Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

probabil erau comandate din 2019 astea de le-ai vazut tu :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Deepspacehomer

Buna ziua tuturor,

Am dat comanda anul acesta in iunie 2022 la un golf variant 1.5 tsi dsg, iar contractual termenul de livrare maxim dat a fost de 64 săptămâni. In acest moment termenul de la ei din sistem spune martie 2023. Ce nu am putut pune pe ea din start a fost hayonul acționat electric, blocat la comandă.

Din ce am înțeles de la ei, tot ceea ce înseamnă comenzi pe dsg au termen livrare cu 4 luni mai mult față de cutie manuală. Interesant a fost că ceea ce vine din fabrica de Slovacia și Spania adică Passat, Tiguan, Touareg si t-urile vin in termen de 3-6 luni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Tocmai am fost anunțat de dealer ca mașina a ajuns la Curtici. Spre sfârșitul săptămânii viitoare va fi livrarea.  Timpul trecut de la comanda pana la livrare a fost de 14 luni, in condițiile in care a fost o comanda pentru un model standard fără prea multe optionale. Am prins modelul MY2023.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda. noi probabil o sa prindem 2024 sau chiar 25 si probabil o sa avem si ETSI evo2. evident insa, pana atunci pierdem rabla.  :D

sa te bucuri de ea si asteptam impresii dupa ce o conduci ceva si folosesti toate sistemele si optiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/21/2022 at 10:04 AM, Deepspacehomer said:

Buna ziua tuturor,

Am dat comanda anul acesta in iunie 2022 la un golf variant 1.5 tsi dsg, iar contractual termenul de livrare maxim dat a fost de 64 săptămâni. In acest moment termenul de la ei din sistem spune martie 2023. Ce nu am putut pune pe ea din start a fost hayonul acționat electric, blocat la comandă.

Din ce am înțeles de la ei, tot ceea ce înseamnă comenzi pe dsg au termen livrare cu 4 luni mai mult față de cutie manuală. Interesant a fost că ceea ce vine din fabrica de Slovacia și Spania adică Passat, Tiguan, Touareg si t-urile vin in termen de 3-6 luni. 

 

Nici Passat, nici Tiguan, nici Touareg si niciun "T" nu au MIB3. Din ce am vazut pana acum la toate masinile cu MIB3 dureaza mai mult livrarea. Plus ca in Germania Golf se vinde destul de bine si acea piata e clar o prioritate pentru ei.

 

https://www.marnet-mobility.de/aktuelle-lieferzeiten.html

https://www.carwow.co.uk/new-car-delivery-times

 

La termenele din cele doua link-uri au as mai adauga bonus 3 luni pentru ca Romania :)

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi 13 si te apropii de adevar :D; oricum  nu e chiar asa cum zice in link. du-te la configuratorul de a3 sa vezi ce scrie: la orice pui care are legatura cu senzorii de blind spot zice ca daca pui aia termenul de primire devine nedeterminat ca au probleme cu piesele. dar linkul in sine e super misto. nu stiam de el. t-roc si taigo super mic timp. normal, niste inutilitati. iar la octavia e chiar jale...q3 2023!!!! holy smokes.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

 

Am fost anunțat de dealer ca luni se face livrarea. După 14 luni de așteptare și multe scenarii  in sfârșit se întâmpla.

Golf variant Style, 2.0TDI, dsg 116hp, pure white, winter Pack.

 

Revin cu impresii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari! sa ne zici si noua te rog daca ai pe volan tot butoane clasice sau au pus touch, ca am gasit film din germania si erau tot clasice (si e mai bine asa). azi am vazut pe strada parcat un style cu tapiteria deschisa. arata intr-un mare fel, dar e super greu de intretinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tapiteria deschisa din stofa daca nu o protejezi cumva prin huse macar partiale, practic nu se poate intretine, adica va fi mereu patata, daca te urci de exemplu ud de la ploaie si masina are ceva vechime cat sa intre ceva praf in stofa aia, se va pata si va fi foarte greu de scos pata. E un mare chin, dar, recunosc, tapiteria deschisa e superba. Dar la alte masini, nu la a ta. La Style e din microfibra, acolo se pateaza mai greu insa e si mai greu de scos pata, daca freci se uzeaza firele de microfibra, se tocesc sau dispar si se va vedea oribil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil esti foarte atent sa nu o patezi, daca toti ar fi refuzat tapiterii deschise nu s-ar mai fi fabricat, eu mi-am expus parerea mea, o tapiterie inchisa la culoare e mai anosta dar mult mai practica... Ai incercat sa te urci si sa conduci vara pe caldura cu orice fel de jeansi, chiar si de calitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios (dat fiind faptul ca are 1 an de la comanda) daca beneficiaza de "noutati": hardware MIB, Side Assist si Rear Trafic Alert pe standard, piano black in jurul schimbatorului.

 

Sa ne spui cum ti se pare, cum merge indotainment-ul, tinuta de drum. Eu cred ca o sa o adori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@traffictours am un copil de 5 ani (acum) pe locul dreapta spate.

