Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Si il scoti asa pe piata ca sa incurci lumea? Nu-l testezi mai bine inainte decat sa opresti pana si productia ca in cazul erorii sos ca sa-l mai imbunatatesti? Ma rog, n-ai decat sa-ti faci iluzii ca totul va fi bine. Nu va fi. Parerea mea. Ei le vand oricum, asta e ideea. Se produc prea putine fata de cerere. 

Daca ti-a venit masina si se comporta ireprosabil, esti norocos, daca nu ti-a venit inca si ei intre timp nu imbunatatesc atat softul cat si hardul acestui infotainment, atunci asteapta-te la posibile surprize.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de unde ai dedus tu ca nu e testat?? daca nu era testat aveai erori cel putin duble :D ca numar. nu imi fac iluzii, doar zic ce vad alti useri de pe aici. deja au imbunatatit hardul in primavara, s-au pus si linkuri pe aici cu teste cu ele, alta imbunatatire prea curand nu va mai fi. chipurile alea nu se imbunatatesc in fiecare zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba tot de reducerea costurilor, pana la urma. Au avut bugete mai mici, au testat mai putin. Probabil investitiile in electrice au afectat si asta. Pe 7.5 nu am avut nicio eroare de functionare (exceptie atunci cand senzorul de ACC era acoperit de zapada si a trebuit sa il curat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/21/2022 at 11:37 AM, tzuicomicina said:

Cred ca mai degraba Europa de Est e prioritate 0. In ianuarie in Germania s-au livrat ~8800 de Golfuri, in timp ce in Romania s-au livrat 26 de masini.

auzi ai idee unde gasim linkul asta pe net? ca nu ma prind si trebuie neaparat sa il trimit cuiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai gasesc site-ul :) Era unul ce are toate datele disponibile contra cost, si doar datele pentru luna curenta erau gratis. Acolo le-am vazut defalcate per brand, model si luna. Mai caut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha. am gasit si eu ceva, dar nu da numarul, zice doar ca piata germana a urcat cu 8.5% dar eu vreau cu cate exemplare a urcat golful. oricum si daca gasesti pe luna curenta e ok, nu ma intereseaza neaparat luna aia. vreau doar sa arat (cui trebuie :) ) ca la nemti se fac clar mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am comandat initial (Camera) si ma batea gandul ca dupa ce vine masina sa pun (as pune si acum dar dealerul zice sa nu modificam nimic ca pierdem ordinea in lista de executie. desi nu stiu ce ordine e aia daca dupa 10 luni inca nu se aude nimic :(( ). cred ca o sa ma descurc totusi cu senzori plus parcare singura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine era mai mult un moft!  Cu Golf 8 ai vizibilitate foarte buna si chiar si fara senzori il bagi si-n gaura de sarpe. Este un "nice to have" dar daca nu ai pus-o din fabrica e complicat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera spate e foarte buna, face banii din configurator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu, am avut la 6 dar o sa am senzori, parcare singura, oglinda dreapta care coboara, imi vine greu sa cred ca nu ma descurc. doar ca uneori imi place sa ma apropii in siguranta la cativa centimetri, si cu camera e super, dar pusesem oricum optiuni cu nemiluita si am zis: STOP!, insa acum cand vad ca oricum s-au scumpit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca merge si cu senzori, merge si fara senzori, eu vroiam sa zic doar ca e o optiune care confera confort maxim la mers inapoi si e foarte ieftina daca o comanzi in configurator. 

Insa deocamdata e o sursa importanta de erori in infotainment, adica se blokeaza cateodata infotainmentul din cauza camerei, situatie cunoscuta de producator, scrie si in presa de profil din statele unite de buba asta, si nimeni nu face nimic, ca se axeaza pe electrice, ca reduceri de costuri, ca alte smekerii... Ca de exemplu, lasa ca nu au comandat toti cu camere, asa ca nu mai cercetam si asta ca oricum infotainmentu e varza, e de lucru la el inca multi ani...

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De când intra in producție cam cât timp mai durează pana efectiv o Primești ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca aproape nu mai primesc gaz din Rusia...nu cred ca poate sa mai garanteze cineva vreun timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur? si atunci de ce un arteon il primesti repede? ca stiu de unul asa. cateva luni. alea de 1l tsi de ce se fac si chiar se gasesc la dealer? la alea nu e nevoie de gaz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intarzaierile, inainte, erau generate de optionale, apoi au fost generate si de piese mai comune, iar acum s-ar putea sa nu mai fie posibil nici sa le asambleze din cauza lipsei de energie.

 

Nu putem compara cu ce a fost acum cateva luni sau vreodata, acum suntem in situatii noi in fiecare zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

absolut, si totusi se vede cu ochiul liber ca nu produc pt aia care au dat comenzi de mult timp. ordinea lor de prioritati e o bataie de joc. nu e nimic de discutat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ordinea in productie e data de masina care genereaza cel mai mare profit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil de asta nu mai produc nici id3 sau id4 anul asta pt romania :D; daca ar fi real ce spui tu, ai putea astepta ani. indiferent ca e vreo criza sau nu.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EV-uri aproape nu se mai produc din cauza costurilor de productie a bateriilor.

Nimeni nu mai stie la cat sa le vanda.

 

Scriam pe un alt topic:

Citat:

Pe de alta parte criza materiilor prime pune toata industria la noi incercari.

In Martie o tona de Litiu se tranzactiona la bursa cu 79.000$, fata de 6.500$ in Martie 2020, asta inseamna o crestere de ~12ori.

O baterie de schimb de iD3/iD4 se invartea in jurul sumei de 18-21.000€, oare cat costa acum productia ei?
...... nu se stie cat va costa o masina EV, Hybrid sau Mild Hybrid, cred ca este ultima ocazie, pentru 5 - 10 ani de acum inainte, sa cumparati un asemenea produs la un pret decent...fata de ce o sa fie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, mandelu said:

probabil de asta nu mai produc nici id3 sau id4 anul asta pt romania :D; daca ar fi real ce spui tu, ai putea astepta ani. indiferent ca e vreo criza sau nu.

Porsche Cayenne comandat full, anul trecut in toamna, termen de livrare 4 luni, sosit in 4,5 luni :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog frumos nu fi asa sadic. deja am multi nervi. nu e nevoie sa ma chinui si tu! next time imi iau ferrari, chit ca de jucarie, macar sa stiu pt ce astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu daca te ajuta cu ceva .. noi avem un Polonic comandat in decembrie si saptamana trecuta am avut confirmarea ca nici macar nu a intrat pe linia de productie. Se estimeaza livrare noiembrie, dar cel mai probabil februarie-martie 2023

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu nu e vorba de sadism, dar asta e realitate din pacate. se imping in fata la productie masinile care au marja mai mare de profit... una e sa faci un Audi A8/Q7Panamera/etc... sau 5-10 Polo/Golf... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e regula nici la Porsche, stiu caz concret cu un model comandat anul trecut si nicio veste. E drept, un RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conditiile actuale, cand in Germania se consuma gaze din depozitele pentru iarna, iar Italia este in pragul declararii unei situatii de urgenta nu mai conteaza ce marca sau model se produce, daca este aproape de finalizare pe flux probabil ca va fi livrata, celelalte...nimeni nu stie.

 

Toyota a oprit inca niste linii (aproape toata productia) pentru restul de luna Iunie si luna Iulie pentru ca lipsesc microprocesoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!