Jump to content

T-Cross Discutii si achizitie


sNaKeyy
 Share

Postare recomandată

Am observat faptul ca nu exista un topic despre acest model si probabil nu sunt singurul care ia in considerare achizitia unui astfel de model.

Eu il am in plan pentru achizitie anul acesta pentru sotie. Inca studiez piata. Nu stiu exact ce dotari sa pun pe el.. cam sare de 25k cu tot ce mi-as dori eu :)) 

Daca ati facut test-drive cu el, aveti pareri, pro contra despre el, sunt binevenite.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am achizitionat-o in 2019,in aprilie face deja 1 an.

Sunt multumit de masina per ansamblu. Este excelenta, mai ales pentru oras fiind mica si manevrabila dar si la drum face fata cu brio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci un topic de prezentare cu masinuta? Impresii despre ea dupa aprox un an de folosinta? :)

Eu oscilez intre T-Cross nou si un Q2 second hand de max 2 ani vechime, dar nu vreau sa creez aici un versus.

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

si eu am luat sotiei in Aprilie 2019 un T-Cross de 95 CP Manual Benzina

PRO:

 destul de accesorizata, USB(fata-spate), clima, BLIS, senzori, scaune incalzite (dar INCALZITE), volan multifunctional, Radio cel mediu ca dimensiune, aplicatii android, Waze de pe telefon, consum bunicel (7 in oras pe termen lung), portbagaj maricel (am si facut o Grecie in 4 pers), pret bunicel <17K, roata de rezerva normala, etc.

 

CONTRA:

Lipsa Cruise Control (dar are Tempomat - nu stiu de ce),  VW connect cam ciudat (1000 de ron sa-ti dea un cod ?!?!?!), motorul un pic cam galagios( zici ca e un dizal mic), CLIMA cam subdimensionata (zic eu), ma asteptam sa aibe  si guri de ventilatie in consola centrala pentru locurile din spate - ca in Argentina daca nu ma insel, sonorizare (6 difuzoare) acceptabila sa zic

 

Inteleg ca se poat e ajunge la 115CP(si 30NM in plus) cu ~300Eur....nu stiu cu garantia....

Overall sunt multumit.

 

Inteleg ca cea automata e Minunata !!

 

PS 

Dealerii VW lasa de dorit !!!

 

20190506_141523-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, T-Rex_2019 said:

CONTRA:

Lipsa Cruise Control (dar are Tempomat - nu stiu de ce),  VW connect cam ciudat (1000 de ron sa-ti dea un cod ?!?!?!),

Are limitator cred ca ai vrut sa zici....tempomat=cruise control.

Asa costa activarea acestui serviciu, la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat anul trecut un t cross de 115cp cu dsg, echipare style. Am standard acc cu tempomat... plus alte dotari fata de tine care ai echiparea base. Este minunata dar pe mine ma enerveaza lipsa manerelor de plafon. Nu inteleg de ce le-au scos?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca este o recomandare in manual, ca la fiecare plin de combustibil sa se verifice nivelul uleiului de motor !?!?!?!

Ati verificat ? A scazut ? Daca da, cat si cu ce ati completat ?

 

Merci.

Modificat de T-Rex_2019
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul cu care am achizitionat eu nu are relevanta. Fiecare a cumparat/ acceptat oferta care i-a fost propusa. Vroiam sa zic ca diferenta financiara intre cele doua niveluri de echipare este mica, comparativ cu plusul de dotari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pretul cu care am achizitionat eu nu are relevanta."

@andreihey pff, cum a fost asta. Sublim. Nu te-a intrebat discountul pe care l-ai primit, ci pretul pe care l-ai dat. Dar daca este confidential, so be it :) 

Diferenta intre Life si Style este de ~2500euro in acest moment in configurator, dar sunt de acord cu tine, merita diferenta pentru plusul de dotari pe care-l aduce varianta superioara de echipare.

Tinand cont situatia actuala, mai aman si eu achizitia si cu ocazia asta o sa mai incerc sa testez si altceva. Tot ce ma indeparteaza de acest model este calitatea slaba a materialelor interioare.. voua cum vi se par dupa ~1 an de folosinta?