Iarna de obicei conduc in jeansi… Vara in ce apuc.

Pielea, cand imi amintesc - anu asta cred ca doar o data - o sterg cu o laveta cu ceva solutie pentru piele si o data pe an bag aspiratorul umed pe zona de textil.

Am si masina cu tapiterie neagra, ii aplic acelasi tratament. 

Ca e deschis, ca e inchis, mizeria e tot acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand sa-ti traiasca ala micu sau aia mica! In al doilea rand, imi confirmi cumva ce am zis mai sus: aceeasi mizerie se vede mai degraba pe deschis decat pe inchis. Iar daca e vorba de vreo pata accidentala, atunci tapiteria deschisa pierde teren masiv fata de cea inchisa. Repet, imi place mult mai mult cea deschisa, mai ales cand e asortata la fetele de usi si partea de jos a bordului tot deschisa.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor.

 

Astazi am intrat in posesia masinii. Este MY2023. Functia "Side assist with rear traffic alert" nu este disponibila. Din cate am inteles este in standard daca optezi pentru "lane change assist" si eu nu am aceasta optiune. In rest acel "piano black" din jurul schimbatorului este chiar interesant.

 

Revin cu impresii dupa ce parcurg si ceva km in regim de oras si autostrada.

WhatsApp Image 2022-09-05 at 1.27.19 PM(1).jpeg

WhatsApp Image 2022-09-05 at 1.27.19 PM(2).jpeg

WhatsApp Image 2022-09-05 at 1.27.19 PM.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar arata superb pe alb.  S-o stapanesti sanatos, fara probleme si sa te bucuri de ea in fiecare clipa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fmitache, felicitări! Să te bucuri de ea și la cât mai mulți km fără probleme 🙂

 

A venit cu capacul de motor? Știu că erau niște probleme cu capacele alea inițiale și începuseră să livreze fără.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o stapanesti sanatos. eu as pune folie pe consola aia jos. o vei zgaria cu cheia, cu telefonul, cu bauturile cu orice.

 

pare ca eu nu mai primesc masina. adica nu pana expira voucherele ceea ce o bataie de joc fara margini. masina comandata la 1 sept 2021, am termen saptamana 11 din 2023 si sigur la data aia voucherele vor fi expirate. evident, nu ti se da nici masina la schimb ca deh, e vina ta ca ei nu o produc. acum chiar SPER sa nu o mai primesc ca asa ma duc frumos in germania si bmw seria 2 active tourer 2022 scrie pe mine. second, evident. o adunatura de incompetenti. li se taie gazul ne-a zis cineva pe aici. e uite ca nu li s-a taiat gazul si produc masini, dar pt alte piete. pe aceeasi masina ei iau peste 40k in germania, deci logic de ce nu o produc. dar sa lasi oamenii asa cu anii e bataie de joc fara margini.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fmitache felicitari. Sa o stapanesti sanatos.

@mandelu era de asteptat.. si eu sunt la fel de dezamagit. La mine termenul de livrare este de 20 de luni acum din momentul in care am plasat comanda, adica mai am de asteptat inca 8 luni, bataie de joc.. Mai nou, nu mai au motoare 1.5…

Modificat de shingouki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de calitativ fabricate sunt bmw-urile acuma, insa intre un seria 2 active tourer si un G8 ar trebui sa fie o mare diferenta de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt multumit si cu aia de la g8, doar ca active tourer ala e mai mare fara a fi Mult mai mare (cam cocotata insa pozitia la volan ca m-am suit intr-unul). problema nu e asta. problema e ca nu imi place alt hatchback de la alta marca si nici dupa g8 nu pot sta la infinit. astia sunt in stare ca la anul pe vremea asta in continuare sa ma lase fara masina. pur si simplu nu mai am chef de ea, mi-e sila de tot. si cand mi se intampla asa ceva in viata e un semn ca imi va fi mai bine daca ma reorientez. nu e videoclip mai lung pe youtube cu g8 pe care sa nu il fi vazut macar o data, asa de determinat am fost sa aflu detalii cat mai multe si pareri :D :D ;  pana si pe alea din china le-am tradus :)))))

 

shinoguki: la nemti pe configurator nu mai apar matrix led ca optiuni, deci nici din alea nu au.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toata lumea urmareste presa si este la curent ca industria germana/europeana se inchide in ritm accelerat.

Pe de alta parte ambasadorul Rusiei la Berlin a afirmat ca Germania a trecut linia rosie si ca nu se va mai putea reveni la situatia de dinainte, cand economia germaniei a crescut pe baza energiei ieftine de la ei.

 

In concluzie sper sincer sa aveti noroc sa mai primiti cateva din masinile contractate.

In viitor probabil ca vom mai putea cumpara masini la pret accesibil doar din tarile "prietene" cu Rusia/Iran/Arabia Saudita/USA/India/China, cei care au resurse energetice proprii sau au acces la unele ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!