Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

am inteles. si cat dai pe polo? ca de exemplu mazda 3 chiar in varianta de baza, care este vreo 20000 euro, vine cu o multime de dotari, dotari care nici pe polo full nu cred ca primesti. Si livrarile se fac in ~6 luni la mazda.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Polo nu stiu sa-ti dau un pret corect .. find in car fleet preturile sunt altele.  La mine la Golf a durat 10 luni si nu am vrut nimic special, doar ca pe stoc nefiind nimic cu DSG a trebuit sa astept. Inca piata din Romania nu este pregatita mental si toti tin stocuri de 1.0 manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat timp 1.0TSI vinde cel mai bine, de departe, e normal sa faca stoc pe acea motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, mandelu said:

am intrebat eu. pt mine nu e data precisa de productie, dar pt altii cu masini comandate un pic inainte au. si mi-au zis ca au mai inceput sa se miste lucrurile.

Cand au plasat comanda? Si ce termen au primit cei ce au comandat inaintea noastra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu, ca m-am uitat doar 2-3 secunde. dar mi s-a zis ca e ceva apropiat. eu am comandat 31.08.2021. iar termenul la mine e saptamana 29 momentan. ideea e ca asta pare sa nu se mai inrautateasca momentan. acum daca mai vine vreun razboi, pandemie si mai stiu eu ce.....asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine comanda a fost plasata in a 2-a jumătate din Iulie 2021 cu estimare de livrare inițială Martie 2022 și acum noul termen comunicat de la dealer la data de 31 Martie 2022 când am vb cu ei este săptămâna 30 din 2022. Este virba despre Golf 8 Variant Style 2.0 TDI DSG 115Hp cu 2 optionale, culoare(alb) și pachet iarna (scaune fata încălzite , volan încălzit și duzele ștergătoarelor încălzite). Am băgat nr. de comanda in portalul myVolkswagen și inca nu apare VIN.

F2CDF984-DFB0-46D7-A6C3-48F9F960BB80.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa se prioritizeze masinile mai scumpe, cu mai multe optionale? Daca tot ai productia limitata, de ce sa nu le fabrici pe cele mai scumpe, pentru profit mai mare? Nu ar fi corect, dar poate fi real?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercos nu cred. Eu am mai multe optionale si aveam termenul initial de 12 luni (Sept 2022) iar acum termenul e Dec 2022.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am avut nimic...e un Style chior si a durat 10 luni. Polo de care vorbeam in postul anterior este "full fara piele" la modul ca este un Style DSG,  cu albastrul ala bolnav, cu Climatronic + Aircare, cockpit Pro, Discovery pro, led matrix (dar asta cred ca e default la Style), scaune incalzite , Beats, Trapa si nu mai stiu ce dumnezeu a pus pe el.  Termen de livrare un an+ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mentionat si intr-un post anterior. Au probleme cu aprovizionarea de faruri (Led Plus - care vin si pe echiparea Style, respectiv si cele Matrix). 

Am preluat o masina care initial fusese comandata de altcineva in Primavara 2021, am adaugat cateva optiuni printre care si Led Plus si mi s-a comunicat ca din cauza farurilor va ajunge la toamna (undeva la mijloc), in cel mai optimist caz. Daca nu adaugam farurile masina ar fi ajuns in August cel tarziu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai optiunile scumpe sunt primele impactate, se redistribuie semicondurii catre componentele standard.

Astfel trapa, sistemul audio HK, farurile matrix au mai mult de asteptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astăzi m-am uitat in aplicație sa văd daca a apărut VIN. Stupoare!!! Nu numai ca nu am VIN dar s-a modificat și anul producției, mai nou e 2023!!!! Comanda plasata in 07.2021, cu 2 termene de livrare deja amânate!

1DB67150-E529-4185-8797-F4471835A8F2.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

O sa primesti facelift-ul :)))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 25% mai putine gaze in Germania de ieri si cu industria auto nefiind prioritara, nici termenul de la anul nu este sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Sunt nou pe forum.

Am comandat un Golf variant style in mai 2021 si inca il astept. Posibil sa vina la sfarsit de vara, anul asta sper... 😅

 

@fmitache

Legat de update-ul din aplicatie - si mie mi s-a intamplat acelasi lucru.

Din cate am inteles de la dealer, acel model an 2023 nu inseamna ca va fi produsa masina in 2023, ci ca masina va avea noile specificatii de productie ale modelului din 2023 (adica model year 2023 sau altfel spus MY23).

Inteleg ca din saptamana 25 a acestui an, sau undeva pe acolo, se va incepe deja productia cu MY23.

Deci masina poate fi produsa anul asta, desi are model an 2023.

Una dintre modificarile aduse de MY23 am vazut ca aste piano black la consola centrala, in jurul zonei cu schimbatorul. Nu e ceva ce eu imi doream 😩 

 

Mi se pare ciudat ca dupa update nu mai apare puterea motorului. Poate se va schimba ceva si aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fraqtahl confirm, așa este cu ai spus și tu. Am vb si eu cu dealer-ul și mi-a spus in mare cam același lucru cum ca mașina ar fi model2023 si se va fabrica anul acesta. Fabrica inca nu a confirmat o data exactă pentru intrarea in fabricație mașina fiind in status “banking”. Sa speram ca le vom avea anul acesta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptarea se pare ca va lua sfarsit.La un an si 3 luni,de asteptare GOLF 8 1,5 e TSI ,Ieri 12 mai am fost informat de dealer ca masina este in vamă la CURTICI.Am fost la banca si le-am virat si restul de bani;si apropo de scumpiri.Probabil s-au mai scumpit dar pretul ramane cel din contractul semnat la avans.Toate cele bune ,tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991
On 5/13/2022 at 12:42 PM, Fraqtahl said:

Salut,

 

Sunt nou pe forum.

