Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Nu consider ca nu ai motiv sa te plangi.

Daca mi-ai oferit contractual o perioada de x-y saptamani pentru livrare cam ar trebui asumata. Nu poti asuma o perioada, atunci nu preiei comanda/iti asumi un avans simbolic de la client pana la productie.

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, ar trebui oferita o bonificatie sau stipulat clar ca poate dura intre 2 luni si 2 ani livrarea, astfel ca daca nu iti convine, sa fii sanatos.

 

Oricum, consider ca producatorii au stiut ce urmeaza, insa nu au avut bunul simt sa anunte reprezentantele sa fie mai transparenti si acum reprezentantele trebuie sa duca clientii cu zaharelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai motiv sa te plangi? Eu cand am hotarat sa cumpar masina, am facut contract pe 8 luni! Mi-am asumat asteptarea dar daca tu vii si imi zici ca masina imi ajunge la anul sau mai rau, cum au patit cativa colegi pe aici cu raspunsuri gen "nu stiu cand iti ajunge masina, n-avem termen", mi se pare ca este o bataie de joc. Sincer, daca stiam ca nu imi ajunge masina in termenul ala (si asa imens) de 8 luni, nu mai luam nimic de la ei. Mai nesimtit este faptul ca tu preiei in continuare comenzi cand ai masini neterminate, care zac pe un aeroport si vor fi terminate "nu stim cand". Mai mult ca sigur nu se vor incadra nici in termenul ala nou de 35-45 saptamani pentru comenzile plasate acum. 

Precizez ca masina mea a fost precomandata din Februarie si este un amarat de Ambition! La alea 35 de saptamani ale mele din Aprilie daca mai adaug si data precomenzii, ajung la 42 de saptamani.

 

Sper sa ramana cu masini pe stoc si sa le vanda peste 5 ani pe nimic :)

 

Cam asa arata aeroportul astazi

 

Untitled.jpg

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fiind personal investit in acest proces din mai, va pot spune ca dealerul e un intermediar fara prea mare control. El vede doar ce pune fabrica in sistem - acea estimare de livrare in ziua de azi e total derizorie. Sunt masini cu estimare de livrare sapt 37 si suntem in sapt 40 pt ca fabrica nu a binevoit sa updateze datele. Dealerul vede cand apare seria de sasiu, seria de motor si cand se schimba statusul comenzii. Exista masini cu serie de sasiu care stau saptamani intregi pentru seria de motor sau altele cu toate seriile care efectiv stau pentru alte componente. Pana nu se schimba statusul in asteapta transport, masina nu e finalizata. Si da, dealerul nu are de unde sa stie de ce nu e finalizata.

Apoi reducerile suplimentare si compensarea daca e o decizie trebuie sustinuta si de importator, altfel dealerul da din marja lui.

 

Importatorul are contact direct cu fabrica si stie de fiecare comanda mai bine decat dealerul. Un importator care in ziua de azi v-am zis ca e pe ideea nu dam nimic in plus, sa ziceti mersi ca nu v-am crescut preturile la contractele deja semnate prin vreo anexa. Vrei sa astepti ok, nu vrei, uite banii inapoi. Sunt deja multe comenzi anulate, dar la ce coada au de masini nu ii intereseaza anularile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt complet depasiti de situatie. De altfel evenimentele din ultimii doi ani nu au putut fi prognozate si nici macar banuite nici de fabrica si nici de importatori sau dealeri. Gasesc inacceptabila asteptarea de un pentru o masina, cu atat mai mult in cazul unei masini obisnuite. E un haos total in piata (semiconductori, energie samd).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un feeling ca in acest moment termenele de livrare oferite la o comanda noua sunt mai mici decat numarul de saptamani pe care deja l-au asteptat o mare parte dintre cei care au comenzi date si nu au un o estimare clara. 

Sper sa nu am dreptate. A intrebat cineva de curiozitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, Silviu_7 said:

Am un feeling ca in acest moment termenele de livrare oferite la o comanda noua sunt mai mici decat numarul de saptamani pe care deja l-au asteptat o mare parte dintre cei care au comenzi date si nu au un o estimare clara. 

