Jump to content

Valoare RCA 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Am intrat in anul 2020.

Pentru cei interesati, se poate prezenta valoarea asigurarii obligatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Generali - 894 lei fara decontare directa , facuta pe 6 ianuarie

49 ani - B4

Acum fix un an tot generali B3 - 895 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am avut anul trecut 830 cu decontare directa B2 si anul asta B3 imi iese 1.200 ... ciudat. mai am timp sa a gandesc pana vineri

(tot generali)

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior este sanctionat de regulament.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite explicatia cu asiguratorul asta :

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GOLF6 2.0 TDI B8 - 293 LEI City Insurance 12 luni

GOLF7 1.4 TSI B3 - 525 LEI Uniqa 12 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.02.2020 at 20:55, florin.idita a scris:

eu am avut anul trecut 830 cu decontare directa B2 si anul asta B3 imi iese 1.200 ... ciudat. mai am timp sa a gandesc pana vineri

(tot generali)

am ales Alliantz cu 947lei cu decontare directa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Bonusul Malus asta, vad la colegul @Zenith  2 clasificari. imi poate explica cineva sau colegul, depinde cine intra mai repede pe aici, dece sunt diferite? Eu nu am avut accident din vina mea deloc cel putin din 2002 incoace, insa cotizez la greu pentru RCA!! 

Exemplu: din 2006 pana in 2010 am avut leasing, an de an scadea valoarea(asta dupa ce am facut cerere sa imi achit EU, RCA-ul, pentru ca 1200lei RCA in 2006, pentru ca Leasingul achita primul an...). Dupa incheierea leasingului, am trecut.o pe numele meu si IAR a crescut valoarea (nu ca la leasing, dar oricum...). Dupa cativa ani am mai achizitionat o masina, cash, dar am luat numerele de la prima, desi scazuse suma RCA-lui, iar a crescut, dupa alti cativa ani am mai cumparat o masina, am inlocuit numerele ultimei cu celei de a doua, iar a crescut suma!  Deci, desi se spune ca vezi Doamne daca ai vechime, varsta(46, anul curent), fara accidente, bonus malus trebuie sa aibe valoarea pentru o suma cat mai mica. Mie mi se pare ca este o abureala si cativa baieti au facut in asa fel incat regulile sa fie cat mai incalcite si TOT mult sa platim. Din moment ce EU conduc aceste masini, nu inteleg dece nu imi scade suma de plata desi nu am evenimente de niciun fel in ultimii 20 ani. Deci, daca imi schimb masina, pentru ca polueaza EURO 3,4 cu una EURO 5,6 o iau de la capat, asa imi explica una la agentie. Alta abureala care mi s-a mai spus, cica "daca achit integral pe 1 an, ar scadea suma," insa nu vad logica, indiferent ca achit pe 1 luna, 3luni, 6 luni, 12 luni, sumele oricum sunt achitate, deci valoarea ar trebui sa scada!

Cam ce ar fi de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal intrebarea trebuia pusa in topicul acesta: https://vwforum.ro/topic/112082-transfer-clasa-bonus-rca/   ; dar pentru ca este inchis, nu ai unde pune intrebarea. Deci tu ar trebui automat sa ai clasa de bonus maxima, adica B8. Cu reducerea maxima, indiferent ca schimbi masina anual sau niciodata. Acum  clasa de bonus-malus se transfera automat, fara sa te mai rogi de asigurator, chiar daca schimbi masina. Este bine sa ai brockerul tau in care ai incredere si doar la el sa-ti faci asigurarea.  Cam asa variaza preturile:

Clasa bonus-malus, Coeficient aplicat prețului asigurării in 2020:

B8 50%

B7 60%

B6 70%

B5 75%

B4 80%

B3 85%

B2 90%

B1 95%

B0 100%

M1 110%

M2 120%

M3 130%

M4 140%

M5 150%

M6 165%

M7 170%

M8 180%

@tavitara , exista un topic unde se pot face corecturi gramaticale: https://vwforum.ro/topic/4721-sa-scriem-corect-in-limba-romana/

 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi, merci frumos, pentru explicatie!

