Jump to content

Alegere anvelope vara 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Eu sincer despre Nokian sezonul iarna am auzit numai lucruri bune si ma gandeam ca si cele de vara se ridica macar la acelasi nivel. 

Nu sunt de acord cu tine referitor la pret,  ba chiar au un pret destul de piperat.

Revenind la anvelopele de vara in trecut am folosit pe B6 Dunlop(pe 17)...anvelope bune dar care se topesc vazand cu ochii, nu am apucat sa fac 30k cu ele ca erau gata.Anul trecut am ales Debica, o anvelopa de buget dar de care sunt foarte multumit, raport pret calitate este ce trebuie dpmdv.

Acuma sunt in cautare pt. T-reg anvelope pe 20 si mi-au atras atentia Nokian Zline.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot din cazua anvelopelor de iarna ( WR A4 215/50/17 ) am renuntat la aceasta marca ( Nokian ). Uzate cam peste masura bunului simt in 2 sezoane (cam 25.000km) ( fara excese ), si cu defecte mici de fabricatie, cu uzura neuniforma pe latimea! caii de rulare ( nu pe lungime - gen probleme tehnice la directe/unghi de fuga/etc ).

Ele oricum sunt anvelope din gama medie, care se vor premium. Am fost foarte entuziasmat cand le-am luat, dar la final, am fost foarte dezamagit de experienta cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian ZLine erau cat de cat apreciate in testele ultimilor 2 ani, dar nu stiu daca nu cumva este efectul promovarii excesive a producatorului, Nokian incercand sa muste si din piata anvelopelor de vara (unde ei erau praf si practic nu aveau/vindeau nimic). 

Eu ca si “fan” al anvelopelor lor de iarna, nu mi-as lua Nokian de vara pentru ca n-am incredere in saltul lor in aceasta categorie, oricat ar fi evoluat tehnologiile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

A avut cineva anvelope Davanti ? Le-am gasit pe un site romanesc de anvelope si am vazut ca au specificatii foarte bune , aderenta A , consum C si zgomot 68 db ! Specificatii de anvelope premium, dar oare or fi asa bune ? Sunt englezesti si sunt marca noua infiintata in 2015 !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: Tu ce crezi? Daca vrei anvelope ieftine sunt un miliard de "brand-uri", si eu puteam sa imi iau Tigar-uri (care ma rog, cica sunt pe la Michelin :) ) cu 272 lei / buc si chiar am avut niste Tigaruri de iarna (parca) pe vechiul Polo, au fost foarte bune pentru pretul lor. Dar de aici si pana la caracteristici efective (NU specificatii), e cale lunga ! 

Daca vrei anvelope bune, te uiti cat de cat la un producator de renume sau unul midrange.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

De acord cu tine , nu cred ca o sa experimentez cu davanti ! Ma gandesc ce sa aleg intre falken si nexen apropiate ca pret si norme !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Bogdan.TM a scris:

 

Acuma sunt in cautare pt. T-reg anvelope pe 20 si mi-au atras atentia Nokian Zline.

 

Zline au fost inlocuite de PowerProof, eu am montat de curand un set pe 18" si pana acum nu am ce sa le reprosez, absolut minunate pe ud, confortabile, pe uscat la 15 gr se comporta f bine. Partea negativa este ca nu au protectie de janta.

Sunt DOT 2020 si fabricate in Rusia(stiu ca suna mai bine Finlanda insa tehnologic vb fabrica de Rusia e peste aceasta), cu 8mm profil(majoritatea 225/40/18 sunt sub 8) , o sa revin cu detalii in fct ce aduna km. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian sunt de evitat, am vazut atat de vara cat si de iarna cu bucati sarite din ele. Masini diferite, soferi diferiti.

Acum sunt la al doilea rand de Debica presto uhp 234/40/18. Sunt geniale pentru pretul cerut. Foarte silentioase si foarte aderente, dar se uzeaza relativ repede daca sunt maltratate. Pe mine un set ma tine 2veri sau 40.000, dar duse de multe ori la limita.

Sunt peste Hankook k 125, am avut ocazia sa folosesc 2 hankookuri noi pe fata si 2 debica uzate pe spate. Masina subvira foarte tare si era greu de redresat.

Sunt ok si pe ud, nu mi au dat emotii la franare. 

Inainte de Debica am folosit Matador, sunt decente dar sub. Marele lor dezavantaj a fost zgomotul.

P.S: anvelopele nu se aleg doar din teste unde producatorii nu trimit aceleasi anvelope ca cele vandute sau din parerile utilizatorilor care folosesc cele mai scumpe produse, just to be safe, apoi se mint cu testele facute de altii ca au luat cea mai buna decizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu anvelopele midrange este ca se uzeaza destul de repede, si isi pierd proprietatile si performantele in a doua jumatata a vietii (da, poate primii 1-2ani sunt ok, iar marea majoritate a utilizatorilor care dau review uri remarca acelasi lucru). Nu zice nimeni ca sunt proaste, dar depinde f mult de asteptarile fiecaruia, si ceea ce ne dorim de la o anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 foarte corect ce spui tu, degradarea proprietatilor am vazut.o atat la Matador de iarna in al treilea sezon, cat si la michelin alpin 5 tot in a 3a iarna. Cu cele de pe urma a fost cat pe ce sar de pe drum pentru ca erau plastic. In consecinta, pentru mine, pe baza experientei mele cat si a celor din jur cu care interactionez direct, prefer oricand niste anvelope mid (care si.au dovedit valoarea) pe care sa le tin 2ani la jumatate de pret din cat as da un pe unele premium si sa le tin 4ani.

