Jump to content

Passat advance


geopsi
 Share

Postare recomandată

Ma tot tenteaza sa achizitionez un passat varianta advance si am unele neclaritati.Pare clar mai ieftin decat trendline dar mai dotat si nu imi dau seama de unde apare diferenta.

Stie cineva daca are xds passat-ul advance?

Suspensia drumuri grele merita luata? Parca e destul de scumpa pentru un scut si 1.5cm inaltime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima intrebare nu stiu sa iti raspund.

Legat de XDS: se poate activa cu vcds/ obd11, sunt informatii legate de asta chiar aici pe forum. Nu e altceva decat o functie extinsa a modulului ABS, care, in curbe franzeaza usor roata din exteriorul virajului, astfel incat masina devine mai "incisiva" pe parcursul acceleratilor puternice. A mea il are activ din fabrica, dar, sincer sa fiu, nu face minuni.

Legat de suspensia drumuri grele: (s-ar putea sa fiu off-topic aici) am avut pe vechea masina, Passat B6, unde, la fel, venea cu garda la sol marita cu 1.5 cm dar fara scut metalic, care din cate stiu eu producatorul nu-l monteaza din motive de siguranta; e drept ca unii dealeri ofera si aceasta optiune. Garda la sol un pic marita sa zicem ca ajuta in Romania, desi am mers cu destule masini fara garda la sol marita fara sa le "ating" pe dedesubt. Problema mea cu acea masina era ca suspensia o simteam extrem de tare si lipsita de confort. Ba chiar alti soferi care au condus acea masina erau convinsi ca are suspensie sport pt ca se simtea foarte rigida, chiar si cu jante pe 16". B8-ul pe care il detin acum are suspensia sport R-Line din fabrica si este clar mai putin rigida si mult mai confortabila decat suspensia pt drumuri grele de pe B6. Eu unul nu mi-as mai lua masina echipata cu suspensie pt drumuri grele.

Iti recomand un drive test cu un Passat echipat cu o astfel de suspensie, pt ca e diferita fata de cea de la Skoda Octavia, de exemplu

 

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, ma lamurisi cu ce ma interesa. Adica xds se poate activa deci nu conteaza clar daca il are sau nu la cumparare si cred ca pachetul drumuri grele nu merita.

Poate un scut ceva pus dupa pe masina pentru linistea mea.

Incerc azi sa ajung pe la dealer sa profit de reducere :).

Modificat de geopsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Posesor de Advance facelift cu pachet de drumuri grele. Nu regret deloc decizia, am trecut prin sleauri fara sa ating cu burta. La nivelul de confort nu am sesizat nicio diferenta fata de Confortline-ul de test. Mentionez ca vin de pe un Leon FR care avea garda evident mai redusa si suspensiile mai rigide.

Dar e adevarat, e un pic scumpa optiunea...

Modificat de Artanis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am pus comanda fara PDG, putin scumpa si mai am o masina cu PDG in familie, probabil le putem lua pe rand.

Am observat insa ca la advance nu vine deloc rama cromata pentru geamuri, imi e neclar daca si alte elemente cromate lipsesc. Exista kit-uri aftermarket pentru a adauaga acea rama cromata sau trebuie cumparate chederele cu totul?

Modificat de geopsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica vin chedere cu totul dar se gasesc AM crom care se aplica pe cheder pe ebay.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor,

Proaspat posesor de advance,  am sesizat cateva plusuri fata de vechea mea masina ( Octavia 1,2 tsi) dar si cateva minusuri.

Ca plusuri, antifonarea mult mai buna,  suspensie mai silentioasa si mai confortabila, calitatea asamblarii ceva mai buna ( aici ma refer in special la usa de la torpedo si la cea mica de langa volan,  mult mai solid fabricate, tinuta de drum un pic mai buna.

