Jump to content

Inlocuire discuri si placute de frana


mihai.iancu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am inlocuit placutele fata-spate prima data la 30.000 km dupa ce pe autostrada la franare usoara constanta incepeau sa huruie. Discurile au fost bagate pe strung.

Acum am 51000 km si incep iara sa huruie usor la franare. Discurile de pe fata au o buza de 1-1.5 mm.

Discurile par a fi  de o calitate foarte slaba.

Voi la cat ati schimbat daca ati schimbat ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am 59000 km cu placutele si discurile  fata,spate ,originale de fabrica. Nici o problema !

Modificat de andrei8030
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

 

Eu am cumparat masina SH si nu stiu istoricul placutelor si discurilor. Constatind totusi uzura discurilor fata prin prezenta acelei "buze" la 190.000 km m-am hotarit sa merg pe inlocuire si am ales ATE (placute si discuri). Am accesat catalogul lor ( https://web.tecalliance.net/ate/en/home ) si am ales: 

- placutele fata https://web.tecalliance.net/ate/en/parts/3/13.0460-2785.2/detail?targetType=cars&targetId=108613&typeNumber=108613#@brc/brands:Car;targetType:cars;mandator:ate/assem:VW%20PASSAT%20(3G2%2C%20CB2)%201.6%20TDI;targetType:cars;mandator:ate;targetId:108613;typeNumber:108613/lnkparts:Disc%20Brake;targetType:cars;mandator:ate;targetId:108613;typeNumber:108613;assemblyGroupId:100626;page:0/detail:13.0460-2785.2;brandId:3;articleNo:13.0460-2785.2;mandator:ate;targetType:cars;targetId:108613;typeNumber:108613

 

- discurile fata https://web.tecalliance.net/ate/en/parts/3/24.0325-0158.1/detail?targetType=cars&targetId=108613&typeNumber=108613#@brc/brands:Car;targetType:cars;mandator:ate/assem:VW PASSAT (3G2%2C CB2) 1.6 TDI;targetType:cars;mandator:ate;targetId:108613;typeNumber:108613/lnkparts:Disc Brake;targetType:cars;mandator:ate;targetId:108613;typeNumber:108613;assemblyGroupId:100626;page:0/detail:24.0325-0158.1;brandId:3;articleNo:24.0325-0158.1;mandator:ate;targetType:cars;targetId:108613;typeNumber:108613

Asa am constatat ca discurile fata au grosimea initiala 25 mm si ar trebui schimbate cind ajung la 22 mm (indiferent de numarul de km parcursi, uzura depinzind de modul de utilizare (sofare) al fiecaruia.

 

Sanatate si noroc!

 

 

Modificat de Adal
link gresit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A pus cineva discuri perforate ? 

Ma intereseaza daca brembo xtra sau ZIMMERMANN perforat sunt peste discurile OEM 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile si placutele fata le-am schimbat la 100000 de km, initial am vrut sa pun perforate insa am citit mai multe pareri negative asa ca am dus discuri originale si placute jurid. Pana acum sint foarte multumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

Salut ! Si eu sunt interesat de pareri legate de discurile perforate , cand voi schimba discurile as vrea pe fata perforate sa incerc  ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Ziua

La actualul Passat ALLTRACK am schimbat :

Discuri + Placute fata

Placute spate

La doar 37000km !!!Cost 2000RON (piese + manopera)

Datorita faptului ca am depasit 30000km nu s-au putut schimba pe garantie

La primul B8 pa care l-am avut am schimbat toate discurile la 125000km parcursi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce discuri ai pus?

De ce le-ai schimbat?