Sper sa nu am dreptate. A intrebat cineva de curiozitate?

35-45 saptamani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35-45 de săptămâni erau deja la sfârșitul lunii August când am semnat eu, deși cu numai 2 săptămâni înainte îmi spuseseră 35 de săptămâni termen maxim de livrare.

La cele 45 de săptămâni mai pot întârzia încă o 8, conform unei clauze ascunsă prin cotloanele contractului. Deci termen maxim de livrare cu întârzieri ar fi 53 de săptămâni,  peste 1 an!!! 

Din nou, așa era la final de August; cine are termene mai noi, să anunțe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, SkOmk4 said:

mai pot întârzia încă o 8, conform unei clauze ascunsă prin cotloanele contractului

Asa este. Banuiesc ca aceasta clauza (8 saptamani) este in toate contractele. Cu tot cu clauza asta, eu ajung in Februarie cu termenul de livrare.

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi cred ca s-au acoperit cu saptamanile standard de livrare +8 ca sa nu iasa inafara contractului. Oricum eu nu tin minte daca e vreo prevedere in caz ca se depasesc si cele 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Industria auto primeste nota de plata pentru decizia de a avea fabrici furnizoare de semiconductori doar in China . Am transferat din Europa totul in China . Costuri mai mici profit mai mare  . A venit pandemia vanzarile au stagnat , mintile luminate din industria auto au redus comenzile de semicinductori si ce sa vezi a venit industria IT, electronice si au preluat toate comenzile . Cerere la greu toata populatia globului in online . Cand a revenit piata auto mai comanda daca ai unde , toate fabricile erau la capacitate maxima pentru industria de electronice . Sa nu ii plangem pe producatorii auto ca au scumpit cu nesimtire masinile in unele cazuri total nejustificat .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa 31 de saptamani de asteptare am fost informat de dealer ca masina a sosit la Curtici. Vestea m-a surprins pt ca acum ~ 1 luna in urma dealerul avansase ca termen de livrare 02/22. Daca nu achizitionam tichetul rabla in primavara, cred ca renuntam .... Asteptare usoara tuturor celor care urmeaza sa le soseasa masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citesc ultimile posturi cu privire la timpul de asteptare si ma ingrozesc... Eu cand am comandat-o pe 31 dec si am asteptat 3 luni mi s-a parut mult dar oarecum normal... 

Acum cred ca renuntam sa o mai schimb in conditiile date. Si cand ma gandesc ce discounturi se dadeau in dec-ian , de 15% pe pers fizica...

 

Nu stiu daca incalzeste cu ceva, dar la toti producatorii e aceeasi problema; am vazut unele declaratii de presa ca dupa trecerea crizei cipurilor, productia nu se va mai relua la nivelul cererii, pentru a pastra preturile sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatia generala de lipsa de semiconductori nu afecteaza in aceeasi proportie pe toti. Kia, BMW, nu mai spun de Tesla au gasit mijloace prin care totusi sa asigure un flux, mai redus dar un flux rezonabil.

Pare ireal aproape ce se intampla la Skoda sa nu mai produca masini noi cu lunile, doar ca sa poata sa termine de asamblat ce a facut deja. Acum e si discutia daca o masina stata 2 luni afara se considera noua...

Poate vor in continuare sa mai recupere ceva dupa dieselgate, dar nu mi se pare deloc profesionist sa se accepte comenzi in continuare cu termene de livrare derizorii in definitiv cand deja exista un deficit enorm de masini care nu s-au finalizat si pentru care s-a platit totusi avans.

 

L.E.: Fun fact legat de restrictii..incarcarea wireless nu se mai poate pune de cateva luni pe Audi (mai putin RS, A8), dar pe Polo in continuare se poate configura. Asta in conditiile in care pe Polo costa 100euro, iar pe Audi era oricum peste 200euro (in unele cazuri si cu functionalitate in plus definite ca Phone Box). Insa ca idee sa poti sa incarci telefonul wireless pe un VW Polo Life si nu pe Audi S6..

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, nsm said:

productia nu se va mai relua la nivelul cererii, pentru a pastra preturile sus

Makes sense, asa cum se face acum cu hidrocarburile...