Am comandat un Golf variant style in mai 2021 si inca il astept. Posibil sa vina la sfarsit de vara, anul asta sper... 😅

 

@fmitache

Legat de update-ul din aplicatie - si mie mi s-a intamplat acelasi lucru.

Din cate am inteles de la dealer, acel model an 2023 nu inseamna ca va fi produsa masina in 2023, ci ca masina va avea noile specificatii de productie ale modelului din 2023 (adica model year 2023 sau altfel spus MY23).

Inteleg ca din saptamana 25 a acestui an, sau undeva pe acolo, se va incepe deja productia cu MY23.

Deci masina poate fi produsa anul asta, desi are model an 2023.

Una dintre modificarile aduse de MY23 am vazut ca aste piano black la consola centrala, in jurul zonei cu schimbatorul. Nu e ceva ce eu imi doream 😩 

 

Mi se pare ciudat ca dupa update nu mai apare puterea motorului. Poate se va schimba ceva si aici?

Pacat de acel piano black! Asa are mazda si e oribil. Ce are acum golf-ul e perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt nebuni! si mai mult piano black? iar acolo jos chiar se va zgaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tzuicomicina
On 5/14/2022 at 4:04 PM, fmitache said:

@Fraqtahl confirm, așa este cu ai spus și tu. Am vb si eu cu dealer-ul și mi-a spus in mare cam același lucru cum ca mașina ar fi model2023 si se va fabrica anul acesta. Fabrica inca nu a confirmat o data exactă pentru intrarea in fabricație mașina fiind in status “banking”. Sa speram ca le vom avea anul acesta!

 

"Banking" nu e statusul acela in care masina e produsa dar nu completa si asteapta undeva intr-o curte niste piese? cum ar fi cele de la infotainment, sau optionale mai rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/13/2022 at 12:42 PM, Fraqtahl said:

Salut,

 

Sunt nou pe forum.

Am comandat un Golf variant style in mai 2021 si inca il astept. Posibil sa vina la sfarsit de vara, anul asta sper... 😅

 

@fmitache

Legat de update-ul din aplicatie - si mie mi s-a intamplat acelasi lucru.

Din cate am inteles de la dealer, acel model an 2023 nu inseamna ca va fi produsa masina in 2023, ci ca masina va avea noile specificatii de productie ale modelului din 2023 (adica model year 2023 sau altfel spus MY23).

Inteleg ca din saptamana 25 a acestui an, sau undeva pe acolo, se va incepe deja productia cu MY23.

Deci masina poate fi produsa anul asta, desi are model an 2023.

Una dintre modificarile aduse de MY23 am vazut ca aste piano black la consola centrala, in jurul zonei cu schimbatorul. Nu e ceva ce eu imi doream 😩 

 

Mi se pare ciudat ca dupa update nu mai apare puterea motorului. Poate se va schimba ceva si aici?

alte modificari ce au zis ca mai baga? ca vad ca si a mea tot my 2023 e pusa in contul VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tzuicomicina Nu cred ca e produsă odată ce nu are data de fabricație confirmată . Din ce am înțeles mașina va intra pe linia de producție după ce au intrat in fabrica toate piesele de care are nevoie sa fie construită . Dealer-ul mi-a spus ca încă nu are data de intrare in producție și in acest moment încă așteaptă după piesele necesare a fi echipate pe mașina conform comenzii.

 

Optionale speciale nu am, fata de versiunea de baza din echiparea Style am mai pus culoare (alb) și pachet de iarna (cel simplu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu

Am văzut pe undeva lista asta de mai jos, dar nu am idee cât de corectă este. O las în varianta originală în engleză.

 

- Increased charging performance for Usb-c ports in the front and rear for all Golf 8.
- Side airbag in front with curtain airbag and centre airbag in front - Life and Style trims.
- Lane change assist with RTA and exit warning replaces 7Y1 - Lane change assist (Style and Performance Golf trims).
- Centre consolle will be implemented in high gloss instead of matt for all Golf 8.

- Changes to the armrest and door insert materials. (Cred că e același material, doar cu o textură puțin diferită)

- For the Style model the Stromgrey interior changes to "part" trim Stormgrey. (Mai puțin gri deschis în total)

Modificat de Fraqtahl
Typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/16/2022 at 11:59 AM, mandelu said:

alte modificari ce au zis ca mai baga? ca vad ca si a mea tot my 2023 e pusa in contul VW.

Am inteles ca o sa puna piele ecologica pe fetele de usi, butoane cu touch pentru comenzile pe volan si suprafata lucioasa in jurul schimbatorului. Nu a stiut dealerul sa imi spuna pentru ce nivel de echipare vor fi sau pentru care comenzi se vor aplica. Puterea motorului va fi aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pun touch pe butoanele de pe volan indiferent de echipare SUNT DEMENTI. nu e review sa nu se planga aia de touch de pe volan. chiar nu am nevoie de touch pe volan. mai bine puneau cai putere daca tot au chef de modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!