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, sNaKeyy a scris:

Tot ce ma indeparteaza de acest model este calitatea slaba a materialelor interioare..

Ce te face sa afirmi asta? La mine dupa 1 an si 14000km este ca in prima zi. De acord ca nu este bordul moale ca la karoq-ul pe care il conduc eu sau ca la passat-ul anterior dar nici rau nu este. Este foarte legata masina, se conduce usor, abunda de sisteme de siguranta, gen front asist si lane asist etc.... este o masina de oras, asa cum e si folosita la mine in familie si este si aratoasa

Modificat de andreihey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca design mie imi place...Lasand la o parte calitatea materialelor de la interior, spatiul interior in spate e mic...prea mic.Ok, pentru doi copii de pana in 10-12 ani e ok, dar nu pentru adulti.E cam ca in Polo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai este construit pe platforma de polo. La mine e folosit de o pers maxim doua, in oras, si cateva drumuri la munte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am Polo si locul in spate e ....cat pentru un copil .In fata te cam atingi soferul cu pasagerul, sau distanta e mica.In schimb in T-Roc e altceva, spatiul e mai mare.Dar nu facem aici versus....

Modificat de vrlmrcs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Consider calitatea materialelor de interior ok pentru acest tip de masina. De asemenea spatiul interior este conform cu dimensiunea masinii. Fiind cel mai mic SUV de la VW nu poti avea pretentii sa ai spatiu in spate ca intr-un Tuareg. In privinta portbagajului este in schimb o problema. Modelul meu are sistem audio Beats si are un subwoffer in portbagaj care cam limiteaza spatiul. E drept ca si calitatea sunetului este foarte buna, este alegerea fiecaruia sa isi aleaga optiunile.

ACC-ul functioneaza foarte bine. La drumuri pe autostrada, combinat cu faruri adaptive si cu Lane asist sunt de un real folos (mai ales pe timp de ceata).  Este foarte manevrabila in oras, avand dimensiuni reduse, iar la drum motorul de 115 CP isi face treaba foarte bine. De asemenea are tot felul de sisteme de siguranta, partea de multimedia functioneaza chiar foarte bine, telefonul functioneaza ireprosabil, gps cu actualizare gratuita a hartilor (cu toate ca nu am folosit update-urile deoarece waze-ul merge foarte bine conectat la displayul masinii).

Consumul este decent si consider ca per total este o achizitie buna pentru folosire ata in oras cat si pentru drumuri lungi, daca nu ai foarte multe bagaje.

Modificat de quasar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine portabagajul este infiorator de mic si eu am sistemul audio standard. La partea ca la drum lung este foarte buna, scuza-ma te contrazic. Eu de la bucuresti la brasov cobor intepenit din ea. Scaunele nu sunt din cele mai bune. Dar ca si tine spun si eu ca este o masina de oras foarte buna, datorita mai ales cutiei dsg si motorului de 115cp. Sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sunt multumit.

Am achizitionat versiunea 115 cp,DSG din Ungaria.Versiunea standard de la ei cuprinde mai multe decat in Ro.Daca o ieri pe firma ,TVA ul lor 27 %.Una peste alta la acelasi dotari cam cu 2300 euro mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, legat de nivelul de zgomot in interior ce puteti sa spuneti, eventual facand comparatie si cu alte modele...(ca sa imi fac o idee daca e zgomotos sau nu).

 

In prezent am un Polo 6R si ma gandesc serios la T-Cross. Despre Polo s-a spus ca este foarte bine izolat in interior si asa este. Problema pe care am observat-o la Polo este ca de la 130 hm/h in sus, zgomotul interior e teribil de accentuat din cauza curentilor de aer care se aud extrem de puternic mai ales din zona usilor.

