Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Nu-i problema, sunt n alte masini care n-au touch pe volan, asa ca avem de unde alege :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele alea lipsa si musamaua de pe usi arata ca directia de ''dezvoltare'' low cost nu se impiedica de ''detalii''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sper ca macar sa fi rezolvat problema cu infotainment-ul.

@tzuicomicina tu esti printre ultimii fericiti proprietari, poate ne impartasesti si noua din experienta avuta pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa mai alegem????? daca deja e comandata????

sa indrazneasca sa mi-o dea cu touch pe volan ca fac un taraboi imens.  in loc sa o produca naibii o data, ei stau de aberatii, fac pariu ca sunt mai ieftine alea cu touch. pe R-line vine cu touch, dar macar e si piele perforata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa fie in standard touch-ul pe volan. Mai jos câteva detalii cu update-ul  pentru modelele MY2023 in funcție de echipare.

19051330-0161-4994-8808-861A9789B7CE.jpeg

8011919D-BB00-45F4-9463-373C2D2F907D.jpeg

E51E8BB8-9E27-4BA6-A10B-1EDC6FE20F68.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tzuicomicina
4 hours ago, shingouki said:

Eu sper ca macar sa fi rezolvat problema cu infotainment-ul.

@tzuicomicina tu esti printre ultimii fericiti proprietari, poate ne impartasesti si noua din experienta avuta pana acum.

 

Pai eu am primit MY22. Si inafara de ce am scris pe thread-ul de review-uri nu prea mai am ce adauga :) Doar ca am fost lovit de doua ori deja 😐 Infotainment-ul imi merge bine fara sa am problemele raportate pe aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, fmitache said:

Nu cred ca o sa fie in standard touch-ul pe volan. Mai jos câteva detalii cu update-ul  pentru modelele MY2023 in funcție de echipare.

 

 

 

multumesc mult. pare ca raman, da. baga side assist standard. frumos, am luat-o ca e chiar utila. oare putem gasi undeva documentul ala la care fac referire pozele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu lovit de doua ori deja, pe langa faptul ca e dureros pentru proprietar, recunosc ca e amuzanta din exterior, mai ales ca si eu am patit in primele 3 luni si te apuca toti dracii, dar apoi iti trece . Poate am putea face un thread cu comentarii in urma reparatiilor... ce a mers bine, ce a mers prost... Eu am avut bara la revopsit in reprezentanta si devizul a fost usturator: 2000 lei. Dar a iesit perfect, nu se cunoaste nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant RTA. Oare l-om putea instala si noi, muritorii ? Mai ales ca discutam de 2 suporti, 2 senzori si o bucatica de cablu + coding in gateways.

Primele operatiuni par simple, aia cu conding ne omoara la MQB

Modificat de aroganta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours
1 hour ago, titan_polo said:

Dar a iesit perfect, nu se cunoaste nimic.

Nu exista asa ceva. Probabil a iesit foarte bine, insa perfect... Uita-te mai bine peste tot, si de foarte aproape. Plus ca mai trebuie sa treaca si testul timpului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de cand e, dar observ ca mai nou e si 130cp pe configurator disponibil ca etsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu, din câte îmi amintesc, varianta eTSI cu 130CP era și în 2021 când am făcut eu comanda.

Eu am ales varianta cu 150CP pentru că doar asta venea cu suspensie four link pe spate (cel puțin așa era atunci).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm. Eu cand am comandat in februarie 2021 era si 130cp eTSi dar am ales 1.5 pentru ca .. automobile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am crezut ca e mai nou pus. tu ai ales 150cp, nu 1.5, ca 1.5 e si cel de 130cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da, asa este. 1.5 150cp  ca ambele erau disponibile la momentul respectiv. Initial dealerul imi baga pe gat stoc (1.0) dar am zis ca astept 2-3 luni si au fost 10 :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit poze cum va arata cu piano black langa schimbator:

https://www.automarket.ro/stiri/volkswagen-lanseaza-editia-speciala-golf-r-20-years-edition-este-cel-mai-108981.html#comment_post

e mai rau decat credeam au pus si marginile consolei. credeam ca pun doar unde e chenarul ala cu schimbatorul delimitat de aluminiu. nu nene, ca sa se asigure ca zgariem ceva pe acolo au pus tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Penibil! Arata ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare ca iti ia ochii mai mult ca ala mat. dar problema e ca nimeni nu arata poze cum arata zona aia dupa cativa ani. e imposibil sa nu ai pe acolo chei, telefon, sa nu atingi cu ceva mai puternic. nu ne luam masini pt 2-3 ani. si nu stiu cum pui folie acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours

Hehe, pai tocmai asta e ideea, dupa 2-3 ani sa arate oribil si sa te forteze sa schimbi masina. Dupa ce mai apar si alte bube in acest interval de timp. Au ei grija. E programat. Piano blacku asta se zgarie si la sters, e imposibil sa nu se zgarie la sters, eu am incercat, am sters numai cu laveta originala vw si numai pe putin umed, si tot au ramas urme.

Solutia este ca sa se reduca asteptarile, pretentiile noastre, deoarece toti producatorii prevad o durata de viata mai redusa a masinilor in ziua de azi, asta e trendul general, si o stergere usoara, fara apasare si numai pe putin umed, si asta doar cand se murdareste, altfel pentru praf doar cu pamatuful... In felul asta se va trece mai usor peste inerentele zgarieturi, si prin stergere fina nici urmele nu vor fi asa de vizibile. 

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sa se reduca si ale cumparatorilor de sh in cazul asta. ca asta e singurul motiv pt care ma deranjeaza ca se zgarie ala putin. dar aia zici ca isi cumpara ceva nou....

ca pt mine e ok, eu ma uit in fata nu stau cu ochii prin masina cand conduc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours

Pai si cei ce vor cumpara de ocazie isi vor ajusta asteptarile, vor fi nevoiti deoarece toate masinile cu piano black vor fi mai mult sau mai putin zgariate... Nu ai cum sa eviti zgarieturile pe plasticul asta lucios, eu am acasa un subwoofer care e piano black. Nu-l atinge nimeni niciodata cu nimic, doar eu mai dau cu pamatuful usor, usor ca sa dau praful la o parte, si daca ma uit cu atentie sau daca bate putin soarele sau lumina pe el se vad deja fire de mini zgarieturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea nu sunt problema, stiu ce zici tu. alea fine de care vorbesti tu sunt inerente. nu sunt tipicar sa am pretentii la perfectiune. eu ma refer la din alea mai serioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours

Solutia e sa nu pui nimic acolo, asta e, n-ai cum sa pui chei, telefoane pe acolo decat daca sunt in huse din silicon. Asta e, cei pretentiosi, asa cum sunt si eu, sunt dezavantajati de variantele astea gen piano black.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spuneam  eu am butoanele de AutoHold si frana de parcare facute muci (ca sunt lucioase) si nu ma frec de ele, nu le folosesc (ca n-am de ce). Si de curatat masina o fac singur cu aspirator si perie ultrafina pentru interior (consola, lcd, etc).

Ce ma seaca este ca au pus mizeriile alea de butoane touch pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!