Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Aici vom discuta despre achizitia noului model de Octavia.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

M-am tot uitat pe configuratorul Skoda Octavia 4 si sunt cateva chestii care nu le inteleg. Echipare 2.0 TDI Style.

1) Care e diferenta intre faruri Basic Led si Matrix Led? Cele Matrix costa 1300 euro, cele Basic led sunt standard. Basic led e fostul halogen?

2) Ce e ala Side Assist? Daca vreau sa il bifez imi debifeaza alte optiuni cum ar fi scaunul electric si oglinzi exterioare electrice.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da, basic sunt faruri clasice cu oglinda si becuri led in loc de halogen

2. Asistent de unghi mort :

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cristiansen077

@Cristi_V

Sa o stăpânești sănătos! Îmi poți spune, te rog, dacă ai beneficiat de vreun discount și care a fost prețul final? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e masina mea, la Avia, inainte de predare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil userul icet este chiar autorul filmuletului.

Scaunele din echiparea ambition sunt la fel ca structura cu cele din style?

Daca ti se pare ca se blanseaza un pic cam mult masina in curbe  schimba anvelopele, sunt destul de moi pe flancuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe standard, nu am vazut fizic dar pentru Style in configurator se poate selecta si culoarea bej iar la optiuni ai si pachet scaune ergonomice pentru vreo doua mii si ceva de euro in plus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cristi

Sa stapinesti sanatos masina .

Spune-mi te rog,  tetierele sint imbracate in acelasi material textil ca si scaunele sau sint din piele ecologica cum e cotiera din fata ?

A vazut pe net un alt film de prezentare skoda ambition si pareau cam lucioase tetierele de aceea imi pareau din piele ecologica.

Confirma-mi te rog ca in configurarea masinii,  tu nu ai pus PKC Pachet Simply Clever 77 euro

multumesc

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Cum colegul a omis sa mi răspundă, azi am fost la un dealer skoda și am primit următoarea oferta: Octavia 1.5 tsi style plus metalizata și 2 pachete (acela cu faruri led Matrix și cel cu pilot adaptiv, încălzire parbriz, camera video spate). Preț cu discount dealer și discount Porsche bank (mașina achiziționata prin credit), inclusiv rabla, 22700 e. Reducerea acordata de dealer este de 3.8% sincer mi se pare foarte puțin. Când am luat Octavia 3 în 2013 am avut reducere de 6%... Alți colegi au avut la alți dealeri și 9%. 

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tetierele sunt cu material textil. Piele ecologica este intr-adevar pe cotiera centrala fata dar si pe cotierele de pe usi atat in fata cat si in spate. Nu am avut PKC ci $WA Reducere Cleverpack Ambition 809 EUR, rabat dealer 433 EUR + covorase textile (pe langa cele de cauciuc cu care vine masina) + set plase portbagaj.

Cand faci credit la pretul masinii adaugi si costul creditului, nu?

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Eu nu adaug dobânda și casco la costul mașinii. Creditul ar fi de 10000 e, pt care as plăti 9700 lei dobânda pt 5 ani, cu o rata lunara de 789 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dobanda este pretul banilor. Poti sa nu o adaugi dar ea este acolo. Doar  asigurarea  ai putea sa nu o adaugi daca stii ca ai fi facut-o oricum si in aceleasi conditii.

Ca chestie, pretul fara RABLA e un truc de marketing facut ca sa ti se prezinte un pret mai mic. Multi nu au o rabla de vanzare ci cumpara tichetul. In al doilea rand chiar daca ai o rabla cei 6500 sunt tot banii tai.

Prin urmare, la un curs de 4.85 masina ta de 22700 este de fapt 22700 + 1340 (rabla) + 2000 (dobanda) = 26040. Rabatul dealerului este de vreo 600 de EUR adica 2.3% daca pretul de baza al masinii este 26652 EUR (din configurator, cu optiunile mentionate de tine).  

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, va rog sa reveniti la subiectul topicului, care nu este despre produse de finantare ci despre sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4. Urmatoarele derapaje vor fi sanctionate conform Regulamentului. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi bine ca ai apucat sa ridici masina, am inteles ca sunt probleme cu softul si pana nu se remediaza nu mai dau masinile si nici testdrive-uri nu mai fac.

Pentru cei care vor sa comande, daca luati pachetul  KS1 ( Head Up Display )sau pachetul PSK (Travel assistant si traffic sign recognition) se lungeste destul de mult termenul de livrare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ce fel de probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nimic: 

Dear customer,
No relevant recall campaigns have been launched by ŠKODA for the entered VIN [...]

Vom vedea, oricum, multumesc pentru info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca pana la urma au declarat ca au probleme cu sistemul pt apelare de urgenta ca si pe Golf 8.

O fi apeland de unul singur. Ciudat oricum ca sisteaza livrarile avand in vedere ca sistemul nu este necesar inca din punct de vedere legal si ar putea fi dezactivat.

La O4 se pot face update-uri OTA nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au facut proba cand am luat masina, adica au apelat 112 si a si raspuns operatoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este diferenta(asta daca exista vreo diferenta) intre buzunarele normale din portbagaj si cele "cargo" ?

 

cargo.jpg

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru cei interesati, la dealerul Skoda din Brasov au adus, in showroom, O4 Style 1.5 TSI  albastru race.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut una si la dealer-ul Ingricop din Targu Mures. Inca nu am vazut-o, dar din spusele prietenilor arata foarte bine in realitate, mai bine ca in poze. Voi cofigura una si sunt curios la ce pret ajunge. O voi configura fix ca pe a mea ca sa am o comparatie cu preturile din 2014.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima vreme au fost ceva ploi si, in rodaj fiind, si mergand mult extraurban, am observat ca forma acoperisului si inclinarea lunetei favorizeaza acoperirea acesteia cu stropi. La Octavia II, la viteze mari, luneta ramane uscata. La OiV nu este cazul, apa se scurge pe luneta inclusiv de pe acoperis. Prin urmare, stergatorul de luneta devine foarte util si in afara localitatii, la viteze mari. De altfel, in infotainment, exista o setare prin care stergatorul de luneta functioneaza automat, la un anumit interval de timp, atunci cand functioneaza stergatoarele de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • florinutzu2
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!