Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)

Doomy

Recommended Posts

Nu era disponibil cand am configurat masina.ulterior am ascultat la un gti.se aude destul de bine.dupa parerea mea este peste dynaudio.

• Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• traffictours

34

• mandelu

31

• vizitator

19

• dercos

10

Top Posters In This Topic

Popular Posts

1.0 TSI: 90CP / 110CP (eTSI) 1.4 eTSI: 204CP / 245CP (GTE) 1.5 TSI: 130CP / 150CP (eTSI) 2.0 TDI: 115CP / 150CP / 200CP (GTD) GTI-urile vor fi in variantele 245CP si 300CP (TCR) iar R-ul 333CP.

In plus, Variant-ul are ampatament mai mare, similar cu Leon-ul, deci spatiu mai mult la picioare.  

DCC este o optiune buna si pentru jante si pentru jante  

Posted Images

titan_polo

acesta este site-ul care ofera informatii "vizuale" mai bune despre sistemul de sunet HK, am verificat mai multe site-uri...

https://www.behance.net/gallery/94968091/Harman-Kardon-X-Volkswagen-Golf-8

La cat marketing au pus in spate, acum si premiu pentru design (in fine, nu e relevant pentru sistem audio, dar...e un premiu cel putin si o parte din costul sistemului e reprezentat si de design... :) )

Deci momentan, din suma totala a sistemului, cel putin partea referitoare la design are nota 10 :p

Edited by titan_polo
The_Ego

Partea de design egal cu 0. Oricum doar boxele de pe stalpul A ies in evidenta ca fiind HK.

Restul boxelor nu cred ca vizual sa se vada diferenta.

Oricum si la Dynaudio era la fel.

traffictours

Partea de design este egala cu 0 doar pt cei foarte puternici pe interior. Producatorii se adreseaza tuturor, si foarte putini sunt foarte puternici pe interior. Am exagerat putin, dar dus principiul la extrem, asa e. Totusi, masina te reprezinta, e bine ca sa arate bine si accesoriile.

Edited by traffictours
bogdan lungu

salutare. as vrea sa-mi iau un golf variant 1.5 tsi cu dsg. ce stiti de noile motoare? sunt la fel de proaste ca vechile tsi? am deja experienta nefericita cu un 1.2 tsi, am un coleg care are o experieta nefericita cu un 1.4 tsi si nu prea as vrea sa o repet.

Multumesc. 

• Administrator

@bogdan lungurecomand topicul de mai jos .  Daca ai in gand motoarele 1.2TSI / 1.4TSI cu distributie pe lant e normal sa ai o parere nu prea buna despre ele. Dar pentru 1.5TSI vezi ce se vorbeste in topicul indicat

• 2 weeks later...
AndreiSergiu1991

Voi ati mai primit ceva vesti legat de comenzile voastre? Eu sunt sceptic ca va ajunge golful prin Iulie (comandat in Februarie).

titan_polo

Salut, am sunat si eu in jurul datei de 20Aprilie la dealer si pentru comanda din ianuarie mi-a spus ca mai dureaza, nu are absolut niciun update ca ar fi intrat in vreun fel masina in lucru...

Era sceptic :(

E nasol cu timpul asta infernal de asteptare...

Sa batem in lemn ca sa nu dureze mai mult de 6 luni totusi :( 

Dar am inceput sa vad golf-urile 8 pe strada, si de cand ma uit de-abia azi am vazut una condusa de un barbat. E masina de femei cumva, am gresit modelul ? :D 

Si pe toate pe care le-am vazut (cred ca 4 in total) aveau eTSI.

AndreiSergiu1991

E clara treaba, eu am dat comanda in Februarie pe final de Golf 8. Daca vine in decembrie, sunt fericit :))

tudorge
Posted (edited)

Va salut pe toti!

Am comandat si eu pentru sotie un golf 8 in luna decembrie.. am discutat cu dealer-ul astazi si mi a spus ca un termen realist de livrare este mijlocul lui septembrie...

