Jump to content

Leon generatia 4 (MK4) - discutii generale


Cristian
 Share

Postare recomandată

In aceasta seara s-a lansat oficial noul Leon generatia a patra.

Mai jos regasiti cateva poze oficiale, precum si brief-ul de presa, unde sunt cateva detalii legate de dotari, motorizari si alte informatii interesante.

SEAT-launches-the-all-new-SEAT-Leon_01_HQ.jpg

SEAT-launches-the-all-new-SEAT-Leon_02_HQ.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian locked şi unlocked this topic

Imi place linia din spatele bordului a la Audi A6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SEAT LEON 2020

Suportul de capota face toti banii,a ramas pe manual:)

Modificat de sorin3660
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linia din spatele bordului e iluminata, incepe pe usi si se continua pe bord.

Mie imi place mai mult interiorul decat cel al Golfului, culmea, e o premiera pentru Seat, de obicei se spunea despre interior ca are materiale mai proaste si arata mai saracacios decat la Golf.

A aparut si un prin filmulet cu interiorul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesanta și finuța integrarea sistemului de Side Assist, impreuna cu noul sistem Exit Assist, in iluminatul ambiental ?

09958E04-64D5-4B48-90FA-C57DD1D18221.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt multe lucruri minore, insa care maximizeaza experienta pentru sofer si pasageri.

Mie imi plac mult gurile de ventilatie, seamana ca forma cu cele de la Lamborghini, iar unitatea multimedia e separata de bord si nu e inconjurata de plastic negru lucios, ca la Golf. Stiu ca multi apreciaza asta la Golf, ca pare un ecran continuu, insa implementarea nu e chiar stralucita, cum e de exemplu la Mercedes. De aceea, prefer modul clasic, ca la Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in schimb controalele pentru a da mai tare sau mai incet AC-ul sunt mult mai neinspirate ca la golf. de altfel tot ecranul ala mi se pare ca  nuca in perete, dar cam asta e trendul la toate marcile. oricum dupa cateva ore uiti de cum arata. ce nu imi place e exteriorul, cum or fi reusit un exterior mai urat ca g8 nu pricep. chiar mai urat si ca vechiul leon. prea colturos. fata mai ales mi se pare urata rau. sunt curios de date tehnice, vad ca lanseaza pluginurile si pe break, ceea ce ar insemna ca tot ramai cu portbagaj destul de ok.

vad ca la plugin vin standard cu racire stationara. vara mi-as da o mana pentru chestia asta. cand ma sui la cate zeci de grade sunt inauntru, sunt fleasca instant. sa te poti sui si deja sa fie rece=HEAVEN!

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca design-ul este ceva mai sportiv fata de Golf si Octavia. Cum mereu Seat-ul a fost pozitionat ca brand mai sportiv, mai cu "auto emocion", s-a delimitat prin aspect destul de bine, si pare a prinde o identitate proprie incet incet, inceputa cu trio-ul de suv-uri si acuma cu noul Leon.
Partea din fata aduce mult cu Mazda, iar partea din spate, daca ignoram acea bagheta dintre stopuri, parca seamana cu Alfa Giulietta. Mie cel putin asta imi spune masina.

Interiorul este acolo, in rand cu Golf si Octavia. Ecrane peste ecrane si butoane tactile. Imi place faptul ca la cutia automata, acea zona ce include selectorul, este centrata in consola. La Golf 8 de exemplu, nu este centrata. Si inca un plus, fata de Golf....3 randuri de chedere la usi. Un minus in schimb, cel putin din imagini, este pragul de incarcare destul de inalt la hatch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de suspensia pe spate au zis ceva? la care motoare e multilink si la care punte fixa? ca nu gasesc in comunicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ramane acelasi setup ca la MQB actual. Peste 150 CP vine cu multi-link.

In alta ordine de idei, avem BSpot integrat in banda LED din portiera.

https://www.motor1.com/news/395547/seat-leon-blind-spot-ambient-light/?utm_source=RSS&utm_medium=referral&utm_campaign=RSS-all- 

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draguta pe afara desi prea seamana cu alte modele, lipsa totala de idei.. La interior nu ma pronunt, astept sa le vad pe toate live, sa vad diferente/calitate. Din poze parca break-ul imi place mai mult. Octavia arata si ea bine si daca Golful nu pluseaza la calitate cumva (si nu prea pare ca o va face), nu vad bine vanzarile fata de suratele "sarace".

