Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Nu era disponibil cand am configurat masina.ulterior am ascultat la un gti.se aude destul de bine.dupa parerea mea este peste dynaudio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesta este site-ul care ofera informatii "vizuale" mai bune despre sistemul de sunet HK, am verificat mai multe site-uri...

https://www.behance.net/gallery/94968091/Harman-Kardon-X-Volkswagen-Golf-8

 

La cat marketing au pus in spate, acum si premiu pentru design (in fine, nu e relevant pentru sistem audio, dar...e un premiu cel putin si o parte din costul sistemului e reprezentat si de design... :) )

 

Deci momentan, din suma totala a sistemului, cel putin partea referitoare la design are nota 10 :p

 

 

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea de design egal cu 0. Oricum doar boxele de pe stalpul A ies in evidenta ca fiind HK.

Restul boxelor nu cred ca vizual sa se vada diferenta.

Oricum si la Dynaudio era la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea de design este egala cu 0 doar pt cei foarte puternici pe interior. Producatorii se adreseaza tuturor, si foarte putini sunt foarte puternici pe interior. Am exagerat putin, dar dus principiul la extrem, asa e. Totusi, masina te reprezinta, e bine ca sa arate bine si accesoriile.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. as vrea sa-mi iau un golf variant 1.5 tsi cu dsg. ce stiti de noile motoare? sunt la fel de proaste ca vechile tsi? am deja experienta nefericita cu un 1.2 tsi, am un coleg care are o experieta nefericita cu un 1.4 tsi si nu prea as vrea sa o repet.

 Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@bogdan lungurecomand topicul de mai jos .  Daca ai in gand motoarele 1.2TSI / 1.4TSI cu distributie pe lant e normal sa ai o parere nu prea buna despre ele. Dar pentru 1.5TSI vezi ce se vorbeste in topicul indicat

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
AndreiSergiu1991

Voi ati mai primit ceva vesti legat de comenzile voastre? Eu sunt sceptic ca va ajunge golful prin Iulie (comandat in Februarie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am sunat si eu in jurul datei de 20Aprilie la dealer si pentru comanda din ianuarie mi-a spus ca mai dureaza, nu are absolut niciun update ca ar fi intrat in vreun fel masina in lucru...

Era sceptic :(

 

E nasol cu timpul asta infernal de asteptare...

 

Sa batem in lemn ca sa nu dureze mai mult de 6 luni totusi :( 

 

Dar am inceput sa vad golf-urile 8 pe strada, si de cand ma uit de-abia azi am vazut una condusa de un barbat. E masina de femei cumva, am gresit modelul ? :D 

Si pe toate pe care le-am vazut (cred ca 4 in total) aveau eTSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

E clara treaba, eu am dat comanda in Februarie pe final de Golf 8. Daca vine in decembrie, sunt fericit :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti!

Am comandat si eu pentru sotie un golf 8 in luna decembrie.. am discutat cu dealer-ul astazi si mi a spus ca un termen realist de livrare este mijlocul lui septembrie...

Inteleg ca este o problema cu semiconductoarele peste tot.. varul meu spre exemplu a comandat noul sandero in ianuarie si are termen de livrare iulie..

Modificat de tudorge
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit cu un dealer si mi-a zis ca masinile comandate de ei pt drive-test, in februarie si martie, le vor veni prin septembrie si octombrie. deci dupa ce ca le-au scumpit ca naiba, mai si astepti dupa ele juma de an. macar sa dea reduceri, daca tot dureaza atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours

