Jump to content

Achizitionare Passat B8 sh - sfaturi achizitie


Manuel N.
 Share

Postare recomandată

As incepe prin a cere VIN-ul masini si a face o verificare.

 

Dar avand in vedere cat costa, ce dotari are, cum arata si ce pret are, as fi inclinat sa spun ca nu are doar 193000km, ci mai degraba 250-300k minim.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are faruri Full LED Bi-Xenon

Un fel de 4x4 cu tractiune fata

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Km nu ma intereseaza, mai important e sa nu fie sudata la mijloc. Farurile sunt xenon sau led pana la urma? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe verificare ar trebui sa gasesti eventualele accidente/daune. Kilometrii conteaza fara doar si poate in starea masinii. Ea e polisata si frumoasa pe exterior, insa una e o masina cu 193k km reali si alta e una cu 300+.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii plin topicul de probleme la DSG7 cu ambreiaje uscate (modelul de pe masina asta). Si cum zicea cineva mai sus, daca masina are 250-300k atunci asteapta-te sa pice ceva la cutie (o sa te coste pana in 2k euro sa o repari). Eu decat pachet R-line mai bine as lua una mai cheala cu 2.0TDI, e mult mai fiabil plus cutia duce mai mult daca e intretinuta corect. Passat B8 are numai LED, astea sunt LED High, varful de gama, fac un fel de con de umbra pe masina ce vine din sens opus (doar pe faza scurta in acest caz - vezi mai jos). P.S. Masina nu are Lane assist pentru ca nu are camera A5 de deasupra de oglinda. Fara camera respectiva potentialul acestor faruri e la jumate, pentru ca nu stie sa tina faza lunga plus con de umbra (acolo e diferenta mare - cand mergi cu lunga non stop si nu ii orbesti pe cei ce vin din fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Ok si cu vin ul mașinii, pot sa aflu km reali? Multumesc de sfaturi baieti. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde daca masina e recent adusa in tara, sau e luata de noua din Romania... poti verifica pe RAROM...

omul nu prea stie ce vinde, se vede si din descrierea masinii

arata destul de bine, e bine dotata, dar precum colegii, si eu as cauta un 2.0TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Singurul lucru ce ma retine, e cutia de viteze. In rest am si eu un golf 7 1.6 tdi, si e alegerea ideala ptr mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automoli (preferabil) sau carvertical. pe automoli ai 20% reducere cu GARAJ20R (nu e codul meu, nu fac reclama, zic doar ce poti folosi, dar esti liber sa folosesti orice alta platforma online).

 

Daca vanzatorul nu vrea sa iti dea vin-ul masinii, spune si asta ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt km reali poti pune VCDS-ul pe ea de unde ai putea sa citesti

 

 - km cutiei sa corespunda cu ce afiseaza in bord 

 - km pe fiecare ambreiaj ( la fel, ar trebui sa fie cam aceleasi valori, difera f putin )

 - incarcarea cu cenusa a dpf-ului ( la km respectivi ar trebui sa fie pe la 50-60 gr sa zic, pe acolo )

 - scanare generala si depistare erori anterioare unde s-ar inregistra si km la data aparitiei erorii 

 - carte service electronic

 

      Aparent, dupa mine, e o masina prea ieftina pentru dotarile sale sau deja cere investitii maricele (gen distributie, amortizoare, discuri, placute, cauciucuri sau ambreiaje cutie) sau lovita in cel mai rau caz.  

 

      Succes ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Cel mai probabil merg cu un mecanic cu tester si vad ce fac mai departe. Într-adevăr e dubios de ieftina, dar la prima vedere arata bine! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.06.2022 at 9:20, adrian_mm89 a scris:

Ii plin topicul de probleme la DSG7 cu ambreiaje uscate (modelul de pe masina asta). Si cum zicea cineva mai sus, daca masina are 250-300k atunci asteapta-te sa pice ceva la cutie (o sa te coste pana in 2k euro sa o repari). Eu decat pachet R-line mai bine as lua una mai cheala cu 2.0TDI, e mult mai fiabil plus cutia duce mai mult daca e intretinuta corect. Passat B8 are numai LED, astea sunt LED High, varful de gama, fac un fel de con de umbra pe masina ce vine din sens opus (doar pe faza scurta in acest caz - vezi mai jos). P.S. Masina nu are Lane assist pentru ca nu are camera A5 de deasupra de oglinda. Fara camera respectiva potentialul acestor faruri e la jumate, pentru ca nu stie sa tina faza lunga plus con de umbra (acolo e diferenta mare - cand mergi cu lunga non stop si nu ii orbesti pe cei ce vin din fata)

Referitor la faruri, are si halogen normal b8-ul.