Deci indiferent de cate masini as avea concomitent(1,2 sau 3) si indiferent daca numerele de inmatriculare au fost schimbate intre ele, eu ar trebui sa beneficiez de clasa maxima B8 la fiecare masina inmatriculata pe numele meu?! 

Calcularea acestui bonus malus cine il face sau recalcularea lui, deoarece agentiile de brokeraj din cate am simtit din propriul buzunar nu calculeaza corect si se cam spala pe maini... sau unde as putea sesiza acest fapt?

 

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ti'a spus si colegul Ebi, reducerea BM se calculeaza automat de ~ 2 ani cred. In trecut, de fiecare data cand schimbai autoturismul, trebuia sa te duci la asigurator cu niste documente ( copie c/v pt masina vanduta si pt cea noua achizitionata ) si dupa ce completai o cerere ti se transferau clasele BM. Mai mult ca sigur nu ai facut asta si de aceea fluctua pretul de fiecare data cand schimbai masina. Daca faci rca pe 1 an, in loc de 6 luni, singurul avantaj este ca s'ar putea sa nu risti sa prinzi o majorare de pret pt a2a polita pe care ai fi facut'o dupa 6 luni ; clasele BM tot la fel sunt contorizate, indiferent ca faci pe 6 luni sau pe 1 an, iti vor fi acordate. Mi se pare ca acum maximul este B8 si nu mai e B10/12 sau cat era inainte, si ti se acorda o singura clasa BM pe an, avand in vedere ca nr maxim a scazut. Sper ca m'am exprimat pe intelesul majoritatii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in ultimul timp(2-3 ani), achit RCA-ul online, cu card. Nu cred ca am mai mult de B3 sau B4. Brokerii nu isi fac treaba sau or avea ceva avantaje... Unde pot face o sesizare pentru recalcularea Bonusului-Malusului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu intelegi ca se calculeaza automat :) nu cred ca ai ce sesizare sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bgd_b92  - am verificat, am clasa B5, fara niciun accident din vina mea de cel putin 20 ani!! Deci calculul ala de care spui ca ar fi automat, cred ca i-a sarit lantul. Au fost perioade cand am achitat concomitent pentru 3 masini, RCA-uri cu BM-uri diferite. Deja am clacat cu nervii(pentru ca primesc explicatii diferite de la brokeri) si am ajuns sa achit RCA doar atunci cand folosesc o anume masina. Deci din moment ce constant eu achit tot timpul RCA, luna de luna, an de an, mie nu imi creste automat sau neautomat BM-ul asta inseamna ca la ei ceva scartaie!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, pt ca doar de vreo 2 ani s'a automatizat si acum clasa BM este pe persoana ( cum era si normal ), nu mai este pe masina. Nu ai ce sa faci decat sa astepti. Lucrurile trebuiau facute punctual, cu cerere si copii C/V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Adrian_74 said:

Bonusul Malus asta, vad la colegul @Zenith  2 clasificari. imi poate explica cineva sau colegul, depinde cine intra mai repede pe aici, dece sunt diferite?

a doua masina este a sotiei, de aici clasele de B/M diferite

imi cer scuze pentru inducerea in eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK! Deci am lamurit, ca sa zic asa. Vad la colegul @z e n i t h B8 la B/M, adica maxim. Iar daca ar fi sa ma iau dupa ce spune colegul @bgd_b92, cum ca doar de vreo 2 ani au fost automatizate, inseamna ca cineva acolo nu isi face treaba corect, din moment ce eu in 20 ani nu am avut accident, platesc pentru 3 masinii si de abia am UN AMARAT de B5.

Si ca sa fiu ON topic, mie la aceeasi companie de asigurari ca a colegului @z e n i t h, pentru 2.0 TDI , B5 bonus/malus, ar fi de plata 643.82 Lei , insa la

euroins am doar 606 Lei, ceea ce oricum este dublu si ceva fata de colegul...

O rugaminte pentru @z e n i t h , as vrea sa compar vechimea obtinerii permisului de conducere, daca se poate, in cazul meu 1992, ca sa am idee daca am dreptul sa cer recalcularea B/M la ASF.

