Jump to content

DIY Inlocuire Cabluri Portbagaj [Passat CC]


Kirkovm
 Share

Postare recomandată

Inlocuire Cabluri Portbagaj OE VW 3C8971182A ,B,C,D cu ultima varianta OE VW 3C8971182E.

Model masina: Passat CC 2008 2.0TSI 200HP

s-l1600.jpg

 

Am cautat cum sa schimb si nu am gasit pe nicaieri si dupa inlocuirea cu succes am vrut sa povestesc si altora poate le va fi de folos.

 

Inlaturare protectie cabluri:

  Whats-App-Image-2020-02-01-at-17-12-04-1

Toata problema consta in clipsurile de fier ce sunt "clipsate" in caroserie.

Se baga mana intre caroserie si protectie si se trage repetat din dreptul lor, adica intermitent. daca tragi constant risti sa rupi.

dupa arata cam asa:

Whats-App-Image-2020-02-01-at-17-12-11-2

Urmatorul pas declipsarea cablurilor mufate colorate:

Whats-App-Image-2020-02-01-at-17-12-10.j

Mufa albastra are un piciorus incercuit si se trage in directia exterioara iar mufa tata se trage in sus, dupa cateva incercari reusesti sigur.

Acuma trebuie scos cablul de pe piciorul culisant al portbagajului care este prins foarte ok intro piesa de plastic ce arata cam asa:

Whats-App-Image-2020-02-01-at-17-12-07-1

exact ca in poza se clipseaza pe gratul culisant in cele doua semi inele din plastic din stanga pozei.

dupa ce ai scos cablul din piesa de plastic legi capetele cu mufe colorate de un cablu, eu am folosit un cablu de curent de prin casa si dupa am tras de cablurile negre prin bratul portbagajului astfel incat pot lega noul cablu si pot trage de celalalt capat pentru introducerea cablului nou in bratul portbagajului ca in poze.

Whats-App-Image-2020-02-01-at-17-12-08.j

Whats-App-Image-2020-02-01-at-17-12-05-1

La cablul nou am folosit si un scotch pentru a matisa mufele colorate sa nu le rup cand trec prin bratul portbagajului.

Dupa urmeaza sa cuplezi cablurile prin mufele colorate incepand cu cea verde care este cel mai greu de clipsat deoarece cablul este scurt, dupa clipsezi rosu, negru si restul.

Introduci cablul prin piesa neagra de pe bratul portbagajului. Aici ai ceva de furca findca e spatiul ingust dar nu e nimic foarte greu.

De retinut ca intr-un loc anume mai sus de mufele colorate cablul are un loc mai putin matisat, acea portiune trebuie introdusa in piuesa de plastic de pe piciorul portbagajului.

Dupa, clipsezi mufele pe stopuri deschidere portbagaj si restul, nu ai cum sa gresesti findca sunt asezate la distante diferite pe cablu.

Acum urmeaza sa clipsezi cablul pe caroserie, cablul are niste clipsuri matisate pe el care se introduc foarte usor in caroserie.

La sfarsit pui protectia pe portbagaj si ai grija sa retii unde sunt clipsurile metalice si le impingi. Nu le lovesti ca le indoi. daca sunt pe pozitie intra destul de usor apasand cu forta moderata pe ele.

Asa am scapat de marker-ul din bord si de portbagajul care nu se deschidea decat din cheie si de becul care nu functiona pe spate.

 

In caz ca esti din Bucuresti si nu te descurci te pot ajuta eu cu mare drag dar dor Sambata sau duminica am timp teoretic.

Am uitat sa spun ca pe cablu original am dat in jur de 270 RON.

Chiar nu merita sa repari tu cablul sau sa iei altul folosit.

Toate astea le-am facut eu findca sunt satul de reprezentanta.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut, mă poți ajuta cu un site sa pot achizitiona cablajul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la orice reprezentanta sau magazin de piese auto.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, robertalm01 said:

Salut, mă poți ajuta cu un site sa pot achizitiona cablajul? 

Pretul difera, nu mai este atat de ieftin. Da-mi seria sasiu si in limita timpului disponibil, iti voi da cost si cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!