Pe mine ma costat 2000 Ron rectificat discuri fata spate si placute fata spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat deoarece se ovalizasera.La Porche m-i s-a spus ca se cunoaste problema insa datorita faptului ca am depasit 30000km nu mai pot fi schimbate pe garantie.
Am pus originale/pacute si discuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua dragi colegi. A venit vremea si la mine pentru inspectia service. Am facut programare in service si am mentionat si faptul ca la viteze mari cand apasam pe pedela de frana se auzea un zgomot ciudat in rest neavand nici un alt simptom. Ieri m-au informat ca e nevoie ca discurile de frana sa fie rectificate iar azi dupa rectificare zgomotul persista asa ca dupa alte verificari azi am fost informat ca discurile sunt ovalizate si necesita sa fie schimbate impreuna cu placutele de frana. As vrea sa stiu care este motivul pentru care discurile sau ovalizat ele fiind schimbate impreuna cu placutele de fostul proprietar in DE conform istoricului masinii. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot fi multe cauze pentru care se ovalizeaza discurile. Dar in afara zgomotului aveai trepidatii sau franare sacadata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut nici trepidatii si nici franare sacadata doar acele sunete la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat timp in urma au fost inlocuite? Cati km au facut de atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu mai stiu exact la cati km au fost schimbate cert este ca acum masina are 165.000 km iar de cand e la mine am facut ~ 10.000 km. Am primit oferta pentru piese originale si piese after market (discuri ATE) diferenta de pret fiind de ~ 1.000 lei intre cele doua. Ce ma sfatuiti sa aleg? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu vrei originale, fereşte-te de Ate şi cere oferte şi pentru Textar, TRW, Ferodo, Pagid sau Zimmermann, ordinea fiind aleatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa se fereasca de ATE? E o firma de top.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, şi eu eram fan Ate cândva, însă în ultimii ani nu le mai ies aşa bune discurile de frână simple (nu mă refer la PowerDisc).

Au apărut foarte multe cazuri de discuri Ate ovalizate şi nu le mai recomand nici duşmanilor. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MyKe Nu stiam, tocmai am pus pe fata placute ATE. Sa vedem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plăcuţele sunt OK, uzează-le liniştit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine  au zis ca mai merg 59k, rectificate pe la 30k si placute noi.

Incepe sa sune urat daca franezi lung de la viteze mari. (peste 130-140 km/h).

Singura rezolvare pe care am gasit-o e sa franezi violent.

Modificat de mihai.iancu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au schimbat discurile si placutele pe fata, mi-au facut o echilibrare dinamica si acum totul este in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Passat B8 2016 CUAA, se apropie de 100.000km. Huruie la franare de la viteza mai mare, si am nevoie de discuri si placute spate.

Am tot citit de problemele cu discurile originale... service ul unde ma voi duce are o "colaborare" buna cu marca FEBI.

A avut careva din voi contact cu aceasta marca? Stiam ca fac elemente de directie/suspensie, dar nu stiam ca fac si discuri de frana :)

Alte sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

 

S-ar putea sa fi prins si eu un lot de ATE mai prost, sau dupa cum zicea cineva mai sus... nici ATE_ul nu mai e ce-a fost! Masina mea avea aprox 190K cand am schimbat discurile si placutele pe fata, deoarece la franare trepida volanul si simteam si in pedala. 

Am optat pt ATE, atat la discuri cat si la placute. Insa, dupa 1 an si aprox 50K km se pare ca discurile sunt din nou ovalizate, asta in conditiile in care conduc lejer, fara franari aiurea si fara bruscari. Fac naveta, zilnic, aprox 150 km !

De o mica perioada incoace am observat acest fenomen mai ales de la viteze de 100-120km/h cand trebuie sa incetinesc mai tare. In conditiile date, placutele sunt ok, nu sunt uzate, va trebui sa merg sa vad la mecanic daca intr-adevar discurile sunt ovalizate. 

Va trebui sa ma orientez spre alti producatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.08.2020 at 22:35, realman_ro a scris:

Mi-au schimbat discurile si placutele pe fata, mi-au facut o echilibrare dinamica si acum totul este in regula.

Salut. Ce înseamnă echilibrare dinamica? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!