 

2 hours ago, The_Ego said:

...nu afecteaza in aceeasi proportie pe toti.

La Renault timpii de livrare (masina configurata de client, nu comanda pre-lansata in fabrica de dealeri) sunt de maxim 4 luni. Cand am lansat comanda pentru Octavia, la Renault contractual termenul era de 3 luni, cu posibile intarzieri pana la maxim 4 luni (asta incluzant tranzitul din Coreea care este destul de indelungat). Si vorbim de nivele de echipare Intens si RS-line, adica dotate - cu multa electronica incorporata. Cam ciudate termenele de livrare din grupul VAG, din ce am citit in ultima perioada, sunt printre cele mai mari termene. Ca reminder, vedeti in link-ul de mai jos care sunt acum termele VAG in Germania (link pe care cred ca tot de pe aici l-am pescuit): 

https://www.marnet-mobility.de/aktuelle-lieferzeiten

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati linistiti ca si la BMW sunt masini cu termene de livrare de 9-12 luni, comandate inca de anul trecut, care inca nu au ajuns... :) Nici la altii situatia nu e foarte roz, si nu se va "inrozi" in viitorul f apropiat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine trece pe langa DAB auto pe Splai, aruncati o privire sa vedeti cate Tesla sunt la pregatire de livrare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut curat.

Discutia despre criza de semiconductori este interesanta, dar nu isi are locul aici, si nici mai putin despre ce se intampla in ograda vecinilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A luat cineva echiparea Scout? Am tot pendulat ce sa-mi iau, targetam un SUV compact dar deja Karoq este o epopee, cu termenele de livrare poate prin vara 2023 in RO, insa Scout are cam aceeasi garda la sol. Ca sa pot merge pe forestiere decente, am bebe si as vrea intr-un an-doi sa fac ceva miscare la munte, cu plecarea nu neaparat de pe asfalt :)

 

As avea 2 curiozitati, cu criza aceasta de productie - daca masina sta pe loc la asamblat cateva luni, acestea se scad din garantie? Adica la 4 ani garantie, eu cand o primesc mai am 3 ani juma? sau 4 ani de la data receptiei? Si legat de garantie, eventualele reparatii se fac pe garantie neaparat la dealerul de unde am cumparat masina sau la orice dealer? Ma gandeam ca poate gasesc ceva pe stoc in Germania/Austria (unde preturile sunt cu o sesime mai mici), iar daca sunt probleme, sa le rezolv in Bucuresti. Visez?

 

Am o oferta de aniversare 15 ani de la PBV (termen livrare 30-40 saptamani, Octavia sedan), iar la varianta style se dau reduceri clever. Si la Kodiaq insa Kodiaq are cam aceeasi garda cu Octavia Scout si deja nu merita sa iau ditamai balena.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia e de la data receptiei, 2 ani de la producator si 2 ani de la importator, deci daca o iei din Germania, o sa ai doar 2 ani garantie internationala.
Reparatiile pe garantie le poti face in orice reprezentanta Skoda, dar aceasta acopera mai mult motorul si cutia(daca pica ceva grav) si interiorul + farurile/stopurile, iar rezolvarile nu sunt tot timpul "smooth". Suspensia/trenul de rulare au o garantie de cateva mii de km, asa ca daca strici ceva pe drumurile forestiere, reparatia n-o sa fie acoperita de garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns Adi. Pai in cazul acesta, daca ar fi probleme, primii 2 ani rezolv in RO si in anii 3 si 4 trebuie sa dau o tura in Germania, nu? La o masina noua nu ma astept sa pice ceva major, decat daca este un rebut/defect din fabrica, care ar trebui sa pice in primii 2 ani (teoretic). Voi parcurge si topicul de probleme tehnice.

 

Cat despre forestiere, in principiu voi merge pe aceleasi tipuri de forestiere ca si cu Fabia, cu deosebirea ca voi putea inainte mai usor/mai mult, pentru ca de multe ori era o problema strict de garda, cu gropi unde riscai sa atingi pe dedesupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in contract scrie clar 4 ani/ 120.000km sau 2 ani fara limita de km.

Nu exista niciunde scris 2+2, era odată.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!