Jump to content

Valoare RCA 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Nu se aude nimic de ieftinirea RCA?

Am vazut ca sunt state care anunta ieftinirea asigurarilor pe motiv de reala scadere a daunelor, logic nu se mai circula atat de mult.

Se va intampla si la noi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, se confirma iarasi ca totul este pe japca in minunata noastra tarisoara.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi, la ce să ne aşteptăm? Un auditor stabileşte preţurile astea de referinţă (Ernst and Young), iar acolo cine lucrează din 2018? Fostul şef al ASF, musiu Negriţoiu. Nimeni nu vede, nimeni nu aude. :) 

Ontopic, am plătit puţin peste 1100 RON pe 12 luni la Allianz, cu 12% mai mult decât anul trecut, deşi clasa de bonus a crescut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca au crescut.

Masina este pe firma ,1956 cmc  si am  platit 975 ron pentru 12 luni tot la Allianz.

Anul trecut a costat 805 Ron,aceeasi perioada si firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine a scazut. De la 609 lei la 451 lei. 28 ani -> 29 ani, pe 12 luni. Am avut la City Insurance si acum am la Euroins. Fara accidente, B8.

Masina din semnatura.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a scazut cu cativa lei si a crescut clasa bonus cu o treapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • laduncaag unpinned this topic

33 ani, B7 - 245 RON/6 luni - Euroins .

Masina Passat B6 2.0 TDI.

Nu sunt fan Euroins sau City..dar cel putin pt mine, cand am facut simularea, la Allianz sau Omniasig aveam sume de 700 RON tot pe 6 luni. Se mai adaugau 200-300 RON daca optam pe 12 luni.

E o diferenta nejustificata de pret la clasa asta de bonus..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allianz Tiriac taxeaza masiv in plus la RCA masinile mai vechi. In principiu mai ales pe cele peste 10 ani.

Faceti o simulare pentru o masina identica cu ce aveti dvs acum (cilindree, putere, combustibil, greutate) schimband o cifra in seria de sasiu, si puneti un an de fabricatie cat mai recent, folosind acelasi CNP si acelasi oras de domiciliu. Veti obtine valori net mai mici decat cele pentru actuala masina veche. E singura firma de asigurare  (din Ro) ce apeleaza la acest tertip de cativa ani ceea ce ma face sa o ocolesc si sa aleg cele mai ieftine variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu altă cifră în VIN poți ajunge și la un motor mai mic, iar clasificarea e după capacitatea cilindrică (pe lângă vârsta proprietarului).

Dar m-ai făcut curios, o să verific. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cifra din VIN diferita doar indica ca nu e masina care o ai deja in posesie, poti sa spui ca e in curs de inmatriculare. Nu stie Allianz corelatia dintre VIN si motorizarea care tu o indici in formularul de calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel te inseli. Clasa B/M ramane valabila pe CNP . Daca cumperi o alta masina ramai cu acceasi clasa de bonus/malus. problema este ca dac ai mai multe masini pe acelasi CNP si faci dauna cu una din ele, ai malus pe toate, scade bonusul tau la toate. 

La firme clasa se modifica pe fiecare masina in parte . Cand cumperi una noua pleci cu B0 .Dar si la o dauna se calculeaza doar pe masina cu care ai avut accident .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou bonus se transmite cand schimbi masina ,am facut azi simulare la axr,pe un an  B4,43 ani Bucuresti Euroins 647 lei fara decontare directa.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, Me. said:

Diesel te inseli. Clasa B/M ramane valabila pe CNP . Daca cumperi o alta masina ramai cu acceasi clasa de bonus/malus. problema este ca dac ai mai multe masini pe acelasi CNP si faci dauna cu una din ele, ai malus pe toate, scade bonusul tau la toate. 

La firme clasa se modifica pe fiecare masina in parte . Cand cumperi una noua pleci cu B0 .Dar si la o dauna se calculeaza doar pe masina cu care ai avut accident .

Ma insel la ce n-am spus ..:) Eu nici macar n-am facut nicio referire la clasa B/M. E logic ca e aceeasi la aceeasi persoana si daca are doua masini. Eu am afirmat ( pe testate) ca Allianz taxeaza suplimentar la RCA masinile mai vechi decat pe cele noi chiar daca caracteristicile tehnice (CMC, puterea, combustibil) sunt aceleasi, evident asociate aceluiasi CNP si aceleiasi localitati. Si am precizat cum se poate verifica.

