Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Claudiu.Cristea
 Share

Postare recomandată

marian_nicolae1970

Eu am platit manopera aproximativ 900 lei + 500 lei motorasul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Stie vreun coleg daca motorasul pentru dezaburire parbriz V107, are acelasi cod ca V137- cel responsabil de cald /rece spate? Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

265Q0 907 511 Dservomotor
defroster flapJOHNSON
V107

(26)5Q0 907 511 Kservomotor
defroster flapMES
V107

imagine_2022-11-15_110214637.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou colegi, astazi am vrut sa schimb motorasul responsabil de aerul catre parbriz, dar nu il identific unde este. Am identificat un motoras (attach poza) dar dupa manualul de reparatie trebuie sa fie unul mai sus. Gresesc eu? 

IMG_20221118_131749.jpg

IMG_20221118_131742.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi. Am si eu probleme cu climatronicul la un Passat B8, CRBL, 2015. Nu baga aer cald pe grilele central-dreapta si dreapta la pasager.

Dupa scanarea cu VCDS am aceasta eroare:

 

328964 - Motor for Front Air Distribution Flap
          B1091 71 [009] - Actuator stuck
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 54
                    Mileage: 212327 km
                    Date: 2022.11.17
                    Time: 14:44:38

                    Voltage terminal 30: 14.5 V
                    Outside air temperature: 11.5 °C
                    Interior temperature: 24.2 °C
                    Front air distribution flap: actual value: 25
                    Front air distribution flap: actual value: 0.0 %
                    Front air distribution flap: specified value: 112

 

Presupun ca in cel mai fericit caz este servomotorul defect.

 

Daca ma puteti ajuta cu raspunsuri la urmatoarele intrebari, v-as ramane rescunoscator:

- unde se afla acest servomotor;

- se poate demonta fara sa dai bordul jos (chiar daca este mai dificil);

- unde pot face acest lucru (mesajul poate fi in privat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca nu e sarita rotita, din servomotor dreapta. Scoate materialul de sub torpedou si vezi daca e sarita. Daca da, pune-o la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, tlsarges said:

Salutare colegi. Am si eu probleme cu climatronicul la un Passat B8, CRBL, 2015. Nu baga aer cald pe grilele central-dreapta si dreapta la pasager.

Dupa scanarea cu VCDS am aceasta eroare:

t.

 

Daca ma puteti ajuta cu raspunsuri la urmatoarele intrebari, v-as ramane rescunoscator:

- unde se afla acest servomotor;

- se poate demonta fara sa dai bordul jos (chiar daca este mai dificil);

- unde pot face acest lucru (mesajul poate fi in privat).

Tu ai 2 probleme, una care apare la scanare, acest motoras se schimba fara a da bordul jos, doar torpedoul, si mai ai o problema cu V159 cel care da cald/rece pe dreapta, la acesta trebuie sa verifici daca nu e sarita rotita. Si la asta se ajunge fara a da bordul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea este daca pe cele doua grile (centru dreapta si dreapta) sunt motorase diferite si tubulaturi diferite, sau v159 nu da drumul la aer catre dreapta si motorul de sub torpedou este OK.

Nu gasesc nicaieri o schema de Passat B8 cu pozitionarea motoraselor (o fi identica cu cea de Passat B6 din postarile anterioare) si niciun tutorial de demontare motorase  la Passat B8. Nu am o problema sa desfac suruburi, dar nu stiu cum sunt prinse plasticurile si nu vreau sa le rup dintii, ca apoi sa vezi ce greieri. Am gasit tutoriale de B6, dar nu prea seamana cu B8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, colegi!

Intampin probleme la încălzirea pe partea stânga, Passat b8, 2018.

am următoarea eroare 50192 Left temperatura flap pozition motor. Short circuit to Ground(GND)

 

Electricianul a înlocuit motorasul, insa eroarea persista. 
Piesa de pe mașina:46EB01EC-B420-48F8-A24D-8C69852D2E35.thumb.jpeg.b7aee0d137d7187466dffe27c04fb92e.jpeg

 

Cei de la piese auto mi-au adus motorasul 2Q, și eroarea persista.

2Q0 907 511 G echivalează cu 5Q0 907 511.K ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

Problema este următoarea:

Passat b8 2015, nu mai baga aer cald in spate (nici pe gurile de ventilație nici pe sub scaune). A trebuit sa merg cu aerul direcționat doar prin fantele din bord și cele de la parbriz.

Atașez erorile care mi-au apărut la scanarea cu obdeleven.

 

Am incercat recalibrare (și din aplicația obdeleven și din butoanele din bord) dar fără nici un rezultat.

 

Necesită inlocuirea V137, sau altceva? Este cel din videoclipul postat de @szergiuuu pe pagina 9?

 

Mulțumesc anticipat!

