Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Salut! Aveti idee, dotarea standard ''Air Care climatronic cu filtru alergen'' la echiparea Life include climatizare cu reglare pe doua zone? Mi s-a spus in showroom ca varianta standard are climatizare pe o singura zona si se mai poate adauga optional ''Air Care Climatronic cu reglare pe 3 zone'' (stanga dreapta si spate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu scrie nici in pdf-ul cu info nici in configurator pe cate zone e. totusi cred ca daca era pe 2 zone nu ratau sa spuna asta. e un element de marketing important, nu il treci sub tacere. deci cred ca da, ai doar 1 zona sau 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Golf GTD cand se lanseaza in Romania? Vad ca in configurator este disponibil doar GTI-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu la G8 discountul e de max 6% si asta daca te cunoaste dealerul cat de cat, altfel ti se serveste un maxim 3-4%.

Tot din ce stiu eu, toti producatorii de autovehicule au un marketing extrem de puternic, nu prea se produce pe stoc, asta e motivul reducerilor relativ mici, si nici vorba de vanzari mari in perioada asta, anul asta, totul e reclama, piata auto s-a dus in cap in toata europa, se minte cand se spune ca a scazut cu doar 20%, blabla... Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cam asta e discountul maximal la Volkswagen: 3% la dealer, si 4.5% daca iti face directorul de vanzari o reducere suplimentara.

daca se da 6% la Golf VIII, deja e  vis frumos!!

Sa vedem cand o sa apara face-liftul, atunci e posibil sa lase mai mult la pret. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut reduceri chiar de 33% in primavara la G7, in Belgia, insa masinile erau bine accesorizate, in jur de 30 mii de euro bucata, insa era capat de serie si in vest piata se misca mult mai repede ca aici, sunt mult mai flexibili cand e vorba de stocuri... 

4 minutes ago, traffictours said:

Am vazut reduceri chiar de 33% in primavara la G7, in Belgia, insa masinile erau bine accesorizate, in jur de 30 mii de euro bucata, insa era capat de serie si in vest piata se misca mult mai repede ca aici, sunt mult mai flexibili cand e vorba de stocuri... 

30 mii euro pretul fara reducere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La PJ mai primești un 2% care cam acoperă Rabla de la PF. Dacă faci finanțare prin ei urcă la 4% discountul suplimentar dar finanțarea prin Porsche nu e totdeauna foarte avantajoasă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La finantarea prin Porshce mai castigi cam 100 euro, la final (adica, la o masina de 20 000 euro,  dobanzile si comisioanele platite pe parcursul crediarii erau de 700 euro, iar reducerea oferita din pretul masinii era de 800 euro).

Am fost la Porsche acum 2 zile si era expus n Golf VII face-lift, puternic accesorizat, care avea reducere de la 32500 euro la 30 000 euro. Mi se pare jenant de putin ptr o masina la cap de drum...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie. insa am gasit niste g8 pe dasweltauto cu putini km la niste preturi relativ ok, adica cam 10-15% taiat din pretul de nou. nu mi se pare rau si era una cu 3000km adica ok. astept sa vad ce se intampla la anul, oricum trebuie sa fac si test-drive si sa ma hotarasc daca nu cumva ar fi bine sa iau break.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, vizitator said:

La finantarea prin Porshce mai castigi cam 100 euro, la final (adica, la o masina de 20 000 euro,  dobanzile si comisioanele platite pe parcursul crediarii erau de 700 euro, iar reducerea oferita din pretul masinii era de 800 euro).

 

Cred că e vorba doar de comisioanele Porsche, nu și de dobândă. Mie la Kodiaq la 35.000 prețul mașini erau 5000 costurile suplimentare, din care vreo 1000 era comisionul lor, ceva de genul 15€/lună.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice credit are si dobanda, si comision. Toate adunate erau cu 100 euro mai mici decat reducerea facuta de dealer (este vorba de o Skoda Octavia III si am calculat totul cu scadentarul in fata).

@Mandel: eu as lua break (adica Golf Variant). Are cam 4.6m lungime si spatiu la portbagaj mult mai mare decat la varianta clasica (hatcback). Daca ai si copii, mergi pe variant fara ezitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, Variant-ul are ampatament mai mare, similar cu Leon-ul, deci spatiu mai mult la picioare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o rugaminte: o decodare completa pt WVWZZZCDZMW016756, adica dotarile masinii ma intereseaza in mod special. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@traffictours 

Numar sasiu WVWZZZCDZMW016756

ModelGolf 1,5 BlueMotion
Technology

Data fabricatie 23.09.2020

An model 2021

Cod vanzare CD13GX

Cod motor DPBA

Cod cutie de viteze SEL

Tip transmisie 6S

WVWZZZCDZMW016756.rtf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 9/14/2020 at 1:02 PM, popica17 said:

Salut! Aveti idee, dotarea standard ''Air Care climatronic cu filtru alergen'' la echiparea Life include climatizare cu reglare pe doua zone? Mi s-a spus in showroom ca varianta standard are climatizare pe o singura zona si se mai poate adauga optional ''Air Care Climatronic cu reglare pe 3 zone'' (stanga dreapta si spate).

Salut, 

Este doar pe o zona.

Scrie : Air Care Climatronic :) fara mentiunea 2 zone.

Optional, da este pe 3 zone, cu butoane de reglare din consola spate pentru zona a3a. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

La Golf 8 selectarea modurilor de conducere apare doar la optiunea "Suspensie cu reglare adaptiva DCC". Fara aceasta optiune unde intervin si amortizoarele nu exista aceasta selectare?

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, este optiune care nu are treaba cu suspensia.