Ca minusuri, compartimentul de depozitare de langa volan este foarte mic, ca la golf 7 ( la Octavia obisnuiam sa-mi pun acolo portofelul vara),  lipsa unora din elementele de separare bagaje care erau prezente la Octavia, faptul ca nemtii, in dorinta de a reduce costurile au renuntat la butoanele fizice pentru climatizarea zonei spate ( e destul de stupid ca pasagerul din spate, din motiv ca nu-si poate regla temperatura, sa roage sa faca asta pe cineva din fata), 

Dinamica motorului de 1,5 fata de cel de 1,2 avut pe Octavia este clar mai buna desi vehiculul este ceva mai greu..

Un lucru pe care nu-l inteleg la Passat este de ce nu au montat in plafoniere becuri led, pentru ca in rest vehiculul este dotat full led, inclusiv in  corpurile de iluminat ale numarului spate si la luminile ambientale de la oglinzi.

Un lucru care m-a surprins placut este faptul ca oglinda dreapta e heliomata.

*****offtopic*****

O intrebare pentru colegii de forum posesori de advance: nu mi se incarca logourile posturilor de radio pe unitatea media, nici fotografiile din telefon pentru numere favorite. Am unitatea media de baza- lipseste aceasta faciltate la ea, sau e vreo problema de setari ?

Modificat de Manuel N.
Partial esti offtopic! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca metoda din video-ul de mai jos.

Eu am făcut operațiunea acum câteva luni și a funcționat. Nu mai țin minte exact, dar parca am găsit la vw pe site arhiva cu logourile posturilor radio.

LE. Am găsit. https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads#/

 

 

Modificat de The IOP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incarcat logo-urile pe telefon dar in meniul unitatii media nu gasesc "upload logos".

Fac mentiunea ca am unitatea basic de la advance, adica composition, nu composition media.

Daca cineva a reusit, va rog sharuiti informatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Dragoș Pahonțu
On 1/29/2020 at 1:34 AM, dbk said:

La prima intrebare nu stiu sa iti raspund.

Legat de XDS: se poate activa cu vcds/ obd11, sunt informatii legate de asta chiar aici pe forum. Nu e altceva decat o functie extinsa a modulului ABS, care, in curbe franzeaza usor roata din exteriorul virajului, astfel incat masina devine mai "incisiva" pe parcursul acceleratilor puternice. A mea il are activ din fabrica, dar, sincer sa fiu, nu face minuni.

Legat de suspensia drumuri grele: (s-ar putea sa fiu off-topic aici) am avut pe vechea masina, Passat B6, unde, la fel, venea cu garda la sol marita cu 1.5 cm dar fara scut metalic, care din cate stiu eu producatorul nu-l monteaza din motive de siguranta; e drept ca unii dealeri ofera si aceasta optiune. Garda la sol un pic marita sa zicem ca ajuta in Romania, desi am mers cu destule masini fara garda la sol marita fara sa le "ating" pe dedesubt. Problema mea cu acea masina era ca suspensia o simteam extrem de tare si lipsita de confort. Ba chiar alti soferi care au condus acea masina erau convinsi ca are suspensie sport pt ca se simtea foarte rigida, chiar si cu jante pe 16". B8-ul pe care il detin acum are suspensia sport R-Line din fabrica si este clar mai putin rigida si mult mai confortabila decat suspensia pt drumuri grele de pe B6. Eu unul nu mi-as mai lua masina echipata cu suspensie pt drumuri grele.

Iti recomand un drive test cu un Passat echipat cu o astfel de suspensie, pt ca e diferita fata de cea de la Skoda Octavia, de exemplu

 

@dbkIn Rusia este standard pachetul drumuri grele și codul pentru suspensie fata este 

Galben/Verde/Albastru

 

Au schimbat suspensia fata de B8, B8 facelift are alta suspensie pentru drumuri grele.

 

rsz_img_20201020_161229.jpg

Modificat de Dragoș Pahonțu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, am si eu o intrebare, la Passat climatronicul pe 3 zone nu ar trebui sa aiba control temperatura si pentru pasagerii in spate ? Cum controlezi a 3a zona ca nu m am prins... 

