Jump to content
naty_stan

Senzori parcare OEM - probleme

Recommended Posts

naty_stan

Salut,

Zilele trecute cand am curatat unul din senzorii din bara fata  de gheata, pur si simplu a  intrat inauntru in bara.A mai patiti cineva asa si are o idee cum sa il scot fara sa dau bara jos?

Sau puteti sa imi recomandati un service in Timisoara( in afara de reprezentanta unde ma va usca de bani) unde as putea sa o duc sa il repozitioneze?

Mersi

F l o r i n

1. Trebuie văzut de ce a căzut din suport... Are o ureche rupta... Suportul nu e ok... Etc. Altfel nu avea voie sa cada. 

2. Unul... Pai care? Ca sa îți putem zice cum sa îl accesezi.... 

naty_stan

Salut,

O sa pun ceva poze, am incercat sa bag mana pe sub , dar nu reusesc sa il  introduc in gaura, se pare ca are pe bara de ranforsare ceva protectie din polistiren ( burete nu stiu exact). Cred ca cel mai in masura ar fi sa imi dau bara jos, dar pe frigu asta mi-e sa nu crape ceva prinderi de plastic.  Interesant este ca am apasat pe fiecare in parte "putin" si am vazut ca si cel din stanga a intrat unpic , dart mie frica sa nu il apas mai tare sa intre de tot.

IMG-20200107-WA0003.thumb.jpg.1719ce1585eb776ee2bf869560d017ab.jpg  IMG-20200107-WA0002.thumb.jpg.20145eb1a2f6612f2a7bbb4eb5df9f52.jpg  IMG-20200107-WA0004.thumb.jpg.140b06b0c29676d657db8ed4c0ac2180.jpg

F l o r i n

Trebuie încercat cu grilele jos, sa vezi poate ai loc, fără sa demontezi bara. Tot asa, trebuie verificat de ce s-a întâmplat... Dacă senzorul are siguranță rupta... Sau suportul are ureche rupta... Ori e dezlipit... Ca sa remediezi problema, pe viitor 

naty_stan

Salut,

Am dat ieri grila centrala jos, nici gand sa ajungi la senzori, trebuie sa dau toata bara jos... 

F l o r i n

Da, atunci jos, din păcate. 

Adrian.Buzas

Salutare,

La ultimul (primul) service periodic la dealerul de unde am cumparat masina, le-am cerut sa verifice si eroarea care imi apare in bord cand parchez in garaj. Este vorba despre erroarea afisata in filmul atasat. Mai exact cateodata cand parchez (intru cu spatele) in garaj, sistemul park assist cu senzorii respectivi care imi semnalizeaza apropiere de obstacole nu mai functioneaza si-mi da eroarea afisata in bord. Cei de la reprezentanta au spus ca nu gasesc nicio problema la diagnoza.

E posibil sa-ti tranteasca eroarea in bord, sistemul de ghidaj sa se blocheze si sa nu ai nicio eroare stocata in calculatorul masinii? Eu nu prea cred.

Senzorii exteriori erau curati, problema se repeta si parca vad ca dupa ce iese din garantie, imediat se prind ca trebuie schimbat nus' ce senzor sau ECU ...

Multumesc!

Edited by Adrian.Buzas

F l o r i n

Probabil ca da. In teorie trebuia sa ai eroare stocata. Tot asa, trebuia sa incerce sa simuleze parcarea pe care o faci tu si cu testerul pe masina, sa verifice parametrii live. Sigur gaseau problema