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi plac evacuarile false, e inestetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/28/2020 at 9:33 PM, sorin3660 said:

SEAT LEON 2020

Suportul de capota face toti banii,a ramas pe manual:)

Mdaa, deci se pare ca doar Octavia 4 din ceva motive oculte si doar de VAG stiute primeste telescoape la capota si chiar si G8 ramane fara. de asemenea am observat ca bineinteles nu au mai pus nici pasla aia fonoabsorbanta pe capota, material prezent pe amandoua leonuri ale familiei fabricatii 2016 (1.4TSI 150CP FR si 2.0TDI FR)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in film nu e clar daca nu mai e izolatia aia fonica. cel putin mie nu mi-e. vad ca ciocaneste un nene, dar lumina nu releva ce e acolo. dar daca nu e cred ca nu realizeaza. cum sa nu izolezi fonic in 2020?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil sunt atat de silentioase motoarele, incat nu mai au nevoie de izolatie :) 

Interesant noul Leon. Se vede parca pozitionarea in familie: VW bine "finisatul" si plin de tehnologie "inovatoare", Seat "sportivul" si Skoda "cea care le imbina pe toate". De Audi nu are rost sa vorbim.

Parca tableta o puteau incadra cumva mai bine in designul bordului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Avand in vedere ca Ford Focus-concurenta-ofera suspensie independenta spate de prin 1999 sau ca Leon 2 avea pe toate motorizarile suspensie independenta spate si in lansarea de atunci au facut mare tam-tam cu acest extraordinar progres tehnic, faptul ca acum ai suspensie spate de Logan nu este un lucru de laudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara-ti ford focus sau concurenta atunci. Daca ai nevoie de confort nu iti cumperi seat leon, sau iti cumperi DCC, dar concurenta nu prea ofera asa ceva la masinile de buget. Imi place ca nici unul din toti care fac hate aici la adresa masinii nu sunt cumparatori sau nu au profil de cumparatori de seat. Mai luam o piatra, mai aruncam in ceva, de dimineata, pentru ca nu am altceva mai bun de facut dimineata la prima ora decat sa ma gandesc de ce Seat are punte fixa la motorizarile entry/mici.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem reveni la subiect, va rog? Subiectul suspensie semi-independenta vs independenta a fost discutat intens.

Ca tot a fost mentionat aici publicul tinta Seat, va ofer cateva informatii: cumparatorul de Seat are in medie cu 10 ani mai putin decat cel al Vw si este cel mai fidel, cumpara din nou Seat in proportie de peste 90%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa spun ca noul Leon mi-a creat o impresie relativ buna dar nu m-a dat pe spate.

Mi se pare peste Golf 8 atat la interior cat si la exterior.

Fata de MK3 am vazut ca vine cu scaune electrice cu memorie, volan incalzit, clima pe 3 zone, si blind spot assist integrat in benzile led de pe usi. Poate mi a mai scapat ceva.

Parbriz ul oare acum este disponibil si incalzit?? Bancheta spate incalzita nu???

Ca puncte minus, am observat ca manerul de la sofer este dintr-o bucata ca la noul Golf 8 cu butucul la vedere ?... 

Gurile fake de evacuare de pe echiparea FR nu imi plac deloc ?...

Mi as fi dorit sa fie buzunarele inclusiv torpedoul captusite, NU sunt... 

Aparent nu mai e buzunar in stanga la sofer si nu au introdus buzunar nici pt ochelari sus unde e panoul de lumini. 

Cam atat, acum astept sa il vad si in realitate cand va sosi in reprezentante.

Modificat de Darian290
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca nu are car-2x, fata de g8. momentan insa oricum nu prea e folosit si in romania oricum nu ma astept sa il vedem prea curand (ma refer la car-2x).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si car2x si bancheta spate incalzita.

Cititi materialul oficial de prezentare pus de mine in primele posturi, gasiti informatii legate de dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie estetic exteriorul imi place. Nu atat de mult cat mi-a placut generatia anterioara dar este ok. 

Interiorul mi se pare bine gandit. Chiar pare o evolutie fata de generatiile anterioare.

Nu am de gand achizitia unei masini in viitorul apropiat dar peste 3 ani cand voi schimba ateca sigur voi avea la dispozitie noua ateca cu elemente de design de la mk4.

Legat de profilul cumparatorului de seat e clar ca acesta ramane mai dedicat marcii si in general mai tanar decat cumparatorii altor marci din grup.

Eu unul 90% voi ramane fidel seat asa cum sunt din 2007.

10% posibil sa trec la vw doar pentru multivan, pentru ca in curtea seat nu gasesc ceva asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!