Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

da, am vazut si eu, nesimtire. nu prea pricep de ce e nevoie de navigatia scumpa pt Harman Kardon. si au scos si pachetul ala misto cu discover media+privacy+pachet iarna. probabil pt ca din ce vad, la style navigatia e inclusa. nu apare clar in descrierea serie, dar in pozele cu interiorul asa se vede. si nici nu apare in configurator, deci pare ca ar fi inclusa ca si pretul la style e marit cu cateva sute de euro.

 

AndreiSergiu: cred ca trebuie sa intrebi la un dealer, e cum zici tu dar e ciudat. de ce la diesel da si la benzina nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua !

Am vrut sa configurez un Golf 8 cu incalzire/ventilare stationara si cu scaune incalzite spate, dar se pare cu nu e posibil. Stie careva de ce nu ai putea face aceasta imperechere ? Adica poti avea fie incalzire stationara si scaune incalzite doar in fata, fie scaune incalzite fata/ spate dar fara incalzire stationara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil pentru ca incalzirea stationara deja include scaune incalzite fata, si daca ai pune pachet iarna plus (cel ce include scaune spate incalzite) ai plati de 2 ori scaunele fata incalzite si probabil ar iesi scandal, si pe buna dreptate. sa pui doar scaunele spate incalzite si atat nu exista ca optiune, deci probabil ca asta e motivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Darboam verificat si eu si intr-adevar din descrierea celor doua optiuni nu reiese ca poti avea incalzire stationara si scaune spate incalzite in acelasi timp.

Cel mai probabil, asa cum spune si @mandelu, pachetul mai scump il include si pe cel mai ieftin..... Dar trebuie intrebat la dealer.

Ar fi interesanta o surpriza cum ca nu se poate :)   :icon_cheesygrin:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Renunta la incalzirea stationara. Cu scaune incalzite si volan incalzit nu vei simti frig in masina, iar in cateva minute ai aer cald la un motor pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost socat ce repede baga caldura la g8 bezina chiar si cu motorul la relanti. la g6 mori langa ea pana baga, chit ca e tot benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si la 1.2 tsi: muream in ea pana baga caldura. 

@Darbo: in acest caz poti sa renunti la incalzirea stationara, dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

https://configurator.volkswagen.ro/cc-ro/ro_RO_VW19/V/detail/075/CD14LM48/5K5K/BD/@$ST@2H5@7Y1@KA2@PF5@WW1/@?GrossNetSwitch=GROSS&variant=STYLE

New Golf in town, astept livrarea in Iunie-Iulie :D

Cat despre acel Pachet Utility (care poate fi ales la dealer din sistemul lor), e inutil pe Style, pt ca include deja Discover Media, iar daca selectezi Pachet Iarna si Privacy Glass, iesi mai ieftin :)

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari. deci comanzi in februarie si vine iulie. deci e mai rau ca acum 11 ani cand am luat g6. atunci am stat 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am gandit ca e o scapare, sa zic asa, aceasta incompatibilitate in configurator. Pentru ca eu, cel putin, nu vad un motiv de ordin tehnic pt ca aceste 2 functii sa nu mearga instalate impreuna. Si speram ca cineva care a trecut prin situatia asta sa-mi confirme banuiala. 

Am intrebat si la VW, dar deocamdata n-am primit un raspuns.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Haideti ca am intrebat la dealer si m-am lamurit (sper):

Radio Composition - Ecranul mic cu 2 rotite (vine cu varianta Life)
Ready 2 Discover - Ecranul mare - Fara navigatie, se poate face update ulterior la Discovery Media.
Discovery Media - Ecranul mare - Cu navigatie (nu poate afisa harta in virtual cockpit)
Discovery Pro - Ecran mare - Cu navigatie, poate afisa harta in virtual cockpit.

Style vine cu Ready 2 Discover, upgradabil ulterior din software la discovery media (Cu we-upgrade, direct din masina).

De pe configuratorul din cehia: 
 

Infotainment Ready2Discover 

10 "color touch screen 

third generation of MIB infotainment 3 

We Upgrade - possibility to activate map data and other functions directly in the infotainment system for a fee 

Bluetooth (handsfree, music transfer) 

4x USB-C port 

front and rear speakers (6 + 1) 

Streaming & Internet function 

App-Connect Wireless 

wireless connection of smartphone with car infotaintment (radio, navigation 

Wireless function for Apple CarPlay only 

Apple CarPlay and Android Auto are not officially supported in the Czech Republic 
 

Discover Media Navigation 

10 "color touch screen 

third generation of MIB infotainment 3 

Bluetooth (handsfree, music control) 

4x USB-C port 

front and rear speakers (6 + 1) 

free updates 

Volkswagen Media Control 

Streaming & Internet function 

traffic sign recognition 

App-Connect Wireless 

wireless connection of smartphone with car infotaintment (radio, navigation 

Wireless function for Apple CarPlay only 

Apple CarPlay and Android Auto are not officially supported in the Czech Republic 
 

Discover Pro Navigation 

10 "touch screen 

assigned voice control 

traffic sign recognition 

predictive cruise control - adapts to the car's driving speed based on the signs (can be deactivated) 

DAB + 

Streaming & Internet 

Wireless App-Connect 

front and rear speakers (6 + 1) 

 

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim.

