Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Doc Morelli

La fel se intampla si la O3. Da, este un accesoriu util pe care multi nu il bifeaza mai mult pe considerente estetice.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristiansen077

Știe cineva, dacă se poate face test drive la vreun dealer din București cu Octavia 4? Am văzut pe Facebook o reclamă pt test drive, dar nu au dat multe detalii... Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine suni direct la ei. Masina a aparut in show-room la toti dealerii dar nu am vazut pana acum exemplare de test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Ok, mulțumesc... dau o fuga mâine sa o văd și revin cu impresii... În foto arata foarte bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Ok, am văzut azi mașina la brady, aveau un 2.0 tdi manual cu 110 cp, cu ceva opționale, pe la 26 sau 28 k... scuze, dar n am reținut. Arata ok, dar nu e wow... Bine, nici culoarea nu o avantaja... În reclame arată mai bine. La sfârșitul anului, apar și alte variante de echipare, dsg pe mai multe motoare și versiunea iv hibrid. Băiatul de la vânzări spunea ca e perceputa ca o mașină scumpă și momentan greu cu vânzările. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este doar perceputa, chiar este foarte scumpa daca incepi sa pui optionale in afara Cleverpack-urilor. Poti sari fara stres de 30k Euro pentru un 1.5 TSI M6 doar cu optionale din zona de Safety.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, cristiansen077 said:

Ok, am văzut azi mașina la brady, aveau un 2.0 tdi manual cu 110 cp, cu ceva opționale, pe la 26 sau 28 k... scuze, dar n am reținut. Arata ok, dar nu e wow... Bine, nici culoarea nu o avantaja... În reclame arată mai bine. La sfârșitul anului, apar și alte variante de echipare, dsg pe mai multe motoare și versiunea iv hibrid. Băiatul de la vânzări spunea ca e perceputa ca o mașină scumpă și momentan greu cu vânzările. 

Ce culoare era?

Este scumpa si nu prea, este scumpa pt skoda, este mai scumpa ca un golf 8(daca nu ai nevoie de portbagaj mare iesi mai bine cu un golf).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Nu știu exact, aveau luminile stinse în interior, ceva către gri, verzuliu ou de rață culoarea aia care seamănă cu loganul perlă... Dar n as baga mana în foc ca aia e culoarea, poate mai e cineva care a văzut o și ne luminează 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil albastru lava din ce descrii.

Sunt curios daca s-au aflat ce contin pachetele clever-pack si pretul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albastru Lava este culoarea masinii expuse la Brady. Nu este cea mai potrivita nuanta pentru O4. Titan Blue sau Gri Quarz sunt mai expresive pentru silueta masinii. Din ce am vazut pana acum varianta break arata semnificativ mai bine decat "sedan-ul". care are un design Hyundai style.

image.thumb.png.f0cd9a7821e9b794be9ecd08837d6232.png

image.thumb.png.27de4a3bcdc3035c57332e4fa0ef17c0.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jaw

Cleverpack Style contine:

  • Blocuri optice spate TOP LED
  • Camera video spate
  • Climatronic in 3 zone
  • Parking Assistant
  • Priza 230V si conexiune USB-C (consola fata/spate si in oglinda retrovizoare)

Pret: 1460,13 euro la care se aplica reducere 1249,50 euro

 

Cleverpack Style Plus contine:

  • Faruri Matrix-LED
  • Parbriz incalzit
  • Adaptive Cruise Control

Pret: 1417,29 euro la care se aplica reducere 357 euro

Modificat de ovioneb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata Lava Blue, personal mie imi place culoarea si din cate am vazut este destul de folosita in prezentari

IMG_20200519_100408.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, ovioneb said:
57 minutes ago, ovioneb said:

Pret: 1460,13 euro la care se aplica reducere 1249,50 euro

Reducere 1249.50 adica 85% ?!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt pachete care te incurajeaza sa iei echiparea Style

image.thumb.png.695f33a2fba3abfff48183f6054e6df8.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar astazi la PBN in 10-15min s-au livrat 2buc Octavia 4, multe altele asteapta livrarea...se pare ca este de succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar usor sa alegi si depinde de fiecare ce isi doreste. Eu ca posesor de Octavia II FL 1.4 TSI din 2012 atunci cand am vazut pretul Octaviei iV am zis ca e prea scump, nu face, etc. Apoi am inceput sa studiez piata. Primul pas a fost sa stabilesc bugetul. Buget nu inseamna daca ai bani sau nu ci cat esti dispus sa platesti. Dupa acest pas am pus conditiile nenegociabile: clasa compact, sedan (sau apropiat: liftback, fastback), benzina, turbo, acceleratie, cuplu, putere sa fie comparabile cu ce aveam deja. Apoi am fixat alte "dorinte": culoare, ampatament, marime portbagaj, dimensiuni, cilindree minima, fabricant, etc. A rezultat un tabel in care Octavia iV nu intra in clasament din cauza bugetului. Dupa ce am facut doua drive-test cu primele doua clasate, m-am mai interesat si de probleme specifice, am marit bugetul si m-am dus la Skoda. Recunosc ca si experienta personala pozitiva cu O II a cantarit mult in luarea deciziei. Va prezint o poza cu o parte din studiul meu (sper ca nu incalc regulamentul).

buy what.PNG

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru analiza dar aici nu facem versusuri ci discutam despre sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4. Adica cei hotarati sa o ia sau cei interesati de model discuta despre cum sa o configureze si sa o achizitioaneze. Cum alegem automobilul dorit sau potrivit din toate ofertele de pe piata de la toti producatorii este complet offtopic. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A aparut si volan in 3 spite ca optiune.

volansport.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A apărut în configurator cea mai ieftina Octavia: Active 1.0 TSI, 17860 EUR. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cineva curios ca mine cum arata ceasurile analogice pe Octavia 4 ei bine sunt ca la Octavia 3

image.thumb.png.6dcd2c47fd2f8a0c898b8cf0aa4cfda6.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am văzut reclama pe facebook, 15777 euro la promoție. Un preț ok pt motorul de 1 litru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grija la motoarele de 1 litru in 3 cilindri... cat de fiabile sunt se va vedea in timp.

 

Stie cineva daca travel assist include lane assist adaptiv.. adica te tine pe mijloc.. si include si volan HOD?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, are cineva idee cand si daca se vor pune motoarele de 190 tsi si RS la vanzare ? Ms

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine suni la dealer avand in vedere delay-urile creeate de situatia actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac, credeam ca sunt deja informatii mai actuale pe forum.

 

ms,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!