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/15/2020 at 4:41 PM, Adrian_74 said:

@bgd_b92  Au fost perioade cand am achitat concomitent pentru 3 masini, RCA-uri cu BM-uri diferite...si am ajuns sa achit RCA doar atunci cand folosesc o anume masina

aici cred ca este problema in cazul tau. neavand continuitate la RCA probabil s-a resetat clasa de B/M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai citesc regulamentul pe ASF. Este specificat ca NU conteaza masina, ci daca a fost achitata tot timpul taxa RCA(continuitate exista). Deci deduc ca, daca primele 6 luni am circulat cu o masina, iar dupa, cu alta, dar am platit , nu conteaza. Altfel din moment ce as plati concomitent pentru mai multe masini, ar trebui sa imi ofere o si mai mare facilitate, zic! In cazul meu au fost ani cand aveam B/M diferite pentru fiecare masina, desi le achitam in aceeasi perioada, eu le conduceam....adica un non sens, ca si cand pentru ca am cumparat o noua masina incepeam de la un B/M mic, la fel ca al unei persoane tinere, fara experienta si vechime mica, deci o abureala totala.

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am B8 de vreo 5 ani, nu stiu daca si asta conteaza. oricum este greu de inteles ce date influenteaza algoritmul de calcul

spre exemplu anul trecut am avut RCA la Groupama si am platit 425 lei, iar anul asta polita m-ar fi costat 640 lei (o crestere de peste 50%)

acum 2 ani am avut la Allianz 560 lei, acum m-ar fi costat 965 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, z e n i t h said:

aici cred ca este problema in cazul tau. neavand continuitate la RCA probabil s-a resetat clasa de B/M

Exact.

Ce incerc eu sa iti spun, este ca, daca cea mai logeviva asigurare RCA pe care ai incheiat`o pt o masina pe care inca o detii a fost acum 4 ani, abia de atunci ai continuitate, deoarece pana atunci nu ai facut pasii pe care ti i`am spus eu mai sus la fiecare schimbare de vehicul, si pe atunci nu era automatizat. Colegul zenith presupun ca detine masina de 6+ ani, si de aceea nu l`a impactat, pt ca nu a schimbat masina. Nu e prea mult de explicat..parerea mea este ca ar trebui sa te duci la un broker ca sa discuti nelamuririle ; poate noi nu detinem toata informatia sau nu iti explicam cum trebuie, iar pe langa asta, ar fi ok sa ai un broker unde iti faci toate asigurarile ; pe mine spre exemplu ma trage mereu de maneca cu o saptamana inainte sa`mi expire si mi`o aduce si acasa, iar de fiecare data cand am nevoit nevoie de suport mi l`a acordat.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brokerii sunt clar neseriosi. Nu vreau sa fiu clientul fidel al cuiva. O perioada de cativa ani, am platit la "Pint.ro" parca, tin minte ca am schimbat numerele de inmatriculare la 2 masini, nici macar nu mi.a transferat poliția rca desi VIN.ul caroseriei era acelasi. Am trecut la alt broker, acelasi rezultat, doar sa iti ia bani. Legat de vechimea masinii in proprietate, hmm pai am una din 2006, initial leasing câțiva ani, dupa care inmatriculata pe numele meu. Inafara de primul an cand leasingul m.a ars rau de tot la factura rca, in rest, eu am achitat, pe numele meu, de 3 ori am schimbat nr de inmatriculare sau proprietatea la acea masina si de fiecare data B/M scădea, desi tot eu eram utilizatorul. Concomitent cu masina asta, au mai fost si altele dar degeaba. B/M mic sau de mijloc. Sincer, nu ar trebui sa conteze vechimea asa mult, ci daca si cate accidente am avut, cu alte cuvinte daca sunt pericol public pe stradă. 

Modificat de Adrian_74
Corectare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1.4, B8, Cta, Generali, cu decontare directa - 700ron/an

2.5 cu aceleași condiții - 930ron/an (Grawe ar fi 665 ron, Allianz 1510ron)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Laurentiu_LWR

Salutare domnilor,

As avea si eu o nelamurire:

In conditiile in care masina are si casco,isi mai are rost decontarea directa de la RCA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având casco...evident că n-are rost!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • laduncaag unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!