Jump to content

Dimensiuni Caroserie vw oval


althomas
 Share

Postare recomandată

Am dat jos caroseria de pe oval, sa o bag la vopsit. Stiu ca era un tabel cu dimensiunile intre stalpi si rama parbrizului, si alte dimensiuni necesare in caz ca se deformeaza caroseria.
Puteti sa ma ajutati cu un link sau o poza cu dimensiunile ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu curios de asa ceva, in special la 1303. Pana acum am vazut numai dimensiuni de sasiuri, apoi aliniezi caroseria dupa sasiu si usi. Daca nu ii tai pragurile, nu are de ce sa se deformeze caroseria. Daca nu mai are praguri, se poate indoi de la mijloc, dar de-asta se sudeaza bare in toate directiile, pentru rigidizat pana pui pragurile inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca exista ptr oval. singura aliniere viabila este pe sasiul masinii, pe care ar trebui sa il verifici sa nu fie torsionat sau stramb. si asta cred ca se face relativ usor cu o nivela cu laser

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru oval nu cred, dar am gasit printre hartiile mele o schema in care arata broasca - din ce an nu scrie. Cred ca de pe America am descarcat schema candva.
Am hotarat cu tinichigiul sa o fixam in suruburile ei, si vedem unde nu se pupa, intervenim. Doar la stalpii din fata cred ca va trebui, ca atinge usa acolo la inchidere.

Am gasit ptr sasiu, momentan

COTE sasiu.jpg..jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta problema la care as vrea sa ma ajutati.
Ragtopul meu a fost implantat de la o broasca din 61. Functioneaza perfect, dar din ce am vazut pe youtube, ar trebui sa mai am niste gauri in tavan, in care se fixeaza partea din spate a ragtopului. 
La ce distanta fata de rama ragtopului ar trebui sa dau gaurile, sa fiu sigur ca va ajunge materialul cand voi inchide ragtopul.

84751568_854986821629704_4223281744914153472_n.jpg

84950180_550060305600079_8703431538043256832_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele astea le am cu caroseria: 

1943147.jpg

1943144.jpg

La mine cum voi reconstru caroseria din bucati, sasiul va fi referinta. Si usile. 

Mai multe diagrame de sasiu aici:

https://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=724273&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

La ragtop iti fac eu masuratori, dar abia spre weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/11/2020 at 11:06 AM, althomas said:

Pentru oval nu cred, dar am gasit printre hartiile mele o schema in care arata broasca - din ce an nu scrie. Cred ca de pe America am descarcat schema candva.
Am hotarat cu tinichigiul sa o fixam in suruburile ei, si vedem unde nu se pupa, intervenim. Doar la stalpii din fata cred ca va trebui, ca atinge usa acolo la inchidere.

Am gasit ptr sasiu, momentan

 

nu e de pe nici o america...este un crop dintr-un scan din cartea mea (Official Workshop manual) pe care ti l-am trimis eu probabil acum ceva ani. stiu pentru ca pe cartea mea e facuta adnotarea cu creionul :)

caut sa vad daca gasesc ceva care sa te poata ajuta si iti scriu.

sasiu.png

 

 

LE: m-am uitat. din pacate nu se da nici o cota. asta probabil pentru ca nu s-a gasit sa il cumperi aftermarket si sa il montezi acasa si find doar de fabrica. incarte este o poza dar cam atat. cea mai buna treaba e sa vorbesti cu Radu cand il da jos pe al lui pentru vopist sau cu altcineva care il are dat jos si caroseria fara si sa iti masoare direct pe caroserie. pt distanta dintre gaurie e simplu... caci ai fierul cu suruburile.

eu mai caut si daca gasesc in alta cartre vreo cota iti scriu.

spor

 

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiule, stai jos n-ai inteles nimic ?. Este doua subiecte: 1. Dimensiuni la caroserie ca sa o puna dreapta in caz ca fuge. 2. Pozitie si dimensiuni la gaurile alea din spatele ragtopului unse de prinde tabla cu panza, ca nu le are. NU e vorba de pozitia gaurii ragtopului fata de plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caroseria se pupa cu toate gaurile corespondente sasiului. 

Rama usii atingea in caroserie, langa coltul parbrizului. A rezolvat cu presa, acum usa calca perfect. Trebuie sa schimb si bolturile usilor in partea de jos. 

Ptr gaurile ragtopului, mai astept, poate, poate. 

Ms. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W8 4 it, cum zice americanul. Numai ce a inceput weekendul. In cateva ore vei avea informatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata masurat. In prima poza vezi dimensiunile. In a doua vezi cum arata la masina mea. Gaurile au 8mm x 18.5mm, iar restul masuratorilor sunt din margine in margine, nu de la centru. Am vazut ca ai fasia de tabla care intra in materialul de la ragtop. Tabla aia la 90 de grade care e prinsa in suruburi este la interiorul masinii.

20200215_120246-2656x1494.jpg

20200215_120050-2656x1494.jpg

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/14/2020 at 1:31 PM, TZepeSH said:

Sergiule, stai jos n-ai inteles nimic ?. Este doua subiecte: 1. Dimensiuni la caroserie ca sa o puna dreapta in caz ca fuge. 2. Pozitie si dimensiuni la gaurile alea din spatele ragtopului unse de prinde tabla cu panza, ca nu le are. NU e vorba de pozitia gaurii ragtopului fata de plafon.

ba am inteles exact Radu. de asta am si scris "cea mai buna treaba e sa vorbesti cu Radu cand il da jos pe al lui pentru vopist sau cu altcineva care il are dat jos" .  esti singurul cu faldtach pe care eu il stiu ca lucreaza la masina si poti masura direct pe caroserie. despre faldtach vorbeam caci aia cu dimensiunile si puaptul pe sasiu era deja rezolvata dupa cum reiesea din post. legat de asta am scris doar ca nu e de pe hamerica ci de la mine din carte :). bine.. si exprimarea mea lasa de dorit. dar stii si tu cum e aia cu amandoi se uita inteligent dar nu stiu sa se exprime ???

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apai sa ma ierti domnucu, nici eu nu inteleg tot ce citesc. Eu propun sa nu mai citim sau sa scriem fara a fi baut cel putin o bere, ca sa nu mai existe dubii. De preferat impreuna. Totul e bine cand se termina cu bine. Sau cum zic americanii, and they lived happily ever after.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TZepeSH, multumesc. Mare domn, mare caracter. :))

Am printat marfa, merg la tinichigiu sa se apuce de treaba.

Vad ca nu sunt singurul cu transplant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o problema, daca mai ai nevoie de alte masuratori doar scrie si se rezolva. Si mai sunt si altele cu transplant, nimic nou sub soare. 

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!