Jump to content

Alegere anvelope vara 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Ce părere aveți de anvelopele Continental Premium Contact 6 (276/45/20) pt. Touareg 7P?

poate părea stupid dar pt mine încă nu este clar cum faci deosebirea între o anvelopa 4x4..SUV și una normala, am obs ca pe câte unele scrie 4x4 sau SUV dar nu pe toate, sa inteleg ca pe cele care nu scrie nu sunt potrivite pt 4x4....SUV?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat timp respecta dimensiunea , indicele de greutate , viteza etc oricare anvelopa este buna. Profilul este alta treaba vara/iarna/all season/ all terrain , mud etc il alegi in functie de cum/unde exploatezi tu masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, am pus Michelin Primacy 4 pe toata masina.

Sunt obisnuit cu ele, confortabile,  silentioase, asteptam vacantele...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

In sfarsit, probabil cel mai asteptam review, a sosit :) :

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te faci acum, dai GY inapoi? :)

Ti-am zis de Michelin PS4...

Oricum, nu cred ca exista diferente in real life, cel putin atat timp cat n-ai avut PS4.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne-am uitat la acelasi video? PS4 sunt ultimele, din cauza pretului GY sunt pe locul 1.

 

Continental sunt dure, mereu au fost. Despre PS4 a spus clar ca sunt cele mai slabe la feedback in directie si ca subvireaza. Deci?

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce sa le dau inapoi ?? Eu sunt foarte multumit de ele si exact cum zice si in review, cand bagi in ecuatie si pretul, GY ies pe locul 1 !

Poate in viitor o sa incerc si PS4/5, mai ales daca continui sa adun cuie in ele ... :). Insa sper sa nu vina prea curand momentul !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minute în urmă, deenman a scris:

... Despre PS4 a spus clar ca sunt cele mai slabe la feedback in directie si ca subvireaza. Deci?

Franeaza cel mai bine pe uscat, se mentin cel mai bine pe ud, si da, feedback putin mai slab.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut și eu la Assymetric 5, mai mult forțat de împrejurări, după 2 ani și 15.000 km cu Assymetric 3.

N-am apucat să fac prea mulți Km cu ele, arată identic, prima senzație a fost că sunt mai dure, mai zgomotoase și parcă puțin mai lipicioase. Mi-e dor de Assym-3, erau mai confortabile la aceeași presiune (2,4 bar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o utilizare normala, daca nu va spune cineva ce anvelope sunt pe masina, nici n-o sa va dati seama care e PS4 si care e GY ASSYM5... :) 

Diferentierea o face mersul la limita, sau trecerea peste limita, iar la utilizarea normala, greu sa depaseste aceste limite. Parerea mea.

Important e sa le invartim cu placere, si fara incidente :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. As avea si eu nevoie de un sfat. Dintre modelele de mai jos, ce mi-ati recomanda pt un Audi A4 B8 170 CP 225/55 r16? Mentionez ca am un stil de condus mai sportiv.

1. Continental Premium Contact 5 (A - grip, C - consum) - problema cu acest model este ca trebuie sa astept cel putin 2 saptamani pana vin din Germania, iar site-ul de pe care voiam sa comand tocmai ce le-a scumpit insa este posibil ca la mine sa nu se aplice aceasta scumpire din moment ce vorbisem cu vanzatorul inainte ca pretul acestora sa creasca

2. Continental Premium Contact 2 ( B - B)

3. Continental EcoContact 6 (A - A)

Toate sunt la acelasi pret. Ma intereseaza in special manevabrilitatea si stabilitatea(la viteza mare) pe carosabil uscat pt ca pt carosabil ud sunt deja certificate si nu cred ca este prea mare diferenta intre ele.

Cateva intrebari:

Merita sa astept pentru Premium 5 avand in vedere ceea ce am speciticat mai sus?

Premium Contact 2 sunt inca niste anvelope bune care merita cumparate la acelasi pret cu celelalte 2 din lista mea?

Cum credeti ca se compara Eco 6 cu celelalte 2? Eu tind sa cred ca fiind construite mai recent, s-ar putea sa concureze cu premium 5 ceea ce m-ar determina sa le cumpar.

Voi ce ati cumpara si de ce?

Pana acum pe masina am avut o varianta mai veche de Premium 2 (cred ca cea cu C - grip, E - consum) si am fost foarte multumit de ele.

Nu as vrea sa iau in calcul alte brand-uri. Sunt loial Continental :)

Modificat de Detaix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut mai multe tipuri de conti inclusiv premium 2  insa ca michelin nu au fost,mai ales in segmentul asta.Michelin nu au cusur,sunt exact asa cum trebuie,raspund asa cum trebuie si chiar mai mult,peste toate rezista impecabil in timp,am avut vechi de 6 ani si aratau super,nu aveau crapaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as lua niciunul din cele de mai sus. Premium contact 2 si 5 sunt generatii vechi, iar cele eco... precum si denumirea... mai ales ca spui ca ai un stil de condus mai alert, sportiv.

