Jump to content

T-Cross Discutii si achizitie


sNaKeyy
 Share

Postare recomandată

On 1/28/2021 at 4:12 PM, T-Rex_2019 said:

Buna

 

Cu o mana ridici de maner si cu cealalta tragi bancheta catre scaunele din fata. Ar trebui sa culiseze usor.

Daca nu reusesti, roaga pe cineva sa te ajute....deschizi portbagajul si il rogi sa impinga in spatarul banchetei in timp ce tu ridici de maner.

Multumesc, a mers impinsa din portbagaj :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 18.01.2021 at 21:20, alex costache a scris:

Salut. Mă bate gândul să iau și eu un VW T-Cross. Insa nu stiu daca să aleg un T-Cross Style 1.5 TSI DSG 110 kW (150 CP) sau 

T-Cross Style 1.0 TSI 81 kW (110 CP).

 

Primul cred că e rachetă, dar îmi displace că are cutie automată, nu manuală, plus că e mai scump. 

 

Al doilea, are cutie manuală și e mai ieftin, dar mă tem că nu e suficient de puternic sau nu are zvâc. Mi se pare mic motorul de 1 litru, dar poate mă înșel.

 

Cum e VW T-Cross 1.0 TSI 115 CP, 200 Nm, 3 cilindri cu cate 4 supape, fara DSG? Merci.

Salut !!

Daca n ai pb cu bugetul recomand 1,5 Dsg, daca vrei consum "ceva "mai mic...115cpdsg

Asta depinde cat margi urban.

Eu am din septembrie un T cross15dsg si nici pe normal, nici pe eco, nu am scos mai putin de 10% in oras.

Deci dacă mergi 70÷80% oraș si te "batea gandul "sa alegi unul din modele renunță pana nu e prea tarziu.

Recomand sa mai aștepți 2-3 ani si vei achizitiona o electrică. Acum sunt scumpe( cum erau termopanele si tv-plasmele la început) si cu autonomie redusa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 1/18/2021 at 8:25 PM, budoVW said:

Salut,

Am achizitionat masinuta acum 3 luni, 1.5 DSG si am cca 4000Km.

Masina se comporta excelent la drum; folosesc modul ECO in general combinat cu cel sport la nevoie(depasiri, etc). Consum urban: 8 - 8.5(putin cam mult) extra urban: 5.5-6.

Doresc sa intreb daca mai sesizeaza cineva zgomot de frecare la franare, la primele franari.  

E ca si cum discurile ar oxida de la o zi la alta, nu stiu, la masinile anterioare(Opel, Ford) nu am avut asa ceva.

Cat priveste senzatiile tari... incercati modul sport cu 150CP pe o masina de 1230Kg!

Drumuri bune so odihna multa!

 

Si eu am remarcat zgomotul la franare. Am intrebat chiar la dealer si am primit raspunsul standard "Asa face toate. E normal sa se auda" Personal cred ca de vina este materialul placutelor de frana dar parca nu imi vine sa le schimb doar pentru atat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

 

 

M-am obisnuit cu zgomotul de la discuri; apare ori de cate ori sunt conditii de umezeala, iar masina este in repaus mai mult de o zi. Dispare dupa primele 5-10 franari.

 

Cateva observatii dupa 21500Km facuti intr-un an si 3 luni, 60% din Km, extra-urban.

  1. Tinuta buna pe aproape orice drum(forestier, agricol, sosea) cu mentiunea ca, totusi, nu recomand jantele de 17, decat pentru autostrada, vara;
  2. Chiar daca in ce priveste garda la sol exista mereu un compromis, modul flat al podelei m-a scos din multe situatii "pe muchie";
  3. Consum benzina mediu aprox. 6.8l/100Km cu varfuri in oras, evident, 8-10l/100Km si afara in jur de 5.6l/100Km;
  4. Ieri am avut avertizare verificare ulei(am verificat si era la limita de jos a partii hasurate de pe joja - alarma a disparut dupa verificare, probabil a detectat deschiderea capotei - am facut programare pentru revizie;
  5. Am probleme iarna, cand e foarte frig, cu oglinda din stanga, care nu se rabateaza complet uneori(trebuie sa repet comanda); butonul de degivrare oglinzi mi sa pare putin cam anapoda amplasat;
  6. A fost foarte greu cu introducerea masinii in platforma WeConnect(3 drumuri la reprezentanta, si doar dupa ce s-au conectat nemtii remote, au reusit);
  7. Folosesc asistenta la parcare ori de cate ori am ocazia; am observat ca pentru a detecta un loc liber, e bine sa mergi paralel cu masinile parcate la o distanta mai mare de 0.4m-0.5m;
  8. Warning-uri de collision apar in situatii destul de clare ca si pericol potential, iar o singura data a activat pretensionarea centurii cand a aparut brusc o masina din dreapta;
  9. O masina ghidusa, cu destul zvac, fara pretentia de a impune "respect", perfecta pentru oras ca dimensiuni(probabil motorul de 1l ar face-o mai eficienta aici) si foarte comoda la condus, avand in vedere toate optiunile de sistenta care, din ce am vazut eu, isi fac treaba... nemteste;
  10. Era sa uit, stergatorul de luneta face un zgomot ca si cum ar sterge cu lamela de metal: as banui ca l-a schimbat cineva cu unul de bazar😀.

Daca mai sunt si alte pareri, putem schimba experiente/recomandari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am comandat un T-Cross pentru soție.

 

Deoarece termenul de livrare pentru ID.3 este de peste 12 luni și au eliminat modelele ieftine am decis să ne orientăm către altceva. Din toate modelele văzute (și am fost în câteva reprezentanțe), doamnei i-a plăcut cel mai mult T-Cross, culoarea Verde (makena turquois metallic) 🤷‍♂️

 

Așteptăm cu răbdare 5-6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am fost anunțat de către dealer că mașina este confirmată în producție și ar trebui să ajungă pe la începutul lunii iunie.

 

Pregătim actele pentru dosarul rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vineri, 20 mai, am luat mașina. Am renunțat la Rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
phantomadark

Salutare colegi.detin si eu in familie un t-cross 1.0 115cp cu cutie automata din 2019. Masina se comporta foarte bine ! Singurul lucru pe care il pot reprosa este consumul si anume :

10-12 in oras (unde este folosita cu preponderenta)

7,5-8 in afara !

vad la unii consum de 5-6 in oras … scoteam acest consum cu 1.6diesel polo ! Mai sunt persoane care au acest consum pe

echiparea automata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare, de 2 luni am achiziționat o mașină T Cross second-hand, an 2022. Mașina e ok din toate punctele de vedere mai puțin partea de stopuri-faruri. Acum cu perioada rece după ce folosesc masina stopurile și farurile se aburesc, un stop pe spate pare ca produce chiar și apa, este ceva normal? Voi aveți problema asta? Cei de la reprezentanta spun ca "asa fac modelele noi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 04.02.2023 at 18:56, no2023 a scris:

Salutare, de 2 luni am achiziționat o mașină T Cross second-hand, an 2022. Mașina e ok din toate punctele de vedere mai puțin partea de stopuri-faruri. Acum cu perioada rece după ce folosesc masina stopurile și farurile se aburesc, un stop pe spate pare ca produce chiar și apa, este ceva normal? Voi aveți problema asta? Cei de la reprezentanta spun ca "asa fac modelele noi".

Eu am achiziționat o în 2019 și nu am avut aceasta problema cu ea nici până în ziua de azi. ( faruri led)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!