 

ceva e cam ciudat, DAB+ are si style dotare de serie. aici pare doar discover pro, ori nu e corect. 

 

oricum, interesant. nu stiam de ce a disparut din configurator discover media. deci la style ai o parte dar nu navigatia. cum are apple car play.....mai mult decat suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

De la style in sus (inclusiv Style), toate vin doar cu Ready 2 Discover, niciuna nu vine direct cu Discovery Media. Important e ca le poti upgrada ulterior achizitiei, fiind doar vorba de software, sau alegi pachetul Utility la dealer (nu si in configurator).

@mandeluunde ai vazut ca DAB+ vine pe Style? Ca nu gasesc.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in dotarile de serie ale masinii. zice receptor radio digital DAB. si nu stiu sa mai fie DAB simplu. ori e DAB+, ori nu e deloc. de ready 2 discover nu zice, dar in pozele cu interiorul arata ecranul fara butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe style am radio composition,dar a fost comandata anul trecut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Stiai ca va veni cu radio composition (cu cele 2 rotite) sau a fost vreo surpriza neplacuta? In pozele din configurator cum arata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost o surpriza neplacuta,nu m a anuntat nimeni si nici in configurator nu era specificat.inca o surpriza neplacuta a fost lipsa scaunelor incalzite.in configurator era un singur pachet iarna(cel cu bancheta incalzita).ei mi au spus ca vine cu scaune incalzite.cred a contat foarte mult faptul ca a fost configurata in martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Si ai facut receptia masinii??? Eu nu o acceptam, doar la un discount semnificativ.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut, cel putin pana in iunie, style era prezentat pe configurator cu display mai mic, cel cu butoane, ei au mai facut si vor mai face modificari si de preturi si de combinatii de optiuni posibile pt o anumita varianta de golf, trebuie vazut ceea ce e disponibil atunci cand faci comanda, in general ideea lor e sa te impinga inspre o varianta mai scumpa si prin unele optiuni, nu intotdeauna nu se poate tehnic, insa la ce am vazut eu pe piata, golf 8 chiar si life, vine in standard cu destule optiuni, si mai ales fata de golf 7 in standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Da,dupa aproape 5 luni de asteptare.nu mai aveam rabdare.nu stiu cum ar fi fost cu ele,dar pot sa spun ca este ok si fara :)

  Mai mult regret ca nu i am pus suspensie adaptiva si sistem audio(dar nu era in configurator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Sunt interesat de un Golf 2.0 TDI DSG 150 CP. Merita optiunea de selectare a modurilor de conducere? Are cineva aceasta dotare sau a reusit sa testeze aceasta functie? E vreo diferenta sesizabila la modul de accelerare al ACC-ului si al Travel Assist-ului intre modul confort si modul sport?

 

A testat cineva Golful cu servodirectie progresiva? Merita aceasta dotare?

 

 

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea optiune o vad obligatorie (oricum costa putin) pentru ca iti permite sa iti configurezi un mod de conducere cat mai apropiat de ce iti doresti, cu raspuns mai bun de la directie, cutie, motor, eventual sasiu.. Directia progresiva e un chilipir si te va ajuta mult la manevre de parcare, unde invarti putin volanul fata de directia standard si cred ca nu e la fel de mortita ca cea standard (eu am progresiva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am condus la drive-test cu progresiva. si am simtit pe dos. ca in trafic e misto, la parcari nu am reusit sa fac o parcare cum trebuie, ziceai ca sunt beat. misca atat de mult rotile la orice usoara miscare de volan, ca m-a derutat total. probabil in timp te obisnuiesti, dar la cat timp am avut eu la dispozitie, mai mult m-a incurcat. insa cand intri intr-un giratoriu e misto. in final, mi se pare de gustibus.

 

problema apare cand conduci si masini care nu au asa ceva. devine extrem de derutant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa iti spun experienta mea cu DMS pe un Golf 7, cu DCC: Diferenta intre modurile de condus era destul de sesizabila intre sport si confort/normal, mai ales in ceea ce priveste suspensia si raspunsul directiei. Per total mi s'a parut o optiune extrem de utila

Cred ca aveam si directie progresiva, dar nu mai tin minte exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rrobert: avand in vedere ca iti pui si DSG, eu zic sa iti comanzi si selectarea modului de conducere. Va pune si mai bine in evidenta motorul si cutia.

Directia progresiva e chestie de obisnuinta. Te vei obisnui cu ea astfel incat pana la urma ti se va parea ceva normal. Mai rau e daca te intorci la o masina fara directie progresiva, atunci chiar ca risti sa o busesti la parcari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!