Invatati sa cititi un post, nu rastalmaciti lucruri scrise... :)

 

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La  RCA pentru Tiguan de anul acesta  am avut o surpriza ,   a scazut cu 150 ron fata de anul trecut de la 1400 ron in 2019  la 1250 ron in 2020  la Allianz Tiriac / 12 luni / 34 ani cu decontare directa incusa(83 ron) si  clasa B2 (al treilea an am inceput cu B0 ) . 

Cu ocazia asta am clarificat ce inseamna decontare directa RCA versus Casco versus Regres pe Casco ;) ( fac referire strict la Allianz Tiriac )   

1- Decontare directa pe RCA -  se foloseste  RCA propiu la orice indident in care celalalt este declarat vinovat si are numar de RO  (bineinteles si celalalte conditii implinite dar acestea sunt cele mai importante)   -  Nu este afectata clasa de B a posesorului de RCA  in aceasta situatie .   

2 - Decondare directa pe CASCO -  se foloseste optiunea aceasta la orice incident in care celalalt implicat este declarat vinovat si NU are numere de RO (merge si la numere de RO folosit)   -  In caz ul acesta NU este afectat bonusul anual la Casco ( acesta poate sa fie personalizat in functie de fiecare) in cazul meu este de peste 1000 lei . Bonusul la casco consta (in mare) in nefolosirea acestuia si reportarea sumei "nefolosite" adica zero la anul ce urmeaza urmand ca din suma total platibila sa fie aplicat un discount in crestre anual :  5%->10%->15%...etc.  Astfel de la an la an se plateste casco din ce in ce mai ieftin pastrand  optiunile contractuale. 

3 - Regres pe CASCO - se foloseste optiunea aceasta la orice incident cand cel implicat este vinovat si are numere de RO sau nu  -  folosirea acestei optiuni duce la pierderea bonusului de reducere Casco anual . 

Decontare directa pe RCA - 83 ron  

Decontare directa pe CASCO - 91 ron  

Parerea mea personala ca merita ambele optiuni asa ca le-am bifat pe ambele . Reducerea Casco anuala depaseste valoarea platita in decontare directa de pe ambele polite , asa ca........Winning ! :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, Doomy said:

Decondare directa pe CASCO -  se foloseste optiunea aceasta la orice incident in care celalalt implicat este declarat vinovat si NU are numere de RO (merge si la numere de RO folosit)   -  In caz ul acesta NU este afectat bonusul anual la Casco ( acesta poate sa fie personalizat in functie de fiecare) in cazul meu este de peste 1000 lei . Bonusul la casco consta (in mare) in nefolosirea acestuia si reportarea sumei "folosite" adica zero la anul ce urmeaza urmand ca din suma total platibila sa fie aplicat un discount in creste anual :  5%->10%->15%...etc.  Astfel de la an la an se plateste casco din ce in ce mai ieftin pastrand  optiunile contractuale. 

3 - Regres pe CASCO - se foloseste optiunea aceasta la orice incident cand cel implicat este vinovat si are numere de RO sau nu  -  folosirea acestei optiuni duce la pierderea bonusului de reducere Casco anual .

Eu de astea doua, nici nu auzisem si am casco de ceva ani. Stiam de Regres pe RCA-ul vinovatului. Din acest motiv, brokerul meu, nici nu mi-a bagat Decontare directa la RCA, pentru ca ai Casco. Practic, daca ai un incident din vina altcuiva, completezi formularul de constatare amiabila, iti repari masina pe Caco-ul tau, la dosar adaugi si documentele soferului vinovat (constatare amiabila, copie buletin, copie asigurare, copie permis) iar firma ta de Casco recupereaza banii de la compania RCA a vinovatului.

De asemenea, la contractele de Casco, ai o clauza suplimentara, care poate fi adaugata contra cost, pentru mentinerea primei de asigurare la nivel anului precedent, indiferent de numarul de dosare deschise. Eu nu am auzit vreodata de decontare directa pe Casco sau regres pe Casco, dar e posibil sa fiu eu pe alta lume :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!