Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

3 hours ago, ho_d_or said:

@fmitache ti s-a comunicat cumva si VIN-ul?

din ce mi s-a zis, se da cu vreo 2 sapt inainte sa primesti masina. nu mai fac ca anul trecut cand dadeau vin si stateai cu lunile. acum daca ai vin, sigur apare repede si masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au scumpit din nou masinile si a crescut pretul inclusiv la optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A crescut pretul cu vreo 3000E varianta configurata de mine im septembrie anul trecut.

Modificat de shingouki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la dealer azi si termenul estimat este acum saptamana 45. Am inteles ca fabrica este inchisa momentan din lipsa de piese, piese ce erau fabricate in UA pana acum… deci mai avem de asteptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai era anunt ca lucreaza in 3 schimburi la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din o serie de articole pe care le-am vazut, BASF are prioritate la producatia de ingrasaminte, fata de restul de industrie din Germania, din moment ce a fost oprita distributia de gaze de catre Rusia.

Populatia trebuie sa manance in primul rand...

 

Daca nu ajung la un acord imediat pentru distributia de gaze, Germania si Rusia, saptamana 45 este wishful thinking. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteau sa zica si ei din timp, nu sa stau fara masina.....mizand ca 7-8 luni oricum e imens si macar pe ala il respecta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/29/2022 at 9:42 AM, Baraitaru said:

Liniste ! Se lucrează. Dupa cum m-a informat PORSCHE ROMANIA la care am facut "lacrimatie",al meu golf 8 comandat in feb 2021 v-a intra in productie in săptămâna 13 (care

a inceput ieri).Sa asteptam,mult nu mai este.

Ți-a apărut VIN-ul in aplicația myvolkswagen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va bazati pe ce va spun consilierii de vanzari. Toate masinile au intarzieri foarte mari.

 

Pentru comenzi noi la Golf 8 termenul de livrare e 2023 si nimeni nu poate sa va garanteze nimic.

 

Am lucrat la VW si am auzit nenumarate discutii despre subiectul asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de aprilie 2021 pretul masinii configurate de mine a crescut cu aproximativ 18%.

Modificat de rrobertt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Liver - singurul update este ca ar fi o intarziere pe farurile Led Plus, ceea ce a extins termenul de livrare a masinii cu 2-3 luni fata de termenul initial (nu stiu daca se aplica doar la optiune sau si la masinile cu echiparea style).

De pe forumurile din afara am auzit ca ar fi o intarziere si din cauza sistemului audio H&K (pentru cei care si l-au adaugat ca optiune).

Modificat de ho_d_or
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar suruburi macar au???? ca pare ca nu au de niciunele. dar comenzi accepta  CU AVANS!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cabluri sigur n-au, ca pe alea le aduceau din Ucraina si tot pentru ele incearca acum sa mute productia in Romania si alte tari. E foarte frustrant, din pacate nici contractul nu-ti permite sa iesi din el cu prea multa usurinta, decat daca accepti sa pierzi o suma considerabila de bani. 

Nu stiu cat a fost avansul la voi, dar eu a trebuit sa dau 20% si daca vreau sa ma retrag din contract acum ar insemna sa mi se scada din avans echivalentul a 10% din valoarea masinii, care ar insemna putin peste 50% din avans. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu pricep articolul ala de pe net (si l-am gasit in mai multe locuri) de acum vreo 3-4 saptamani in care ziceau ca vor lucra la wolfsburg in 3 schimburi (in curand) si ca momentan lucreaza in 2 si vor produce golf. cand suni la dealer auzi ca fabrica STA!!!! nene, de la sta la 3 schimburi e o diferenta imensa. adica de ce declari ceva cand realitatea e cu totul alta nu pricep. si cand intrebi de ce tot iau comenzi daca nu le pot onora ti se zice ca "nu vor sa piarda cota de piata". dar ce piata e aia cand tu nu produci??? si cum nu pierzi cota cand te injura clientii? am inteles, nu e vina lor ca situatia e asa, dar e cu siguranta vina lor ca perpetueaza un mod in care pacalesc. ce e asa greu sa nu preiei comenzi cateva luni, pana mai golesti din ce ai si te si lamuresti ce si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ho_d_orPenalitatea se aplica daca te retragi in conditiile contractuale existenta la data semnarii conventiei. Acum conditiile difera.

Intradevar, nu au nicio culpa, lipsa furnizorilor fiind o situatie obiectiva independenta de producator dar, in acelasi timp nici tu nu poti fi tinut intr-un contract peste termenul de livrare convenit, pe baza unei clauze care nu mai este de actualitate.

Cu alte cuvinte clauza initiala era motivata de termenul indelungat pe ratiuni de lipsa semiconductori. Acum, termenul s-a dublat pe motiv de lipsa cabluri etc. Este o situatie nouă, survenită, neprevazută de părți si care nu se poate prevala de prevederi contractuale anterioare.

 

In masura in care doresti să renunti la cumparare o poti face fara penalizare deoarece nu mai esti in culpa.

 

@mandeluTocmai asta e problema. Informatiile de pe internet, articole de ”presa” etc trebuie diseminate. Trebuie verificat daca afirmatia a fost data de biroul de presa al producatorului precum si contextul. 

Stim cu toti cum e treaba cu presa in general si cea romaneasca in special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

binenteles. dar in cazul asta chiar de ei a fost data. ai link pe aici prin g8 topics. ca doar nu ma uitam la ce zic tertii si luam de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te lua dupa US. Eu la Prius in US (defapt la toate ... 2 Prius sicun Chevy Blazer ) sunt obligat sa fac revizia la fiecare 5000 mile.

 

si cum "nemtia" zice la Golf 8 prima revizie la 30000 sau 2 ani ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 8 mai se fac 15 luni de la avans GOLF 8 1,5 etsi  si pe 22 apr cand am sunat la dealer (nu sa întreb de masina)sa le urez sărbători fericite am primit promisiuni ca luna viitoare (MAI)o sa o am.

CRISTOS A INVIAT ! si SARBATORI FERICITE ! tuturor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor.

 

A mai intrebat cineva la dealeri daca mai au vreun update vis-a-vis de status-ul comenzilor (pentru cei care au plasat comenzi in 2021)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat eu saptamana trecuta si nu s-a modificat nimic, nu am o data confirmata cand va intra in productie.😔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, fmitache said:

Salut tuturor.

 

A mai intrebat cineva la dealeri daca mai au vreun update vis-a-vis de status-ul comenzilor (pentru cei care au plasat comenzi in 2021)?

am intrebat eu. pt mine nu e data precisa de productie, dar pt altii cu masini comandate un pic inainte au. si mi-au zis ca au mai inceput sa se miste lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun eu pentru Polo din decembrie 2021. Promisiune initiala livrare ianuarie 2023, dar saptamana trecuta a venit update cu "posibil martie-aprilie 2023"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg de ce este lumea dispusa sa astepte ani de zile? 

mai exista si alti producatori auto pe lumea asta, si termenele sunt mult mai mici, eventual gasiti pe stoc masini configurate ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca de regula ai o masina care inca merge, putini schimba masina ca era dauna total sau nu mai mergea deloc. doar sa nu faci ca mine sa o vinzi ca vine ailalta :D.

si daca tot o tin multi ani vreau sa fie  configurata sa fiu multumit. daca as schimba-o la 2-3 ani, nu m-as deranja, ar merge ce e pe stoc.

am cunostinte insa care aveau avans la octavia si si-au retras banii cand au vazut ca vine asa greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!