Jump to content

Tiguan Allspace R-line BiTDI MY2020 + MTM


DDoc

Postare recomandată

Sa o stapaniti sanatosi si fara probleme.

Ca si varianta  2.0TSI, SUV si 4x4 mai era Ateca Cupra la aprox acelasi buget.

Link către comentariu

Problema senzorilor de parcare este de fapt suportul de numar. Problema a fost dezbatuta destul de mult in aria ateca:

Drumuri bune! :Driver:

Link către comentariu

Configuratia si motorul sunt foarte faine, big like!

Desi in opinia mea Tiguanul este cel mai urit din cele trei, gusturile nu se discuta si tu trebuie sa fii impacat cu alegerea facuta. Nu cred ca trebuie sa regreti Kodiaqul VRS decit prin prisma aspectului, in rest mecanic banuiesc ca sunt similare cu un plus de confort pentru Tiguan.

Asteptam cu interes impresii de utilizare, reviewul facut este foarte complet si obiectiv!

Big like si pentru MTM!

Link către comentariu
9 hours ago, DDoc said:

dar nu am vrut sa risc sa  pierd garantia.

Cum ti-am spus si in privat, exista softuri mai invizibile decat un powerbox, cu care faci ce lucrari vrei tu pe garantie :)
Sa o stapanesti sanatos! Pacat ca nu exista Oryx White pe Allspace ?

Modificat de C Z R
Link către comentariu

@vdragos Iti multumesc pentru aprecieri! :)

Da, asa am citit si eu ca aspectul si spatiul interior/portbagajul sunt plusul major pentru Kodiaq VRS, in rest, motorul este un pic mai silentios la Tiguan, insonorizarea este un pic mai buna, suspensia un pic mai optimizata, consumul un pic mai bun, la fel si la revanzare peste 5-6 ani, cred ca o sa am un avantaj ca revand Volkswagen si nu Skoda.

Impresiile vor urma pe parcurs, cu siguranta! :) 

@C Z R Iti multumesc si aici pentru urare! Da, stiu, mi-ai explicat cum sta treaba cu softul vostru invizibil :D . Cezar, bucura-te cat esti burlac! Cand sotia o sa-ti faca bugetul familiei, nu o sa mai fie chiar asa de usor cu luarea deciziilor legate de "lucruri inutile" gen powerbox/soft pentru motor :P;):D:) Sunt foarte multumit ca am reusit sa duc pana la capat proiectul acesta de leasing pe 5 ani cu acest Tiguan Allspace. Powerboxul a intrat asa la limita limita limita :D , ca un fel de cadou de Craciun de la Ea pentru mine, pe anul trecut, anul acesta si inca vreo doua ce vor urma :) 

@C Z R

Modificat de DDoc
Link către comentariu

 

Sa o stapaniti sanatosi ! foarte frumoasa masina ; combinatia white + r`line + bitdi + dsg e vis :) si eu as fi preferat kodiaq vrs din toate cele enumerate in raport pret achizitie / performante / confort / costuri.

 

1 hour ago, DDoc said:

 

@C Z R Cezar, bucura-te cat esti burlac! Cand sotia o sa-ti faca bugetul familiei, nu o sa mai fie chiar asa de usor cu luarea deciziilor legate de "lucruri inutile" gen powerbox/soft pentru moto

Cred ca in cazul lui, se vor certa in care masina sa bage banii prima oara:))

Link către comentariu

Nu exista asa ceva, fiecare face ce vrea cu banii lui. Banii sunt la comun pentru lucruri comune sau cand celalalt are nevoie. Mai departe fiecare ii da pe ce vrea :) Dar asta e alta discutie (offtopic).
P.S: Nu sunt burlac :))
P.S x2: N-are ce sa-mi zica ca am inceput sa bag bani si in a ei ??

Modificat de C Z R
Link către comentariu
9 hours ago, C Z R said:

Nu exista asa ceva, fiecare face ce vrea cu banii lui. Banii sunt la comun pentru lucruri comune sau cand celalalt are nevoie. Mai departe fiecare ii da pe ce vrea :) Dar asta e alta discutie (offtopic).
P.S: Nu sunt burlac :))
P.S x2: N-are ce sa-mi zica ca am inceput sa bag bani si in a ei ??

Sa stii ca nu eu ti-am dat dislike ?. Ai dreptate, fiecare face ce vrea cu banii lui. Hai sa trecem peste offtopicul asta, pana la urma este forum auto si nu de educatie financiara ?

9 hours ago, Sabrina said:

Hahahaha! Da, eu si @C Z R bagam foaaarte multi bani in masini si in intretinerea lor: aproape ca ne-am mutat la PBN (din fericire nu cu probleme), si in fiecare luna cumparam diverse pentru cele doua R-uri din "familie". Nu as suporta sa-mi impuna buget, cu siguranta am dormi separat, fiecare la casa lui, cu viata lui.

Intamplarea face ca lucrez si in domeniu si sincer, nu am intalnit niciodata "limite" impuse de sotii/iubite. Si vand masini mult mai scumpe. Dar... poate si clientii mei sunt la fel de norocosi ca Cezar. :)

Nici tie nu ti-am dat dislike ?. Ma repet, fiecare face ce vrea cu banii lui. Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni legat de limite impuse de sotie, investitii si ce barbati de barbati sunt clientii tai. Sa fim fericiti si sa avem copii cu totii, ca sa putem cunoaste adevaratul sens al cuvantului Familie. ?