Vara, marele test al avelopelor e ploaia, unde fie aluneci fie plutesti. Multi uita sau nu accepta ca pe ud o lasi incet si maresti distanta.

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as fi pus in postura/situatia de a alegere o anvelopa midrange/mai de buget as merge pe variantele:

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Vredestein/Ultrac-Vorti.htm

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kleber/Dynaxer-UHP.htm sau Dynaxer HP4

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/Azenis-FK510.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuie sa cumpar anvelope de vara ,as alege tot pret mediu deoarece de buget nu cumpar iar cele premium nu sunt pentru mine,de obicei schimb anvelopele de batrane.Nokian de vara am avut,nu mai cumpar,nu mi s au parut wow,In schimb am avut gt radial de care am fost foarte multumit,de asemenea am avut kleber,foarte bune.Vrede am purtat mult timp,sunt bune.Si debica au aparut cateva modele chiar misto.insa ce parere aveti despre Viking?am ceva vecini care au si de vara si de iarna si pe masini mai mari decat a mea,in concluzie pe golf ar fi chiar ok.Au modele frumusele iar pretul e chiar bun

https://www.compari.ro/anvelope-c3615/viking/protech-newgen-205-55-r16-91v-p462309969/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viking , tauras , dragon cat dai atata face .Fa un efort si cumpara ceva ok Continental , Goodyear 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine-s astia nene? Au scos producatorii astuia:

https://www.imdb.com/title/tt2306299/

si anvelope sau cum ? :))

Eu as lua totusi ceva de la un brand cunoscut cat de cat (gen Hankook Ventus Prime 3 K125 de exemplu).

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viking e din acelelasi brand-Continental. E gama mid de la ei, la fel cum e kleber-ul ptr Michelin. Am avut in trecut, acum vreo 5-6 ani cred, dar de iarna. Ca parere personala, la momentul respectiv s-au comportat foarte ok pe zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali zak daca ai mai avut Kleber, si ai fost multumit, eu as merge pe aceasta marca. Cred ca gasesti in dimensiunea dorita intre 200 250lei pe buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali zak fa un calcul simplu, spre exemplu daca alegi Continental Premium Contact si le schimbi odata pe an te costa diferenta de pret ~30-33 ron pe luna vs daca ai cumpara tigrii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti am acum pe una din ele, nu mi se par extraordinare. Singurele anvelope fara repros au fost Michelin  in rest nu am sesizat diferente foarte mari. Intre ce am acum si Hankook ventus prime 3 nu e nici cea mai mica diferenta insa pretul e cu totul altul. Scria cineva mai sus ca anvelopele cu pret mediu se uzeaza foarte repede - asa este dar nu la clasa compacta, aici masina e usoara si daca nu se fac km foarte multi anvelopele vor fi schimbate la 4 - 5ani de batrane motiv pentru care nu se justifica achizitia de anvelope premium. Unele medii bune sunt foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter
1 hour ago, BadGrandpa said:

@vali zak fa un calcul simplu, spre exemplu daca alegi Continental Premium Contact si le schimbi odata pe an te costa diferenta de pret ~30-33 ron pe luna vs daca ai cumpara tigrii .

Produsele continental premium nu mai prezintă calitatea și garanția corespunzătoare prețului. În 6 luni am schimbat / aruncat la gunoi 7 (șapte) anvelope PC 6 XL din care 2 au avut defecte foarte periculoase.  Dunlop / Michelin etc. au încă un comportament excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de la kleber dynaxer hp3, anvelope de 3 ani si in jur de 30.000 km care la viteze mici erau  zgomotoase si nu foarte ok la viteze mai mari sau pe ploaie la toyo proxes cf2.

 Prima impresie dupa 1000 km este ca sunt peste kleber, dar nu este concludent deocamdata.

Modificat de clau_j17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toyo in general faceau anvelope foarte bune, foarte aderente - drept urmare nu tineau foarte mult. Doar ca in toate testele europene, erau mai mereu "desconsiderate" , evident... Nu mai stiu care este situatia in prezent, dar personal mereu am avut o parere buna despre Toyo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF din ce am citit pe cam toate situ-rile in domeniu, se pare ca modelul CF2 este o varianta mai imbunatatita. acum vom vedea in timp cum se comporta/uzeaza.

Se pare ca sunt mult mai apreciate in alte tari decit la noi sa zic asa.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel de sceptic am fost si eu de Vredestein. S-au dovedit a fi o alegere foarte inspirata ( la anvelopele de iarna ce-i drept )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toyo Proxes am avut eu pe Q5 si au fost geniale, foarte aderente si cu comportament foarte bun pe ud timp de 30.000 km. Probabil unul din putinele lucruri pe care mai scrie Made in Japan.

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!