Eu vad problema asa: toti producatorii au scumpit un pic masinile in loc sa le ieftineasca deoarece nu se mai vand ca inainte de pandemie. Un paradox. Ei insa lucreaza de pe pozitii de forta, au redus productia, au mai dat si din oameni afara, si si-au zis: cine vrea sa cumpere, apoi o sa cumpere si putin mai scump, ca sa ne mai recuperam si noi din pierderile imense generate de aceasta pandemie. Asta ar fi si motivul pt care dureaza atat livrarea. Nu se mai produc masini ca inainte pt ca nu mai exista aceeasi cerere. Oricum e complexa situatia, asta e doar o viziune a mea, problemele sunt mult mai complexe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problemele sunt peste tot, indiferent de fabrica, eu cu comanda de Octavia 4 pe data de 3 februarie, am un termen "estimativ" de livrare sf lunii Iunie, dar nu e sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu traffic, e de la semiconductori. se stie problema.  iar g8  aparut dinainte de pandemie, octombrie 2019 si era scumpit de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intarzierile cu livrarea masinilor sunt generate de criza productiei de semiconductori, evident. Se incearca mutarea productiei in Europa, pentru a se produce o cantiate mai mare de semiconductori si cipuri necesare autoturismelor. Nu are legatura cu faptul ca firmele producatoare de masini vand mai putin ptr ca nimeni nu are interesul sa vanda mai putin. 

Reduceri suplimentare la pret nu cred ca se vor face; eu mi-am dat comanda la Skoda octavia in 2011 in februarie si masina a venit la sfarsitul lunii august, deci a durat 6 luni. Fusese perioada de dupa dezastrul de la Fokusima din Japonia, si era criza de subansambluri pe piata (inclusiv turbine). Cu toate acestea nu am luat nicio reducere in plus de la dealer, din simplul motiv ca aceaisi intarziere era la toti producatorii (nu doar la vag). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours

Din iunie 2020 si pana acum configuratia mea de Life s-a scumpit cu peste 400 de euro. G8 in configuratia de baza e mai ieftin decat 7 in aceeasi configuratie, atat cat se poate compara deoarece 8 are ceea ce 7 nu a avut vreodata. G8 devine scump in momentul in care il incarci cu optiuni, si nu ma refer la optiuni de baza, alea le cam are in versiunea Life.

Adevarul e ca se intampla ceva pe piata auto, ca si pe celelalte piete, si nu intotdeauna e vorba despre ceea ce se declara. Or fi si semiconductorii, insa situatia e destul de delicata. Trecerea la electric influenteaza si asta, se spune ca nu va mai fi alt model de golf, deci vom vedea ce va fi, noi doar ne dam cu parerea.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare !

 

Eu am comandat un golf 8 GTE in ianuarie ..... cu termen de livrare iunie sfarsit.

In comanda apare ca masina asteapta transport de la fabrica .... sper ca in 2 saptamani maxim sa o am.

PS: Stie cineva daca sistemul Dynaudio se aude acceptabil ? Din pacate pe GTE nu poti pune sistemul de la Harman Kardon....din lipsa de spatiu in portbagaj.

 

Va tin la curent :)

Modificat de adegte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dynaudio e mai mult decat acceptabil!😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours

In a fi multumit de sistemele audio depinde foarte mult de cat de pretentios esti la capitolul audio, in special la capitolul audio in autovehicul. Eu de exemplu fiind pretentios sistemul standard mi se pare slab, altuia i se va parea ok... Dynaudio e marca, e brand, cu siguranta e mult peste cel standard, insa repet, depinde foarte mult de ce pretentii ai tu de la respectivul sistem audio. In acelasi timp, numai brandul nu spune chiar totul, depinde ce varianta de Dynaudio sau Harman se pune pe Golf...

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Cum ai aflat ca masina este pe drum? Te-au anuntat cei de la dealership?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, da…. mi-au comunicat cei de la darius.

Dar cred ca orice dealer îți poate comunica statusul cu privire la etapa in care se afla masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pt cine vrea motoare mai puternice: vad ca pe configuratorul din germania au bagat si 2.0 tsi 190cp 2x4 si 4x4. nu sunt insa mild hybrid. banuiesc ca le vor aduce candva si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei ce ati dat comanda in luna aprilie aveti vreun update din partea dealer-ului ? 
Un prieten a lansat si el o comanda noua la inceputul lui aprilie si a fost informat ca maxim pe 5 iulie masina ar ajunge, desi timpul estimat la inceput a fost de 5-6 luni.

Modificat de tudorge
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Wtf, eu am comandat la sfarsitul lui februarie si mi-a zis saptamana 30, adica 26 iulie - 1 august!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de motorizare, optiuni. Pot exista restrictii suplimentare.

De stat insa 6 luni pentru un Golf…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!