Jump to content

Inlocuire discuri si placute de frana


mihai.iancu
 Share

Postare recomandată

Doua seturi de ATE/powerdisc fata ovalizate si acum unul OE pe spate, in mai putin de 1.5 ani. Toate in primele 5k km si toate cu vibratie la atingere de pedala de frana la 80-90 kmh. Singura corelatie pe care o pot face momentan e ca cele OE pe care le am acum pe fata, si sunt in regula de 1 an si vreo 13k km sunt montate la VW.

Nu stiu ce sa mai cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@acidone77aceeasi problema o am si eu pe bitdi. Dar am observat ca se intampla numai cand dau cu spatele si e umed afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Ce dimensiune au discurile de frână partea din față  ? 312 sau 340 ? 2.0 L 150 cai 2016. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77exact, chiar azi am reprodus dupa ce am spalat masina. In rest nu aud, mai ales ca eu parchez mereu cu spatele dupa ce dau vreo 50m cu spatele si mai franez de cateva ori. Nici nu stiu ce placute/discuri am, au fost schimbate de Daswelt in reprezentanta VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu mai fac experiemente. Cum si fata a inceput sa vibreze, voi ramane la VW OE.

Inainte, cu discuri si placute OE pe spate n am avut pb astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat plăcuțele spate la 55 k km la un service din rețeaua VW, nicio problemă gen zgomote etc.

Știu, probabil că am plătit dublu față de un service multimarcă, dar așa am considerat.

Plăcuțele față sunt încă funcționale.

Deci la cca. 15 k pe an, un set de plăcuțe "ține" 4 sau 5 ani, ceea ce mi se pare foarte ok.

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Ce-mi recomandați sa pun pe față TRW SAU ATE? 

Din fabrica am văzut că a venit echipată cu TRW față și ATE SPATE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa ce am tot citit de probleme cu Ate, Trw, Brembo ma gandesc sa pun discuri si placute Bosch pe spate.

Foloseste cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu discuri Bosch pe Tiguan. Sunt foarte ok cu o singura exceptie: discurile spate nu vin cu acel strat de vopsea si prind rugina superficiala

 

disc_BOSCH.jpg

disc_BOSCH_R.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inlocuit placutele de frana pe spate la masina din profil, am retras pistonasele cu VCDS.

Tin sa mentionez ca inainte de a utiliza presa am desfacut motoras de pe etrier si am invartit manual axul, era retras la maxim.

In concluzie este necesar a se utiliza presa pentru retragerea completa a pistonasului (1...2 cm).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!