5F95239F-6DAD-49AB-82E6-D9A29AC69582.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La versiunea Life nu este prezenta ca si optiune, deci nu ar trebui sa existe pe Life. Problema mea este ca am gasit-o imediat cand am inceput sa butonez masina, G8 Life 1,5, si nu eram familiarizat cu infotainmentul, era setata pe sport, am setat pe normal sa vad diferenta, si n-am mai gasit aceasta setare ulterior. Nu am butonul Mode, si nu mai stiu cum am ajuns la aceasta setare. Cel mai probabil ea nu exista hardware si softul s-o fi sters la prima accesare. Nu imi pot explica insa de ce a aparut pe partea software. Daca stie cineva despre ce este vorba sau macar despre ce ar putea fi vorba, il rog sa-mi explice.

 

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU da quote la postul anterior ! 

 

Poate ai mers cu un Life 1st Edition, unde avea in echipare DCC. Ce ti-am atasat eu este de la un Style, nu am cautat pe Life.

Nu exista sa stearga soft-ul :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, e de lol ceea ce am zis eu, insa nu imi explic de ce nu mai apare, nu am dcc, e life fabricat in 23.09.2020, deci n-ar fi trebuit sa-mi apara deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai buton de mode pe consola, are, daca nu ... nu are. Butonul este in partea de jos sub navigatie langa senzorii se parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am buton de Mode, deci nu are. In manual zice ca se mai poate seta de pe volan dar nici acolo nu am semnul respectiv. Mai zice in manual ca se mai poate seta din infotainment, dar a 2a oara nu am mai reusit. Ceva ciudat a fost, deoarece pe Life nu exista aceasta optiune, din acest motiv m-am gandit sa nu fie vreo eroare de soft. Nici n-am vrut sa postez ciudatenia asta(ca ma fac de lol, da mai bine sa ma fac eu de lol si s-o lamuresc), insa m-am gandit ca poate cineva are vreun Life mai demult si stie mai bine, adica daca s-ar seta din infotainment, de unde s-ar face? Prima data nu am fost atent, am butonat generic si am dat peste asta, era afisat eco, confort, normal si sport(fara avataruri, reprezentari grafice, erau doar scrise una sub alta cu posibilitatea de a le bifa), era setat pe sport si am zis sa le iau la rand sa vad ce diferente ar fi, am setat pe normal(setarea default din fabrica, din cate stiu eu) si ulterior nu am mai reusit sa intru, nu mai apare nimic care sa ma duca acolo.

Din moment ce la Life nu apare in lista de optiuni inseamna ca aceasta versiune nu are aceasta posibilitate hardware, nu e echipata pt asa ceva, asadar sa nu fi fost ceva gen demo mode ramas agatat cumva, n-ar prima eroare de-a lor, ei le scot pe piata ca si windows-u, si mai apoi mai lucreaza la soft in urma sesizarilor...

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe configurator nu apare la life nici ca optiune aceasta optiune. ciudat, nu inteleg logica, cei cu life au raie, sau ce? adica de ce sa nu ii lasi sa isi aleaga si ei, si asa e ieftina.

 

iar la style e optionala. am vazut niste poze cu un style fara asa ceva si arata ciudat in centru acolo. ai avarii inconjurat de 4 butoane, dar numai 3 au scris ceva pe ele si functioneaza. al 4-lea e un patrat gol negru. zici ca e ceva neterminat. nu zic ca la life nu arata ciudat, dar la style care e mai echipat si cu tapiteria aia misto sare si mai rau in ochi. cand aveai butoanele alea negre la golfurile vechi fara sa faca nimic, erau langa schimbator si la ala nu prea te uiti.

alta chestie ciudata e ca nu au radio dab decat daca iei si o navigatie. nu sunt multe, dar in bucuresti sunt cateva posturi bune care au DAB si chiar ar fi util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi le zicem ciudatenii pt ca sunt, iar ei le numesc taieri de costuri. Intr-adevar lipsa butonului Mode din consola centrala arata ca ceva neterminat, eu as zice ca arata chiar oribil, insa na, oi fi eu mai pretentios, ar fi fost bine sa bage alta comanda acolo, dar taierile de costuri i-au impiedicat din nou, plus ca costa ff mult sa puna alta comanda acolo avand in vedere procesul de automatizare, nu mai are nimeni timp de arta vizuala decat pe bani foarte multi. La Life nu au bagat optiunea in mod intentionat ca sa te impinga inspre Style, adica sa cumperi mai scump. Compartimentul motor e vopsit in negru, o vopsea tip grund, lucioasa dar inchisa la culoare, ce era asa greu sa vopseasca integral, integral era pana si la vechea Dacia 1300. Singura scuza ar fi ca nu se mai vede asa pregnant praful in compartimentul motor. Motorul de 1,5 TSI e zgomotos, pompa de combustibil de inalta presiune face zgomot(consumul de combustibil foarte redus si puterea sporita are si efectele secundare inevitabile deocamdata), insa una peste alta pana si versiunea Life are destule optiuni pt un utilizator normal, care foloseste masina intr-un mod obisnuit sau ocazional. Daca vrei performante mai mari si confort suplimentar, atunci se merge pe versiunile superioare, insa si pretul creste pe masura.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca are legatura cu taierile. si la alte golfuri ai butoane lipsa, dar le ai langa schimbator. oricum si la a3 ai niste butoane lipsa langa climatronic de exemplu daca nu comanzi ce trebuie. asa a fost mereu. doar ca acum locatia e prost aleasa. si nici la style nu ai butonul ala. e optiune separate nu vine standard. mi se pare ca pe r-line e standard. pe r-line insa ai butoanele pe volan mai naspa, toti se plang de ele.  cum o dai ceva nu e ok :) .

 

ma surprinde ca e zgomotos 1.5 tsi. din ce vad in reviewuri pare silentios, dar depinde de cum s-a inregistrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!