eco" nu se aprinde doar "din an in paste" (este vorba despre dezactivarea a doi cilindri). Ideea este ca, aceasta masina, care are 150 CP, 250 N/m si face suta in 8.2 secunde, poate consuma foarte putin daca se doreste acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/29/2020 at 9:22 PM, gabriel88 said:

... la pompa iese similar consumul sau ceva gen spritmonitor? 

Acum iti spun exact: dupa 743 km (85% afara, 15% in Bucuresti) am pus 39.2705 litri, consum pe bord 5.0 l/100 km, consum calculat 5.2853 l/100 km. 

20200530_210214.jpg

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e eroarea standard la VAG intre consumul real si cel afisat in bord, cu aprox 5% (procentual vorbind) mai mic cel afisat in bord. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+/-  sau doar - ?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general doar -, adica ce iti afiseaza in bord e mai putin decat in realitate. Se poate corecta din IC cu VCDS, eu asa am facut la motorul meu. La mine diferenta era de 4%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca aici trebuie postat dar este vorba despre un consum la Octavia iV pe benzina si anume consumul de ulei. In manual scrie ca e posibil un consum de 0.5 l ulei la 1000 km. Am terminat rodajul, am facut 1540 km. Am verificat joja de la bun inceput, nivelul era la maxim. Dupa cei 1540 km rulati, nivelul tot acolo e. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e locul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/30/2020 at 10:34 PM, Cristi_V said:

Acum iti spun exact: dupa 743 km (85% afara, 15% in Bucuresti) am pus 39.2705 litri, consum pe bord 5.0 l/100 km, consum calculat 5.2853 l/100 km. 

20200530_210214.jpg

Consumul asta atat de mic in cea mai mare parte extern...din ce a rezultat? ce viteza ai mentinut...pentru cat timp...intre ce puncte , coborare-urcare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers normal, nu sportiv, la ses dar si la munte (Bucuresti - Predeal - Bucuresti), pe drumuri europene si judetene inclusiv A3 cu viteze pentru care nu se plateste amenda. Nu am mers la consum, intotdeauna start-stop a fost dezactivat si drive-mode pe normal (nu sport, nu economic). In certificatul de conformitate al masinii sunt date urmatoarele consumuri: urban 6.2 /extra-urban 3.9 /combinat 4.7 l/100 km (valori NEDC).

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cred ca ar fi util sa se comunice si viteza medie, altfel este aproape irelevant.... eu cu batrana O2 1.6Timisoara-Severin, mers economic, adica nu mai mult de xxx , fara manevre bruste etc, adica cam ca “carte” viteza medie daca imi amintesc bine a fost de  65km/h, am avut un consum de 5.6, adica sub consumul din carte!? Cred ca este irelevant zic eu, pentru ca nu pot merge frecvent in acest mod, iar drumul a fost putin in “ “coborare”

 

PS: Consumul de 3.9 din specificatiile tehnice ptr 1.5 TSI mi se pare un “mic dieselgate”, dar timpul ne va spune cum este....?

Modificat de vdragos
Viteze peste cele legale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

viteza medie, doar asa ca cifra e cam zero. daca tu mergi cu 130 3 ore si apoi cu 50 alte 3 si iti iese o medie X, nu o sa ai deloc consum mic. ca ai mers cu viteza mare unde te lupti cu aerul si apoi cu trepte mici, care nu sunt eficiente. pentru aceeasi viteza medie poti avea fluctuatii imense de consum. cel mai relevant mi se pare cand compara cineva o masina cu alta, la acelasi stil si drum (iar aici includ trafic, bagaj in masina, conditii meteo), cum a facut Cristi mai sus. daca in mod repetat ai consum mai mic, e clar ca o masina e mai eficienta ca cealalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre stilul de condus, bagaje, ne pasageri, traseu etc nu am mai zis intrucat am considerat ca se subintelege ca nu numai viteza medie conteaza...  

De ex ex este normal sa consum 3 % daca drumul este in coborare mai mult de jumatate ??. Am avut si eu acest consum cu O2, bineneteles irelevant...

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prim consum(numai in oras),dupa ce am alimentat 50.2391 l(full).

20200709_183325.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un oras ff aglomerat 15.5 % nu este mic consumul . Cat este in cartea tehnica consumul in oras ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@icet Consumul este prea mare dar asta poate fi si de la rulajul mic al masinii. Poate calculeaza mai bine BC-ul dupa ce sari de 1000km si faci 2-3 plinuri.

La al meu 1.4 TSI este sub 10% consumul dupa o ora de mers in oras. Incerca sa folosesti Cruise Controlul cat mai mult pentru a trece motorul in ACT mode, parca doar in Cruise intra in modul de 2 cilindri.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mi se pare ok consumul vazut pana acum, ceva mai mic decat la 1.4 TSI 160cp. Oricum in primii 10-20k de km ma astept sa fie mai mare consumul.

 

Screenshot_20200710_201809_cz.skodaauto.connect.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca in cazul Icet e ceva ce nu stim. Oricum, daca stai in trafic in loc sa mergi si start-stop e oprit atunci poti sa ai si 20 consum si nici nu conteaza daca esti in oras sau pe Valea Prahovei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!