Modificat de AndreiO22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si nu. Am mai studiat masina, fabricata acum 1 luna, nu are acea comanda, dar are clima pe 3 zone (nu stiu daca e optionala sau nu, dar comanda pe zona a 3-a se face doar din unitatea media, in care apare setarea de temperatura pentru locurile din spate si optiunea de a activa Aircare.

Deci optiunea de climatrinoc pe 3 zone cu air care este pusa pe masina, dar asa arata, fara acel control din poza (si eu il vazusem pe alte masini cu climatronic pe 3 zone). Poate acea comanda este optionala sau vine doar daca ai incalzire si in sacaunele din spate pentru a le putea contrala pasagerii din spate (vad in imagine ca este si control pentru scaune)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am incalzire la scaunele din spate dar am controlul temperaturii exact ca si in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

@lukitza pe B8 facelift (sa facă cost cutting) este optional acum unitatea din spate, și vine la pachet cu priza usb tip c si cred ca si 220v. Si încă un lucru mașină mea nu mai are climatizarea prin cele trei butoane rotative, acum sunt touch ca la noul Tiguan (tot un fel de cost cutting, este mai scump sa faci niste butoane decât un panou touch).

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mare dreptate, cu 8 butoane fizice potentiale de instalat in zona schimbatorului, au mutat si TPM si ASR in software doar, deci nu e ca nu mai aveau pe unde sa le puna, e vorba de costuri. ASR ete o chestie importanta de siguranta si e pusa ascunsa la vreo 3-4 click-uri prin meniuri...cam jenant.

 

Am si eu niste intrebari, niste chestii cam ciudate care mi se par la masina si nu stiu cat sunt de normale sau cat de intalnite la B8 facelift: la rotirea volanului pe loc spre capatele de cursa are niste zgomote, face un pocnet pouternic, cand se ridica capota la cursa maxima a pistonului la oprirea acestuia (de fiecare data), la usa soferului mi se pare ca se aude zgomote foarte tare de afara, sa nu etanseze de noua ?!

 

Si una care pe mine ma enerveaza maxim in oras, nu pot dezactia Lane Assist decat temporar la fiecare drum, nu reusesc sa-l dezactivez permanent, ma sperie si pierd din control , nu pot evita gropile noastre dragi in ultima clipa etc. Este vreun work-around sau trebuie la fiecare drum sa dau 3-4 click-uri prin meniuri, ca daca ramanem un buton fizic cum era normal nu era mare lucru sa-l apesi rapid....

Modificat de AndreiO22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva B8 facelift are default avertizare pentru nivel scazut lichid parbriz ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pachetul de iarna ? Cel cu duze incalzite si scaune fata ? Sigur nu tine de pachetul cu spalatorul de faruri ? Cum poti verifica daca ai fara sa scoti tot lichidul prin duze ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalatorul de faruri vine doar cu pachetul de iarna.

In timp vei ajunge sa stii daca ai sau nu, pe masura ce ramai fara lichid:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca pachetul de iarna, contine scaune fatã încãlzite reglabile separat, duze pentru spãlarea parbrizului încãlzite, indicator apã spãlare parbriz.

Spalator faruri vine la Bi Xenon, mai nou High LED.

Daca gresesc, rog sa fiu corectat.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La face-lift se pare ca in descrierea pachetului iarna nu mai apare cu indicator nivel in descriere, poate sa fie inca o zona de economie :)

Modificat de AndreiO22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare butonul de MUTE a disparut pe Passat B8 de pe volan ?! Sau doar la face-lift ? Foarte ciudata treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Dragoș Pahonțu

@dbkam condus și cu suspensie normală dar nu mi se pare foarte diferită.

 

De la B8 facelift au schimbat suspensia drumuri grele, acum are alt cod. Volskwagen a sesizat că era prea rigidă mașina și acum au remediat această problemă pe toate modelele din grup.

 

Înainte codul era cu punct portocaliu pentru suspensia anterioară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!