Jump to content

Lumini butoane


andreflo73
 Share

Postare recomandată

Salut! Am o problema cu iluminatul butoanelor de pe portiere, ESP, incalzire scaune, bricheta, etc. Mentionez ca la activarea pozitiei radio-cd-ul, ceasurile, clima, avariile, airbag-ul si blocul de lumini sunt luminate ( rosu). Atunci cand comut ptr luminile de pozitie se stinge blocul de lumini si nu se mai aprinde nicio lumina (verde). Am inlocuit blocul de lumini cu unul functional si se comporta la fel. Am scos potentiometru si nu-mi vine curent la el dar nu am nici scurt pe fire. Am verificat sigurantele (de sub bord) si sunt ok. Am intrat pe 09 si nu pare a fi activat nimic, nici pe codari si nici pe adaptari. La verificarea sigurantelor am gasit 3 sigurante care nu au raspuns la masurare, le-am scos si multimetru mi-a aratat ca sunt ok. O siguranta, pe stergatorul spate, atunci cand o verific, indiferent unde pun creionul pe ea, sus sau jos, imi actioneaza stergatorul. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am erori. Am verificat si mufa de la poetiera sofer, pare in regula, ma refer la fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, andreflo73 said:

 Mentionez ca la activarea pozitiei radio-cd-ul, ceasurile, clima, avariile, airbag-ul si blocul de lumini sunt luminate ( rosu). Atunci cand comut ptr luminile de pozitie se stinge blocul de lumini si nu se mai aprinde nicio lumina (verde).

Ceva nu bate in descrierea ta, citeste din nou si modifica astfel sa intelegem si noi unde este problema.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi merg iluminarea butoanelor atunci cand comut actionarea luminilor de stationare.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cand esti pe faza scurta merg ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand pun contactul se aprinde lumina (rosu) la blocul de lumini. Daca pun pozitia, faza scurta, se stinge lumina rosie la blocul de lumini si se aprind luminile (cu rosu) la AC, radio-cd, avarii. Nu se aprind luminile la comenzi portiere, esp, luneta, scaune incalzite, bricheta. Daca actionez vreo comanda la oricare buton, functioneaza, se aprind martori de "on" dar.. repet fara lumina rosie de veghe. Ms!!

Am verificat cu un ap de masura toate sigurantele si sunt ok. Pe test-er nu-mi da nicio eroare. Nu am verificat becul de la bricheta. Ma gandesc ca fiind un bec cu incandescenta si fiind ars, calculatorul confort sa nu-mi trimita tensiune pe acest circuit. Daca ma poate ajuta cineva cu un tutorial sau schema ptr inlocuirea acestui bec. Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin becul decla bricheta este legat regulatorul intensitatii. Posibil de aici sau regulator defect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos potentiometru, mufa de la el si nu-mi vine curent la el. Am verificat si blocul de lumini inlocuidu-l cu altul functional si aceasi treaba. Am sa incerc sa scot becul de la bricheta. Nu am gasit niciun tutorial, de inlocuire bec, pe acest model. Polo 6r.

Am sa fac o filmare sau foto pe codari si adaptari poate am ceva activat/dezactivat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vine tensiune, aici e proble ma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata! Era debifata o setare si anume: 09 Cent. Elect. - 07 Coding - Byte 18 - Bit 5 (iesire faza lunga activa). Acest bit era debifat, l-am bifat si acum totul este ok. Multumesc! Off-topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!