Jump to content

Servicii și costuri de incarcare


avpascal
 Share

Postare recomandată

Noua metoda de incarcare gratuita la Kaufland e oficiala:

20200801_121955.thumb.jpg.2c9c3eb024214b31f12ed4b42831fb70.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam aiurea, nu am primit cupoanele... normal era sa fie distribuite imediat sau chiar in avans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scrie ca se vor distribui în primele 5 zile lucrătoare ale lunii, adică pana la sfârșitul săptămânii viitoare. Pana atunci... exista Penny :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au "jucat" cinstit Renovatio si Kaufland ... aveam 10+ cupoane salvate in lista, adaugate in perioada cu incarcare la 100 ron  ... au disparut toate ..

Modificat de Rhadoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mie mi se par nesimtiti si nu pentru faptul ca au introdus acest nou sistem, ci prin felul cum au facut-o.

In primul rand cupoanele pe care le aveam salvate erau valabile pana in Iunie 2021, ei specificau acest lucru, deci magarie, trebuiau sa-si asume.

In al doilea rand, bun, inteleg ca ati trecut peste prima magarie si vreti sa limitati incarcarile. Mi se parea mai ok modul cu acele cumparaturi la fiecare 100 Ron sa primesc un cupon. In schimb ne-au aburit cu aplicatii peste aplicatii, le-au sucit si invartit pana le-au ametit. Deci acum trebuie sa faci cumparaturi in valoare de minim 500 Ron pe luna, dar atentie, asa inteleg eu, saptamanal. Pai daca eu nu pot ajunge intr-o saptamana, inseamna ca nu pot beneficia de promotie sau cum? Mai bine spuneau, bai frate, e treaba matale, cumperi lunar de 500 Ron dintr-o bucata sau din 10, treaba ta, era mai ok.

In al treilea rand, la finalul lunii cand ai respectat toti pasii, ai fost disciplinat si ai venit in fiecare saptamana, ai scanat codul cu telefonul, ai acumulat cumparaturi de minim 500 Ron, deci te-am dresat pana la capat, vine luna urmatoare si pauza cupoane. Pai noi iti dam, dar prin a cincea zi lucratoare. Ei hai sictir.

In al patrulea rand nu inteleg de ce 5 cupoane si nu mai multe, poate eu fac cumparaturi din 2 in 2 zile sau vin odata pe luna si las la voi 1000 Ron , de ce sa nu primesc 10 cupoane?

Sincer eu cred ca vor modifica modul asta aiurea de oferire al tichetelor cat de curand sau sa scoata porcaria asta si gata, e cu bani nene, nu va mai agitati, era mai corect asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/1/2020 at 1:45 PM, Rave said:

Pai scrie ca se vor distribui în primele 5 zile lucrătoare ale lunii, adică pana la sfârșitul săptămânii viitoare. Pana atunci... exista Penny :)

Unde gasim informatia ca la Penny se incarca gratuit? Nu am vazut sa scrie, am fost pe la Penny Bragadiru. 

Fiind tot o statie e-Charge, ca si cele de la Kaufland, nu necesita niste cupoane ca sa nu ia din bani?

La 30m mai incolo s-a facut si un Lidl... incredibil. Penny, Lidl una langa alta si ambele au statii de incarcare.

Conditiile din Lidl sint f interesante (chiar daca e doar Type 2 adica lent):

- poti incarca gratis daca ai cumparat de 50 ron

- nu poti incarca daca ai masina de firma care obtine profituri cu acea masina, gen livrari, Uber, Taxi etc

- stationarea e limitata la 2 ore

Nu era functionala statia, dar conceptul mi se pare extraordinar pt un motiv f simplu: Daca Lidl ar lua taurul de coarne si ar monta in toate magazinele lor cate o statie incarcare... am avea un numar incredibil de statii la dispozitie, practic gratis, pt ca multi facem cumparaturi acolo oricum

2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skoderia .. am sunat si la Kaufland si la renovatio ... fiecare o dadea in curtea celuilalt .. 

Aceeasi poveste ... ca daca am respectat termenii, si aveam cupoane valide pana in Iunie 2021 ... de ce au fost sterse ...

Renovatio a zis ca s-a incheiat campania, si ca trebuie sa vb la Kaufland.

Kaufland ... a zis ca sa verifice .. dar tot verifica de 2 zile si nu da nimeni nici un semn ..

Am tot cautat vechiul regulament, cel cu 100 ron ... dar nu am gasit nimic.

Are careva regulamentul vechi descarcat? Ca vreau sa vad daca se specifica ca vor fi sterse cupoanele ... ca m-as lua la ratoit cu ei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-au sunat de la Kaufland si au spus ca .. asa s-a hotarat, si ca se anunta lucrul acesta pe noul regulament.

Tot nu au vrut sa inteleaga ca nu e normal sa schimbi regulile cum vrei tu ... dezamagitor.

Intre timp ... cupoanele alea 5 au aparut in aplicatie ..

Modificat de Rhadoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cea mai mare problema mi se pare expirarea cupoanelor primite la sfarsitul lunii respective. Avand in vedere ca din octombrie se vor baza pe cumparaturi, de ce nu le lasa cu termen 1-2 ani? Poate eu spre exemplu incarc intr-o luna mai mult acasa ca sa imi pastrez cupoanele pentru drumurile mai lungi prin tara unde as avea nevoie de incarcarea rapida. Dar asta nu se poate in situatia actuala. Eu am dat mail catre Kaufland si am primit raspuns ca s-a trimis catre departamentul responsabil si se va analiza, iar la cum stiu mecanismele de contact la ei, chiar se duc mesajele la departament si nu dau doar un rapsuns standard clientului, fara macar sa citeasca sugestiile cei implicati. Poate daca vom trimite mai multi sugestia asta, pe langa alte sugestii personale pe care le mai avem legate de noul program de incarcare, se va lua in calcul ideea prelungirii valabilitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu pot spune ca serviciul lor de relatii cu clientii raspunde acceptabil, chiar citeste si tine cont de opiniile primite.