 

Screenshot_2022-12-06-10-42-08-82_e12f25f1a1eef3fba9ad2471f7cb9c73.jpg

Screenshot_2022-12-06-10-42-16-23_e12f25f1a1eef3fba9ad2471f7cb9c73.jpg

Screenshot_2022-12-06-10-42-22-59_e12f25f1a1eef3fba9ad2471f7cb9c73.jpg

Screenshot_2022-12-06-10-42-29-67_e12f25f1a1eef3fba9ad2471f7cb9c73.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuieste motorasul responsabil cu directionarea aerului spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Pentru un Passat B8  nu mai baga aer pe parbriz ( dezaburirerea nu functioneaza ) si se aude si un suierat.

Am scanat si  am eroririle din poza. 

Acesta e motorasul care se poate schimba pe la torpedou ?

Imi poate spune cineva ce COD are aceasta piesa daca eu am  VIN WVWZZZ3CZFE514961  !

 

Multumesc ! 

Screenshot_20221211_195032_OBDeleven.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, este motorasul care se poate schimba pe la torpedou.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Va rog frumos ajutor cu o chestie ciudata: la un Golf 5 Plus functioneaza Climatronicul ok, dar constant se aud ca niste "clapete"/"motorase" care se tot misca/inchid/deschid. Aerul functioneaza perfect, se directioneaza fluxul de aer peste tot, dar zgomotul respectiv este enervant. Nu exista nici o eroare la scanare.

Aveti idee ce ar putea fi?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut-o de erori pe climatizare. Sigur e vreun motoraș acolo care nu-și găsește poziția. Și vezi că ai scris în topicul de Passat B8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Xman_ghio said:

Salut!

Va rog frumos ajutor cu o chestie ciudata: la un Golf 5 Plus functioneaza Climatronicul ok, dar constant se aud ca niste "clapete"/"motorase" care se tot misca/inchid/deschid. Aerul functioneaza perfect, se directioneaza fluxul de aer peste tot, dar zgomotul respectiv este enervant. Nu exista nici o eroare la scanare.

Aveti idee ce ar putea fi?

Multumesc!

Servomotoare defecte. O diagnoza iti va preciza exact pe care sa le schimbi, daca vrei sa scapi de zgomotele produse de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

La un Passat B8 am eroare "rear temperature flap positioning motor - actuator jammed si no basic setting". Am reusit sa ajung la motorasul V137 prin partea stanga a consolei centrale si l-am scos. Cel original este Denso (cel de jos din poza), iar pe codul asta acum vine Valeo (cel de sus din poza). 

Problema mea este ca nu pot sa il potrivesc pe tija de la clapeta deoarece partea plata din orificiul motorasului este la ora 9, iar partea plata a tijei pot sa o mut intre ora 11 si 4, in nici un caz nu pot sa o aduc la ora 9. Cred ca intelegeti ce vreau sa spun 😅 Oricat as incerca sa rotesc tija, nu reusesc sa o aduc sa intre in motoras.

Aveti idee unde este problema? Sa nu fie motorasul bun? Baiatul de la piese a cautat azi o ora coduri in program si oricat s-a chinuit tot la codul asta de valeo a ajuns

 

Multumesc,

 

DE03346A-FF09-4060-A7EE-5AF19CA12C02_1_105_c.thumb.jpeg.7a1da23aaa5589b62e600261591d3fe6.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune poze cu partea cealalta a motoraselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Myaghi said:

Va salut,

 

La un Passat B8 am eroare "rear temperature flap positioning motor - actuator jammed si no basic setting". Am reusit sa ajung la motorasul V137 prin partea stanga a consolei centrale si l-am scos. Cel original este Denso (cel de jos din poza), iar pe codul asta acum vine Valeo (cel de sus din poza). 

Problema mea este ca nu pot sa il potrivesc pe tija de la clapeta deoarece partea plata din orificiul motorasului este la ora 9, iar partea plata a tijei pot sa o mut intre ora 11 si 4, in nici un caz nu pot sa o aduc la ora 9. Cred ca intelegeti ce vreau sa spun 😅 Oricat as incerca sa rotesc tija, nu reusesc sa o aduc sa intre in motoras.

Aveti idee unde este problema? Sa nu fie motorasul bun? Baiatul de la piese a cautat azi o ora coduri in program si oricat s-a chinuit tot la codul asta de valeo a ajuns

 

Multumesc,

 

DE03346A-FF09-4060-A7EE-5AF19CA12C02_1_105_c.thumb.jpeg.7a1da23aaa5589b62e600261591d3fe6.jpeg

codurile sunt compatibile, deci tu nu faci ceva corect. Baga servomotor nou in mufa si misca rotita, pana le poti alinia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

codurile sunt compatibile, deci tu nu faci ceva corect. Baga servomotor nou in mufa si misca rotita, pana le poti alinia

Multumesc, asa am facut, am reusit sa montez motorasul nou acolo dar am aceleasi doua erori 🤯

Sa incerc sa ii fac basic settings cu altceva decat VCDS? Sau exista alt tip de adaptare?

 

Multumesc,

 

 

Image.thumb.jpeg.73e42f0cbb84e17c14723a55ac9bd162.jpegImage.thumb.jpeg.03d21e3e486901ae6376d38e3a9711de.jpegImage.thumb.jpeg.8f4fedb20ac47d9eed2b62e6bfa40cb9.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!