Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Pai se stie clar cum arata, nu exista dubii.
Exista destule video de prezentare online, de la lansarea oficiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 3/13/2024 at 8:14 PM, andrei_221 said:

pe la jumatatea lunii aprilie se pare ca va intra Octavia FL /Superb / Kodiaq

 

Iata ca a aparut in fine si Noul Superb (deocamdata doar cu o parte din motorizari) in configuratorul de Romania, alaturi de Noul Kodiaq.
Asa cum anticipam in Martie, Octavia va aparea putin mai tarziu (asa cum s-a intamplat si pe site-urile .uk sau .uk unde Octavia poate fi configurata deja), insa acea postare a disparut in mod misterios...
 

https://configurator.skoda.ro/cc-ro/ro_RO_SKODA23/C/models

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare aiurea ca au scos interiorul bej din toata gama Skoda. Pt mine optiunea de bej+plafon negru a fost decisiva in alegerea modelului.

Probabil nu este cerere prea mare, multe dintre modele fiind puse la munca ca si company unde un negru+gri se preteaza mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SkOmk4  nu este nimic misterios la offtopic. Ce treaba are noul Skoda Superb pe topicul de Octavia 4? Leon sau Formentor? Cred ca trebuie recitit regulamentul.

 

@akon ai verificat info la dealer? Sau de unde cunosti acest astepct pt O4? Poate la O4 este ceva minune si inca va mai exista.. 🍻

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia încă nu este în configurator. 

Sau cel puțin eu nu am găsit-o. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-e si frica sa te uiti, ca te sperii de preturi.

660 euro vopsea metalizata acum vs 395 euro in 2019.

Red velvet e chiar 1045 de euro.

Superb!

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum se stie EURO 2024 nu este acelasi cu EURO 2019. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cu 67% mai slab in prezent nu este euro fata de 2019, asa cum rezulta din evolutia pretului vopselei metalizate.

Daca la Octavia cu  echiparea de baza  pretul e cu 8000 de euro mai mare, aprox.50%, justificat oarecum de unele briz briz-uri, voseaua e tot vopsea, eco, la fel de proasta.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu Euro vs Leu n ati nimerit-o, diferenta e minima. Pretul e mai mare datorita speculei pe toate planurile dar incet incet piata se corecteaza. 

Ii admir pe cei ce si-au cumparat masini in 2022-2023 la preturi ''promotionale'', la fel cum admir unele pareri de pe aici, insa unele ca cea de mai jos nu cred ca au ajutat multa lume 😉

On 3/25/2023 at 1:25 PM, Dolfin said:

Avand in vedere contextul economic (se extinde contagiunea), sugestia mea, este sa cumperi ORICE, imediat in perioada urmatoarea.

Cu livrare cat mai rapida sau, cel mai bine, de pe stoc.

Peste cateva luni banii pe care-i ai vor valora...nu se stie cat.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind ce spun colegii de forum despre noile preturi as spune ca afirmatiile au fost, din pacate, foarte exacte, "sugestia mea, este sa cumperi ORICE, imediat in perioada urmatoare. ... Peste cateva luni banii pe care-i ai vor valora...nu se stie cat".

 

Nu m-am referit la cursul Euro/Lei, m-am referit la valoarea banului.

$ si € sunt artificial tinute in viata, USA se stie ca a crescut datoria interna cu 21 trilioane $ in 12 luni si ca, inca, o parte din $ sunt absorbiti in comertul mondial deci nu se duc 100% in inflatie. Inca!

EU cu moneda euro nu are acest avantaj, orice tipareste BCE se duce direct in inflatie, tarile motor din EU sunt la fundul sacului, Germania, Franta, Italia.

 

Chiar daca BNR a tintuit cursul Euro/Lei nu inseamna ca nu s-a schimbat nimic, a existat un pret pentru asta, in Romania, fata de Martie 2023 datoria externa a crescut cu 23 miliarde €.

 

Singura referinta, a valorii banului, indiferent de currency, este raportarea la aur, iar graficul este sugestiv.

image.thumb.png.d0f41369d616b6ef2ee677de63d3ed12.png 

 

In concluzie, ideea de anul trecut este valabila si acum...pe un trend accelerat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa spun ca nu numai BNR - prin politici - a tintuit ceva ci piata (fondurile europene, rezerva valutara a BNR este cea mai mare din istorie).

Pe de alta parte, preturile Octaviei in Romania atunci cand a aparut in primavara anului 2020 au fost:

 

image.thumb.png.6b226326c5f328fded8baaa6764573fc.png

 

De retinut si dotarile s-au modificat pe parcurs. De exemplu virtual cockpit era standard (anolog nu exista, a fost reintrodus mai tarziu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1069783794_Screenshot_20240417-2219242.thumb.png.c39e0a8f0532300770707f5b2be47de4.pngLa o simplă căutare putem vedea că diferențele sunt aproape inexistente vs 2020. Masina in cauză are dotări opționale de aprox 1800€ . Daca te pregăteai și cu rabla care acum este 2600€ vs 1300 in 2020 s ar putea să ieși chiar mai ieftin.

Ok, este o analiza superficială dar sper că e clar pt toți că aceste preturi nu le găseai in 2022-2023 și se întâmplă ceva in piața.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!