Inteleg ca este o problema cu semiconductoarele peste tot.. varul meu spre exemplu a comandat noul sandero in ianuarie si are termen de livrare iulie..

Edited by tudorge
mandelu

am vorbit cu un dealer si mi-a zis ca masinile comandate de ei pt drive-test, in februarie si martie, le vor veni prin septembrie si octombrie. deci dupa ce ca le-au scumpit ca naiba, mai si astepti dupa ele juma de an. macar sa dea reduceri, daca tot dureaza atat.

traffictours

Eu vad problema asa: toti producatorii au scumpit un pic masinile in loc sa le ieftineasca deoarece nu se mai vand ca inainte de pandemie. Un paradox. Ei insa lucreaza de pe pozitii de forta, au redus productia, au mai dat si din oameni afara, si si-au zis: cine vrea sa cumpere, apoi o sa cumpere si putin mai scump, ca sa ne mai recuperam si noi din pierderile imense generate de aceasta pandemie. Asta ar fi si motivul pt care dureaza atat livrarea. Nu se mai produc masini ca inainte pt ca nu mai exista aceeasi cerere. Oricum e complexa situatia, asta e doar o viziune a mea, problemele sunt mult mai complexe...

krygod_ro

problemele sunt peste tot, indiferent de fabrica, eu cu comanda de Octavia 4 pe data de 3 februarie, am un termen "estimativ" de livrare sf lunii Iunie, dar nu e sigur.

mandelu

nu traffic, e de la semiconductori. se stie problema.  iar g8  aparut dinainte de pandemie, octombrie 2019 si era scumpit de atunci.

vizitator

Intarzierile cu livrarea masinilor sunt generate de criza productiei de semiconductori, evident. Se incearca mutarea productiei in Europa, pentru a se produce o cantiate mai mare de semiconductori si cipuri necesare autoturismelor. Nu are legatura cu faptul ca firmele producatoare de masini vand mai putin ptr ca nimeni nu are interesul sa vanda mai putin. 

Reduceri suplimentare la pret nu cred ca se vor face; eu mi-am dat comanda la Skoda octavia in 2011 in februarie si masina a venit la sfarsitul lunii august, deci a durat 6 luni. Fusese perioada de dupa dezastrul de la Fokusima din Japonia, si era criza de subansambluri pe piata (inclusiv turbine). Cu toate acestea nu am luat nicio reducere in plus de la dealer, din simplul motiv ca aceaisi intarziere era la toti producatorii (nu doar la vag). 

traffictours
Posted (edited)

Din iunie 2020 si pana acum configuratia mea de Life s-a scumpit cu peste 400 de euro. G8 in configuratia de baza e mai ieftin decat 7 in aceeasi configuratie, atat cat se poate compara deoarece 8 are ceea ce 7 nu a avut vreodata. G8 devine scump in momentul in care il incarci cu optiuni, si nu ma refer la optiuni de baza, alea le cam are in versiunea Life.

Adevarul e ca se intampla ceva pe piata auto, ca si pe celelalte piete, si nu intotdeauna e vorba despre ceea ce se declara. Or fi si semiconductorii, insa situatia e destul de delicata. Trecerea la electric influenteaza si asta, se spune ca nu va mai fi alt model de golf, deci vom vedea ce va fi, noi doar ne dam cu parerea.

Edited by traffictours
  • 2 weeks later...

Salutare !

Eu am comandat un golf 8 GTE in ianuarie ..... cu termen de livrare iunie sfarsit.

In comanda apare ca masina asteapta transport de la fabrica .... sper ca in 2 saptamani maxim sa o am.

PS: Stie cineva daca sistemul Dynaudio se aude acceptabil ? Din pacate pe GTE nu poti pune sistemul de la Harman Kardon....din lipsa de spatiu in portbagaj.

Va tin la curent :)

Edited by adegte