Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

S-ar putea, unii dintre voi sa aveti o bucurie. Am mers ieri de la Bucuresti la Budapesta si pe drum, am vazut cel putin 10 trailere pline de Golf, in mare parte plecau din Arad. Deci fingers crossed :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

SI parca vezi ca da o grindina puternica pe drum :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

36 minutes ago, Luciosu said:

S-ar putea, unii dintre voi sa aveti o bucurie. Am mers ieri de la Bucuresti la Budapesta si pe drum, am vazut cel putin 10 trailere pline de Golf, in mare parte plecau din Arad. Deci fingers crossed :)

nu cred ca s-au comandat atatea la nivelul tarii :))))). pai acolo sunt zeci de bucati in total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu 😂😂 eu sincer in ultimul timp, am vazut mai multe Golf 8 decat 7, incluaiv R, GTI si GTE. De exemplu EY ( Ernst and Young) au in flota numai Golf. In schimb, ce a fost surprinzator, este ca pe trailere, erau multe Negre, ceea ce eu in trafic n am prea vazut, majoritatea fiind gri. Deci, pentru cine si a comandat Golf 8 negru, ii vine masina 😂😂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dei de la Parexel (PXL) au avut in flota G7 si au trecut toti pe Golf 8 life, majoritatea albe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

or fi pt flote. e plin de g8 la vodafone. asta in timp ce fraierii asteapta de 1 an degeaba!!!!

gti, R si gte nici nu se mai puteau comnnda in ro de luni bune. abia recent au reintrodus gte si r, dar evident, dureaza 1 an sa vina sau peste. probabil erau aduse de afara ce ai vazut tu.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parexel e client vechi, de peste 10 ani, asa am vazut si eu cateva zeci de break-uri in culoarea aia urata gri intr-o parcare, toate ale aceluiasi cumparator. Foarte putine vad, insa in trafic in tara, mult sub Octavia 4, de pilda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi suntem client vechi (de pe vremea lu' Golf V) cu flota maricica,  dar tot un an ne dau termene.  Polo ala de care povesteam nici acum n-a ajuns (comandat in septembrie 2021). Suntem cativa care am avut noroc, pe restul i-a reprofilat pe alte marci auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flotele mari sunt prioritizate, clientii internationali si ei, nu toti au aceleasi avantaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update:

 

Masina mea a iesit din fabrica si se afla in tranzit. Dealer-ul estimeaza livrarea pana la sfarsitul lunii in curs. Comanda plasata in 07.2021.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti norocos. Termenul la mine a ramas in continuare martie 2023 (si nici atunci nu e sigur), comanda plasata in septembrie 2021. Un an si jumatate termen de livrare pentru o masina mi se pare bataie de joc. Ca sa fi venit in decembrie (si nici atunci nu era sigur) ar fi trebuit sa renunt la toate optionalele de pe masina, eu avand versiunea Style. Sunt foarte dezamagit de VW. In decembrie cred ca imi expira si tichetele rabla.. o sa fie “distractiv”…

Modificat de shingouki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi se pare la fel. mie mi s-a zis ca nu pot scoate nimic, decat sa renunt la toata masina. :(

tichetele rabla inteleg ca sunt valabile 300 de zile. ce nu pricep eu e de ce daca e vina lor, trebuie sa pierzi tu banii de pe tichete....la faza asta ANPC scrie pe mine. nu e vina mea, nu ma intereseaza. si ei si-au asumat ca fac masina aia intr-un interval de timp. nu toate tarile au rabla, deci nu toate masinile programate inaintea ta au situatia asta. deci nu au decat sa o produca inaintea altora. asta e, in fond e vina lor. nu e ca si cum tu ai amanat ceva. eu inca am termen 2022, dar pare ca se indeparteaza mai repede decat ma apropii eu de el :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu ar trebui sa ne ajute asta:

 

https://www.rabla.ro/wp-content/uploads/2022/02/AFM-Monitorul-Oficial-Ghid-Rabla-2022.pdf


ARTICOLUL 4
Obligațiile părților
4.1. Producătorul se obligă:

……………,……………………………………

ș) în situația în care achiziționarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa sa exclusivă, să ofere solicitantului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării valabilității notei de înscriere, posibilitatea achiziționării unui autovehicul nou, din al cărui preț de comercializare, cu TVA, se va scădea cuantumul primei de casare și, dacă este cazul, cuantumul ecobonusului;
t) să răspundă pentru implicațiile de orice natură, generate de neîndeplinirea obligației de informare a solicitantului înscris cu privire la rezultatul verificării informațiilor, termenul stabilit pentru achiziționarea autovehiculului nou, precum și pentru implicațiile de orice natură, generate de refuzul efectuării formalităților de vânzare-cumpărare și predare-primire a autovehiculului nou;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, dar intre timp pretul masinii e cu totul altul si daca mi-ar expira rabla (cred ca prin februarie martie la anul) ar inseamna si ca am stat 1 an jumate DEGEABA dupa o masina, iar masina tot nu am primit-o si ar trebui si sa platesc extra pt aceeasi masina (oare se poate si mai rau de atat???). nu cred sa se ajunga acolo, dar nu e nici imposibil. oricum, bine ca nu pierzi alea.