Daca tot esti fan Continental cauta Premium Contact 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cele enumerate - clar PC5. Dar, asa cum zicea si colegul, ar trebui sa iei ultima varianta, PC6, daca cumva exista pe dimensiunile tale..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Continental PC5 pe 15 de 3 ani. Am observat urmatoarele:

- ca aderenta, fie uscat sau ud stau excelent; masina mea nu are ESP sau ASR, insa nu am simtit niciodata, nici cand am fortat ca fuge spatele sau ca pierd controlul;

- sunt relativ moi, orientate spre confort mai mult, decat spre sportivitate; daca vrei sport vezi conti sport contact;

- sunt silentioase, nu le aud deloc (de ex in decelerare unele anvelope se aud, astea nu le aud absolut deloc);

- de consum nu zic, ca e ALH si oricum consuma putin;

- se uzeaza cam rapid, dupa 3 veri deja ma apropii de semnul de minim.

- nu am avut pene cu toate ca am mers si pe drumuri proaste/necuratate inclusiv cu viteza;

Per total sunt niste anvelope bune pentru un sofer moderat, ce iti ofera siguranta pe toate suprafetele, cu un pret decent insa ca minus uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PC6 din pacate exista pentru dimensiunile mele, iar PC5 am gasit doar la un magazin insa e posibil sa nu revina pe stoc - probabil nu se mai fabrica sau poate nu se mai gasesc la noi in tara.. Daca nu e nimeni care ar recomanda Eco6 atunci as merge pe vechiul PC2. Aveti idee ce DOT ar putea fi ultimul model de PC2 care se mai gaseste pe la noi?

Daca nu credeti ca e o idee buna sa iau PC2, atunci ma voi indrepta spre o alta marca din lipsa de optiuni. Ce model de anvelope de la Michelin sau GoodYear concureaza cu PC6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Michelin exista PS4, iar la GY avem Eagle F1 Asym 5. Insa nu cred ca se fac pe dimensiuni de 16”. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, nu gasesc nimic pt dimensiunile mele. Am gasit in schimb un PC2 cu certficare B - B 95W, si alte 2 cu aceeasi certificare, dar cu un indice de sarcina mai ridicat: 99W respectiv 99W ML XL MO. Din cate am vazut, pe sticker-ul de pe masina, indicele 99 se regasea doar pe cauciucurile de iarna. Influenteaza cu ceva indicele de sarcina? Merita PC2 sa zicem DOT 2016 mai mult decat Eco6 DOT 2019? Din nou mentionez ca se invart in jurul aceluiasi pret. Sunt constient ca PC2 nu ar mai trebui sa valoreze chiar atat avand in vedere ca este cu 2 generatii in urma, dar sunt dispus sa le cumpar daca sunt superioare modelului Eco6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii dispus sa dai banii pe anvelope dot 2020 altfel nu faci altceva decat sa ii arunci. :)

Le: pentru cei care poate nu au inteles, ma refeream la achizitia de anvelope vechi de 4 ani...

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică DOT 2019 ce au?sa fim seriosi....dacă punem problema asa trebuie sa cumpărăm anvelope la finalul fiecărui an :)

Dar da...nici eu nu as cumpara niște anvelope “vechi” de 4 ani...și nu ca nu ar fi bune ci doar din principiu.

Eu zic ca nu are rost sa tot despicați firul in 4 cu privire la aceste anvelope, performanțele anvelopelor se văd pe circuit si diferențele le simt doar cei experimentați....

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceeasi bani de PC5 sau Eco6 poti sa iei Michelin Primacy 4, care dpdmv sunt peste cele 2. De PC2 de 4 ani nici n are rost sa discutam.

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris pe aici pe undeva, am Primacy 4 (205/55/16) pe una dintre masini si sunt excelente. :)

Cele anterioare, Primacy HP au tinut mai mult de 80k km dar le-am schimbat pentru ca imbatranisera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primacy 4 sunt cu vreo 200-300 de lei mai scumpe/4 cauciucuri. Am sa incerc sa fac un efort, dar mi se par cam multi bani dati pe niste anvelope R16.

Va multumesc tuturor pentru sugestii.

Modificat de Detaix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu esti dispus sa aloci un buget generos pentru anvelope, de ce te mai uiti la Continental? doar pt ca scrie continental pe ele? 

Nu orice model de la continental este bun, asa e la orice producator, au produse, eco, mai de buget, care nu sunt bune, sunt cel mult mediocre.

Daca bugetul este mai mic, cauta fara ezitare, falken, hankook, kleber.

Exemplu de diferenta imensa de calitate intre anvelopele unui producator bun, conduse mai multe mii de km:
Nokian A4- super bune, exceptionale
Nokian WR D3- super bune 2 ani, dupa declin total, pe ploaie sau mazga deloc aderente- redus viteza.
Nokian W+ - varza in orice conditii- si asta pe o masina de 90 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!