Offtopic incheiat!

Link către comentariu

Stai linistit, noi avem fanii nostri aici pe forum, care ne iubesc maxim de fiecare data cand au ocazia. 

Sunt de acord cu tine. Offtopic incheiat. ?

Link către comentariu

Bordul arată bine însă materialul de pe scaune, cel putin vizual, e cu 2 clase sub kodiaq.

Modificat de yanq
Link către comentariu

Alcantara este aceeasi ca la kodiaq, calitate destul de buna, iar materialul textil de pe sezut/spatar este de caliate foarte buna. L-am avut pe golful 7R, aceeasi combinatie, doar ca scaunul era mai profilat si ambele materiale au rezistat fara probleme 2,5 ani, aproximativ 70.000 km cat a avut masina cand l-am vandut. Nu s-au scamosat, nu s-au facut cute pe sezut, eu am fost foarte multumit. Pe kodiaq e intr-adevar mai aparte cusatura aceea in romburi pe Scout, ce am vazut eu, dar pielea aceea racing, imitatie de carbon, de exemplu este ca plasticul pe marginile scaunelor de pe kodiaq vRS. 

Link către comentariu

@B_U_T

Sa o conducem sanatosi, intr-adevar! Mersi! :)

Legat de caliate / pret aici discutia este lunga si tine si de perspectiva fiecaruia asupra calitatii. Am citit/auzi pareri cum ca si Touaregul nou este chinezarie pe langa Audi Q7/Q8 (ma refer la interior).... Da, un Audi Q5 este mai calitativ, decat Tiguan Allspace, dar in configuratie asemanatoare (motor de 2.0 tdi de 190 cp) ajunge la pret de lista de 75.200 euro !!!!!, adica 30.000 euro in plus fata de Tiguan Allspace !!!!! Merita diferenta??? NU cred.... Un Kodiaq VRS ajunge la aprox.45.000 euro...Merita o Skoda Kodiaq banii astia???...NU cred...La fel poate nici un Tiguan Allspace....dar acestea au ajuns sa fie preturile pentru masinile non premium....noul golf 8, la peste 35.000 euro merita???? Nu cred...Skoda Superb la aproape 50.000 euro merita??? NU cred.... dar cred ca ajungem deja offtopic

@B_U_T

Link către comentariu

Foarte faina masina, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. 

Eu am un Tiguan din 2016, modelul nou, scurt, BiTDi, al meu si ulterior mi-am luat si ca masina de serviciu un Tiguan Allspace dar din motive de buget "doar" un TDI 190 CP caruia i-am pus un chip ABT ca sa mai atenuez din diferenta fata de BITDi-ul personal, ducandu-l la 215 CP si 450 Nm. Dpmdv, masina ideala pentru mine ar fi un Allspace Bitdi cu chip, adica exact ceea ce ai ai tu. Chiar daca mi-as putea permite masini mai scumpe, cum ziceai si tu nu mi se pare ca se justifica diferenta de pret. Acum 2 generatii de X5, puteai lua un 30d cu discount mai spre final de cariera la 50k EUR. Asta este, masinile au devenit tot mai scumpe, sa ne bucuram totusi de ele cat ni le permitem. 

Link către comentariu

Mersi frumos. Ma bucur ca-ti place si ma bucur ca mai este cineva cu bitdi si allspace, chiar daca nu 2 in 1 ci 2 in 2  :) .

Ai mesaj privat sa nu poluam forumul cu offtopicuri ca ma modereaza dupa aceea :D

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Prima si a doua resetare a consumului . Masina are 7300 km si este o placere sa o conduc zi de zi. ?

Screenshot_20200115_085845_de.volkswagen.carnet_eu.eremote.thumb.jpg.d65aee383d016894c319d378a05b958a.jpg

Screenshot_20200308_122623_de.volkswagen.carnet.eu.eremote.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am montat "rotile de vara". Pentru comparatie am pus si o poza. Raman la parerea personala ca cele de iarna de 18 arata cel putin la fel de bine ca si cele de 19, din fabrica ?

Pe fata cele de vara, 19 Sebring cu anvelope Pirelli Scorpion Verde inside seal, 255 / 45. Silentioase pentru marimea aceasta, stabilitate in curbe sensibil mai buna decat cu cele de iarna, cu balonul de 55. Vedem cum vor rezista in timp.

Pe spate cele de 18 de iarna, Mak Dresden Gun Metallic cu Michelin Pilot Alpin 5 SUV, de care am fost foarte multumit in cei 7000 km cat i-am folosit iarna aceasta. Niciodata nu am simtit sa piarda aderenta, zgomot de rulare mic, confort bun.

 

IMG_20200316_111910.jpg

Modificat de DDoc
Link către comentariu

N am vazut prea multe impresii despre powerbox MTM. Ai apucat sa o pui pe dyno?

Btw, nu cred ca regreti alegerea BITDI in defavoarea 2.0TSI... sau? :) 

Oricum, Allspace mi se pare un compromis f ok. Tiguanul normal parca are un portbagaj destul de micut.

?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!