 

Ati condus si cu viteze mari si daca da, cum vi s-a parut T-Cross ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din iulie 2019 sunt proprietarul unui VW T-Cross 1.0 TSI 115 CP, 200 Nm, 3 cilindri cu cate 4 supape, fara DSG, dar in rest dotat cam cu toate optiunile (pret 20700 euro cu ceva discounturi de la dealer). Sunt foarte multumit de el dupa ce am parcurs 23000 km. Este silentios, usor manevrabil si destul de sprinten. La un stil normal de conducere consuma putin, chiar daca e motor pe benzina. In afara localitatii poti sa ai chiar si media de 4.1 litri / 100 km pe trasee destul de plane. Cand il abordezi mai sportiv, consumul creste exponential. Dupa 23000 km (inclusiv traversari multiple ale muntilor), consumul mixt este de 5.6 litri / 100 km.

(...) Isi face bine treaba pe autostrada cand respecti regulile de circulatie. Se vede ca e destul de usor (doar 1250 kg). Apoi, accelerarea nu mai are aceeasi forta. (...) Daca am vrut sa am sprint dintr-o data nu am reusit cum as fi vrut. Spun asta raportat la experienta cu un VW Golf V 1.9 TDI, care se comporta mult mai sprinten (...), dar are si un cuplu mai mare de 250 Nm.

Dar la noi in Romania nu prea ai unde sa mergi cu viteze mari si e mai bine sa fii prudent, lol!

Imi place ca T-cross e inalt (jante de 17 inch) si destul de spatios. Eu fiind mai inalt si mai gras am suficient loc.

Doar portbagajul e cam mic. Are optiunea de marire prin deplasarea spre fata a banchetei, dar atunci nu mai au loc la picioare pasagerii din spate.

In concluzie, este o masina de care sunt multumit. Isi face treaba bine!

Dar nu este potrivita pentru cine vrea senzatii tari si nici pentru familii care pleaca cu multe bagaje in vacanta.

 

Modificat de loghy
Viteze peste limita legala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut 

pana la prima revizie (30k) a completat cineva cu ulei pana acum ?

Daca da, la cati Km si de care  ulei?

 

Am ~21k, iar revizia e programata in aprilie...

 

PS:

Nivelul de ulei se prezinta pe minim, iar in manual scrie ca trebuie verificat la fiecare plin.....

Sunt chiar asa mancatoare de ulei ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am achizitionat masinuta acum 3 luni, 1.5 DSG si am cca 4000Km.

Masina se comporta excelent la drum; folosesc modul ECO in general combinat cu cel sport la nevoie(depasiri, etc). Consum urban: 8 - 8.5(putin cam mult) extra urban: 5.5-6.

Doresc sa intreb daca mai sesizeaza cineva zgomot de frecare la franare, la primele franari.  

E ca si cum discurile ar oxida de la o zi la alta, nu stiu, la masinile anterioare(Opel, Ford) nu am avut asa ceva.

Cat priveste senzatiile tari... incercati modul sport cu 150CP pe o masina de 1230Kg!

Drumuri bune so odihna multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/20/2020 at 9:04 PM, DanGroza said:

Din iulie 2019 sunt proprietarul unui VW T-Cross 1.0 TSI 115 CP, 200 Nm, 3 cilindri cu cate 4 supape, fara DSG, dar in rest dotat cam cu toate optiunile (pret 20700 euro cu ceva discounturi de la dealer). Sunt foarte multumit de el dupa ce am parcurs 23000 km. Este silentios, usor manevrabil si destul de sprinten. La un stil normal de conducere consuma putin, chiar daca e motor pe benzina. In afara localitatii poti sa ai chiar si media de 4.1 litri / 100 km pe trasee destul de plane. Cand il abordezi mai sportiv, consumul creste exponential. Dupa 23000 km (inclusiv traversari multiple ale muntilor), consumul mixt este de 5.6 litri / 100 km.

(...) Isi face bine treaba pe autostrada cand respecti regulile de circulatie. Se vede ca e destul de usor (doar 1250 kg). Apoi, accelerarea nu mai are aceeasi forta. (...) Daca am vrut sa am sprint dintr-o data nu am reusit cum as fi vrut. Spun asta raportat la experienta cu un VW Golf V 1.9 TDI, care se comporta mult mai sprinten (...), dar are si un cuplu mai mare de 250 Nm.

Dar la noi in Romania nu prea ai unde sa mergi cu viteze mari si e mai bine sa fii prudent, lol!

Imi place ca T-cross e inalt (jante de 17 inch) si destul de spatios. Eu fiind mai inalt si mai gras am suficient loc.

