Jump to content

Probleme directie Golf 7

MariusDo

Recommended Posts

Nu știu toți să facă asta.

Se ocupă să o pună în limite normale de la unghiurile din program și atât.

Mai mult pe asta se îndreaptă să facă....atunci când ajungi la service / geometrie (din păcate)

• 5 months later...

Bună ziua, stimați coelgi.

Am o problema ciudata la golful meu (am problema asta de cand mi-am cumparat masina).

In momentul in care masina este in mers si virez catre stanga, face un zgomot foarte ciudat din partea stanga (ca un fel de cârâit). Problema e că face așa doar când accelerez (în viteza a 2-a și a 3-a), nici măcar în frână de motor nu se aude sau dacă scot mașina din viteze.

Toate astea se întâmplă în momentul în care virez spre stânga de la 20 de grade la vreo 60. Pe partea dreaptă e totul ok!

Ceva păreri? Am să încerc să înregistrez cumva.... parcă am un tractor când virez spre stânga și accelerez.

catalinmiti

Probabil cap de planetara. Mergi la un service mai bine. Oricum nu poti schimba singur 

Îmi pare rău că nu am specificat, dar deja am fost cu mașina la service și mi-au fost schimbate garniturile de la planetară care scăpau ulei. Nu știe nici mecanicul ce are mai exact.. o să-i sugerez să schimbe capul de planetară și asta e.

Da. Zgomotul a fost din prima zi in care am preluat masina. Fostul proprietar mi-a zis ca nu si-a dat seama niciodata de zgomot, deci am vaga banuiala ca e defect de fabricatie.

Daca masina este SH, si are ceva vechime, nu mai putem sa vorbim de defect de fabricatie. Planetare au mai cazut si la puntini km, e suficient sa iei niste gropi puternice, in plus la masinile SH nu putem sa stim adevarul absolut. Poate a avut un accident, mic, mare.  Unele masini chiar aveau probleme cu planetarele, cadeau inainte de 200.000km (anumite modele).

Garniturile care scapau ulei sunt de la diferential si sau stricat datorita uzurii excesive a pinioanelor (posibil masina are carlig de tractare si sa folosit excesiv rulota) ... cutia de viteze este pa in cazul de fata... mecanicul nu a fost atent sa se uite daca satelitii mai au dantura interioara corecta... defect cauzat de neschimbarea sau lipsa uleiului din cutia de viteze si remorcarea diferitelor platforme total neadecvate unei cutii cu cuplu maxim de 350N

Daca problema era de la capul de planetara mecanicul isi dadea seama fara sa desfaca nimic, roata in viraj pe langa faptul ca trosnea rau are si efect de ''roata patrata''

Mașina este din aprilie 2015 și am achiziționat-o în decembrie 2018, la 180.000km cu istoric la reprezentanță (a fost mașină de flotă, deci nu putem vorbi despre rulotă sau alte lucruri). Mașina a făcut așa din prima secundă și au trecut aproape doi ani de când o am, nu pot să zic că s-a agravat sau ceva, efectiv așa face dintotdeauna. Cutia schimbă ok, la fel și ambreiajul, dar dacă ar fi o problemă cu cutia de viteze, cum de se aude doar dacă virez stânga? Voi pune un clip pentru că pare o problemă izolată, am crezut că au mai pățit și alți colegi. Se aude doar la viraj stânga, din partea stângă a mașinii, la turatii intre 1800 și 3000, în vitezele a 2-a și a 3-a.

Am revenit cu clipul.. scuzati autonomia. Daca nu va dati seama, mai am filmat. Astazi, cand filmam, mi-am dat seama ca face asa si in viteza I, dar se aude putin si in frana de motor cu viraj la stanga.

Edited by yonutssy
am uitat sa adaug ceva
  • 1 month later...

@yonutssy

Salut. Acest zgomot pe care îl ai nu are problema cu, cutia de viteze s-au planetarele. Acest zgomot este din cauza tamponului de la  cutia viteza, care se afla montat sub acumulator. Schimba și vei scăpa de zgomot. Același zgomot l-am avut și eu, am înlocuit tamponul(Lemforder) și nu se mai aude absolut deloc. Este o problema comuna, la vw și Skoda. Bafta.  Acesta este tamponul care trebui schimbat. 

Screenshot_20200912_161410_com.android.chrome.jpg

Edited by laduncaag
Adăugat poza și modificat text.
  • 5 months later...

Stie cineva daca e normal ca la un Golf R sa fie posibila rotirea volanului stg/dr doar cu aproape o tura? Problema este ca din aceasta cauza nu poti parca, sau intoarce masina prea usor deoarece nu vireaza suficient. Am observat ca in general, volanul se roteste 1,5 ture stg/dr fata de pozitia de mijloc. Multumesc. 

Asta face directia progresiva, rotesti mai putin volanul pe loc pentru bracare maxima. Mie mi se pare foarte comoda  si rapida la manevre de parcare.