In alta ordine de idei, pana la urma la Penny a incarcat cineva, e gratis? Daca da, cum, de vreme ce nu exista cupoane? Se cer undeva in magazin cupoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu încarc des la Penny Pallady, și în lipsa de alte opțiuni Penny Fizicienilor (stația asta e de doar 22kW) și sunt ambele gratuite. Doar conectezi și apeși Start. 

Vad ca alte Penny nu sunt asa ca bănuiesc ca au luat stațiile de la furnizori diferiți sau ceva de genul. Aparent nu e o chestie generala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta tine foarte mult de capacitatea bateriei. Mie, la e-UP! - ul actual, nu-mi convine Mol pentru ca as plăti aproape 3 lei/KW (44 de lei pentru a încarcă 15kW, cât are bateria e-Up! - ului "vechi"). 

Dar da, cu cât creste capacitatea bateriei cu atât prețul este mai avantajos (deși eu știam ca încărcarea are limita de o ora)... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, clar, de aia am zis, si "la nevoie" :)

eu m-am gandit ca si cu 44 lei, cu id3 as face 400 km. daca as compara cu masina cu combustie pe care o mai am (nu Lupo din semnatura) , as alimenta ~10L si nu as face nici 200 km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave, zice acolo ca e "indiferent de electricitatea consumată sau de timpul petrecut la sţatie". Deci poti sa stai mai mult de o ora. Dar asa este, daca bateria e mica, atunci nu e foarte convenabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e convenabil pt tesla, etron etc. O politica gresita, oricum, incurajeaza statul la statie pana la 100% desi stim cu totii ca dupa 80% nu prea mai merita sa stai la incarcat, cel putin nu e politicos fata de ceilalti.

eu incarc in general cam 20kwh, nu am cum mai mult, nu ma duc sa incarc cand e bateria pe duca si nici nu stau pana la 100%

Sa nu uitam ca si descarcatul sub 25% si incarcatul peste 80% e considerat rau pt baterie (ca si incarcatul rapid, dar ala e un compromis pe care sintem gata toti sa il facem)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cineva care si-a montat vreun wallbox acasa? Sunt curios ce model ati ales si de ce. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Abu said:

E cineva care si-a montat vreun wallbox acasa? Sunt curios ce model ati ales si de ce. 

Eu stand la casa cu curte am montat o statie Schneider EVH257PO2K, de 7.4 kwh nominal, pentru care am pus siguranta de 40A pe tabloul principal si una de 32A pe circuitul special pus pentru ea.

Statia a fost inclusa in pretul masinii (pretul declarat de dealer fiind 700 euro), nu am ales-o in mod special, dar pare ok.E rezistenta la ploaie, are sistem de actionare si siguranta cu cheie si e destul de simplu de folosit.

La cele cateva probe pe care le-am facut, am reusit sa trag cam cu 6.5 - 6.7 kwh, din reteaua mea, dar eu incarc de regula in oras la statiile publice gratuite si cea de acasa e doar de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca ai curent trifazat acasa? Sunt foarte putine zone din tara care accepta sigurante de 40A pe monofazat - iar Muntenia sigur nu e printre ele :)

Cat e de lung cablul la aceasta statie? Banuiesc ca are grad de protectie IP55?

Modificat de Abu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am trifazat, iar instalarea a fost facuta de electricienii de la Electrica Muntenia Nord, furnizorul meu de energie electrica.

Cablul de incarcare l-am cumparat separat, statia nu a venit si cu acesta. Il puteam folosi pe cel al masinii, dar am preferat unul dedicat, luat la oferta de pe EV-Mag.

Protectia nu stiu sigur ce tip e, dar masina si statia de incarcare sunt in aer liber, insa sub o terasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca la id3 primesti un wallbox (fie MOON, fie cel original VW id3) inclus in pret, eu am decis sa fac upgrade la asta

https://www.moon-power.ro/pentru-acasa/moon-wallbox-connect

inca ma lupt cu autorizatii, dar sper in urmatoarele saptamani sa il am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte fain dar nu inteleg despre ce autorizatii e vorba? Ca doar nu-ti trebuie aprobari ca sa-l instalezi.

Sau vrei sa treci la trifazat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, priza va avea 22KW. plus ca nu am curent unde o amplasez, ci doar la vreo 6m langa am un punct trafo. din ianuarie am inceput munca pt instalare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere tehnic, ar putea funcționa un cablu custom made cu mufă industrială CEE 5 pini 32A pentru priză și Type 2 pentru mașină, fără niciun transformator sau alt circuit electronic pe cablu?
Sunt conștient că nu aș avea protecție la fluctuații de tensiune sau la temperatură, însă ar fi cel mai simplu și ieftin mod de a putea încărca la drumurile lungi prin țară dacă nu ai o stație de încărcare prin zonă.
Mi se pare că nu s-ar justifica achiziționarea unui asemenea cablu din comerț, pentru că ajunge la peste 2.000 lei și e posibil să nu fie folosit nici măcar o dată pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!