Doar portbagajul e cam mic. Are optiunea de marire prin deplasarea spre fata a banchetei, dar atunci nu mai au loc la picioare pasagerii din spate.

In concluzie, este o masina de care sunt multumit. Isi face treaba bine!

Dar nu este potrivita pentru cine vrea senzatii tari si nici pentru familii care pleaca cu multe bagaje in vacanta.

 

Salut. Mă bate gândul să iau și eu un VW T-Cross. Insa nu stiu daca să aleg un T-Cross Style 1.5 TSI DSG 110 kW (150 CP) sau 

T-Cross Style 1.0 TSI 81 kW (110 CP).

 

Primul cred că e rachetă, dar îmi displace că are cutie automată, nu manuală, plus că e mai scump. 

 

Al doilea, are cutie manuală și e mai ieftin, dar mă tem că nu e suficient de puternic sau nu are zvâc. Mi se pare mic motorul de 1 litru, dar poate mă înșel.

 

Cum e VW T-Cross 1.0 TSI 115 CP, 200 Nm, 3 cilindri cu cate 4 supape, fara DSG? Merci.

Modificat de alex costache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/3/2021 at 5:12 PM, T-Rex_2019 said:

 

Sunt chiar asa mancatoare de ulei ?

 

Daca faci revizia la 30k, foarte probabil. Intervalele astea de service sunt asa,  pentru protejarea mediului, nu pt grija ta fata de motor. Poti merge anticipat sa faci revizia daca vrei, daca nu, completeaza. Sunt colegi pe forum carora le-a aparut sa completeze cu ulei la 14-15k, deci tu ai ajuns bine la 21 :)) 

Vad ca au inceput sa fie proprietari, ar merita si un topic de descriere detaliata in aria "Masina Mea" daca aveti placerea sa o prezentati cu bune/rele si poze.

 

@alex costache depinde ce vrei, daca bugetul nu e o problema 1.5tsi + dsg e alegerea perfecta, mai ales daca iti place sa te mai dai la ea pe drumuri virajate si sa simti ceva cand o calci. Altfel motorul de 1.0 este destinat consumului si mersului preponderent urban, dar asta nu inseamna ca nu e ok si afara, repet, depinde de stilul de condus si de asteptari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Eu am un T-Cross 2021 si as avea o intrebare, poate ma ajuta cineva de aici: nu reusesc sa culisez bancheta spate, trag de manerul de la mijloc in sus dar degeaba, nu se misca. Trebuie sa fac si altceva sau e cazul sa merg la service? Multumesc pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

 

Cu o mana ridici de maner si cu cealalta tragi bancheta catre scaunele din fata. Ar trebui sa culiseze usor.

Daca nu reusesti, roaga pe cineva sa te ajute....deschizi portbagajul si il rogi sa impinga in spatarul banchetei in timp ce tu ridici de maner.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 1/18/2021 at 9:20 PM, alex costache said:

Salut. Mă bate gândul să iau și eu un VW T-Cross. Insa nu stiu daca să aleg un T-Cross Style 1.5 TSI DSG 110 kW (150 CP) sau 

T-Cross Style 1.0 TSI 81 kW (110 CP).

 

Primul cred că e rachetă, dar îmi displace că are cutie automată, nu manuală, plus că e mai scump. 

 

Al doilea, are cutie manuală și e mai ieftin, dar mă tem că nu e suficient de puternic sau nu are zvâc. Mi se pare mic motorul de 1 litru, dar poate mă înșel.

 

Cum e VW T-Cross 1.0 TSI 115 CP, 200 Nm, 3 cilindri cu cate 4 supape, fara DSG? Merci.

Salut.

Depinde mult ce iti doresti.

Daca vrei o masina de oras, poti merge linistit pe varianta de 115 cp, chiar si 95.

La 115 cp masina se misca bine, nu este rea deloc, daca nu ai pretentii sportive.

Cea de 150 cp este altceva, am avut ocazia sa merg cu una, si se poate face test drive.

Per total este important ce faci cu ea, daca ai 2 drumuri/an in afara,

mergi la sigur cu 115 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!