sincer daca se intampla sa nu vina deloc masina pana la expirarea rabla, germania scrie pe mine. imi iau concediu macar o saptamana si  ma duc si imi iau cu totul altceva, chit ca dau o groaza de bani in plus.

dar tot nu inteleg cum de e IMPOSIBIL sa faci masina cand tu ca producator vezi situatiile astea, in conditiile in care fabrica merge. ok, daca nu merge, inteleg. nu ai ce zice.

oricum, mi s-a si luat tot cheful. nici nu ma mai interesez de masina. o veste buna nu am avut de cand a inceput totul. numai intarzieri si "nu se poate". mai bine nu mai intreb, macar nu imi creste supararea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca se poate si mai rau. Mi se pare penibil din partea VW sa imi comunice ca nici termenul de un si jumatate nu este sigur.. Atunci cand e sigur? In 2-3 ani? WTF?!

36 minutes ago, mandelu said:

mda, dar intre timp pretul masinii e cu totul altul si daca mi-ar expira rabla (cred ca prin februarie martie la anul) ar inseamna si ca am stat 1 an jumate DEGEABA dupa o masina, iar masina tot nu am primit-o si ar trebui si sa platesc extra pt aceeasi masina (oare se poate si mai rau de atat???). nu cred sa se ajunga acolo, dar nu e nici imposibil. oricum, bine ca nu pierzi alea.

sincer daca se intampla sa nu vina deloc masina pana la expirarea rabla, germania scrie pe mine. imi iau concediu macar o saptamana si  ma duc si imi iau cu totul altceva, chit ca dau o groaza de bani in plus.

dar tot nu inteleg cum de e IMPOSIBIL sa faci masina cand tu ca producator vezi situatiile astea, in conditiile in care fabrica merge. ok, daca nu merge, inteleg. nu ai ce zice.

oricum, mi s-a si luat tot cheful. nici nu ma mai interesez de masina. o veste buna nu am avut de cand a inceput totul. numai intarzieri si "nu se poate". mai bine nu mai intreb, macar nu imi creste supararea.

Pai eu nu o sa imi aleg o alta masina, pastrez in continuare comanda initiala, ca din stoc oricum nu ai ce sa iti alegi, nu ai decat 1.0 TSI si 1.5 TSI. In plus, nu am asteptat atata timp pentru masina in configuratia dorita ca sa achizitionez ceva din stoc doar de dragul de a-mi lua o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, dar ce te face sa crezi ca o vei primi candva? daca stai 3 ani si tot degeaba? stim cum e: ma tepuiesti o data rusine sa iti fie, ma tepuiesti de 2 ori, rusine sa imi fie.

de unde stim ca nu o fac intentionat?? adica ei pot zice asa: pt ca au comandat la un pret mult mai mic decat e acum nu le facem masina ca sa se retraga. desi vad ca avem colegi care o primesc comandata in iulie anul trecut cand era si mai ieftina...deci posibil sa fiu eu prea pesimist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi inca preiau comenzi, in conditiile in care termenul de livrare e atat de mare. Pai in ritmul asta o sa termine backlog-ul la pastele cailor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. cica "nu vor sa piarda cota de piata" de parca cota de piata e facuta din comenzi, nu din ce produci din comenzile alea. noaptea mintii si la astia. au schimbat CEO saptamana trecuta. poate se mai trezesc din nebunie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine sa se trezeasca din nebunie? In niciun caz VW , care se bucura de fiecare comanda facuta. Ar fi culmea prostiei sa zica " ne pare rau, nu va putea lua banii si comanda pentru ca nu va putem garanta ca veti avea masina la timp, conform contractului" 

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Are cineva jante pe 18 cu suspensia standard?Cum se simte,in special in Bucuresti?Cand am configurat masina m au sfatuit sa i pun suspensie sport sau dcc daca vreau jante pe 18.Am mers pe suspensie standard cu jante pe 17 si sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e destul de moale, dar aprecierea e subiectiva. Cu alte cuvinte, ruliu destul de mare pe viraje, combinat cu niste anvelope mai rigide. Nu prea are sens o janta de 18'' fara suspensii sport, nici ca aspect, masina pare mai ''cocotata''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tind sa cred ca exista restrictii si la motorizare, altfel nu imi explic intarzierile astea. Celor de la VW le lipsesc cam multe, in special pentru Golf, ca din ce am observat termenele astea sunt doar pentru Golf. La Formentor spre ex, termenul de livrare pentru motorul de 1.5 este de 4 luni.🧐

Modificat de shingouki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa aveți in vedere ca regulamentul VW Forum interzice citarea postării anterioare. 

Următoarele abateri vor fi sancționate.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Au inceput sa mai vina masinile comandate ?  Aseara un G8 gri cu numere rosii,  azi dimineata un Golf  8 Variant cu numere rosii.  

P.S: nu pot sa ignor faptul ca in configurator a aparut Golf 8 All Track cu 2.0 si 200cp. Asta ce timp de livrare o avea ? 5 ani ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!