Modificat de Freemidan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minute în urmă, Freemidan a scris:

Referitor la faruri, are si halogen normal b8-ul.

Da, am vrut sa zic ca cele care sunt prezentate ca Xenon, LED ,in anunturile de vanzari sunt toate LED. Exista doar LED pe B8 facelift (au scos halogen)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista DSG2, e aceeasi cutie cu ambreiaje uscate. La fel de problematica.

KM mi se par destul de multi 275k

Iar despre dotari... bixenon matrix n-am mai vazut :lol: 

 

Cauta un 2.0TDI cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius
22 minute în urmă, acidone77 a scris:

Nu exista DSG2, e aceeasi cutie cu ambreiaje uscate. La fel de problematica.

KM mi se par destul de multi 275k

Iar despre dotari... bixenon matrix n-am mai vazut :lol: 

 

Cauta un 2.0TDI cu DSG.

2.0 tdi cu dsg? Sunt mai fiabile, sau te referi doar la putere? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

275k sunt multi, insa e posibil sa fie mai putini decat cei "193k" de la prima :lol:

 

2.0 TDI vine cu DSG cu ambreiaje umede, o cutie mai robusta, la care daca schimbi uleiul regulat (la 60k), nu prea ai treaba cu ea.

La DSG-ul de pe 1.6 TDI, mecatronicul e sensibil.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, catalindarius said:

2.0 tdi cu dsg? Sunt mai fiabile, sau te referi doar la putere? 

Da, sunt mai fiabile, atat cutie DSG6 cu ulei, si motorul de 2.0 e mai ok. Ai ramane surprins cat e de economic sincer, mai ales pe Passat. Mi se pare ca e combinatia ideala.

1.6TDI merge mai bine pe masini mai usoare ( Octavia, Golf, etc )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se pare ciudat ca masinile astea au 199.000 km reali ?

Pana nu verifici istoricul in reteaua VW si nu faci o verificare completa intr-un service bun , orice vei vrea sa cumperi este loterie curata

R-Line 2017 cu 199k la pret de Logan ....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 pasi extrem de simpli de facut in prima faza, cu toate masinile astea, ti-am zis si mai sus. 

1. Ceri VIN de la vanzator. Daca ti-l da, atunci mergi la pasul 2. Daca nu ti-l da, inseamna ca are ceva de ascuns si probabil nu e ceva prea placut.

2. Intri pe orice site de verificari auto, automoli, carvertical, etc, e vreo 50 lei o verificare si vezi acolo kilometri, accidente, furt, samd si in functie de asta iti dai seama daca masina e cat de cat ok, in prima faza sau nu.

Dupa asta, poti sa te duci sa iei masina la bibilit la fata locului.

 

Nu conteaza ce parere avem noi, conteaza ce spune istoricul masinii si cum se prezinta in realitate.

Fiindca o masina la 11.5k euro contine si taxe de achizitie, transport, retusuri si profitul vanzatorului. Deci masina ar trebui sa fie ~9000-10k euro in afara la vanzare, ceea ce este putin probabil avand in vedere conditiile actuale de preturi si kilometrajul declarat al masinii.

 

PS: vad ca anuntul 2 are VIN. fa-i o verificare.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marcel s-a oprit cu ea la 199.000 km si cativa metri si a dus-o acasa pe platforma apoi ca sa o vanda la sub 200k :) 

 

@catalindarius lumea a tot recomandat 2.0 ca e mai fiabil si mai potrivit pentru masina si din ce am vazut eu e o motorizare populara deci ar trebui sa gasesti optiuni bune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

E clar ca am sa cer vin ul si o sa le verific, dar primul pas ptr mine e asta, sa vad ce ziceti. De ex amandoua au faruri asemanatoare, doar ca una din ele are sus luminile de zi. Mi-e teama sa nu fie aftermarket, puse de el. Sau halogene cu becuri albastre. As vrea sa fie r line, si sa nu fie dauna. In rest am zis si mai sus, chiar daca are 300000 de km, nu ma deranjeaza, doar sa fie întreținută corespunzător. Din pacate bugetul meu e de 13000 de euro, ai nu gasesc un 2.0 tdi dotat cat de cat. 

Modificat de catalindarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai buget de 13000 si vrei Passat B8, R Line, "extra full" si intretinut corespunzator. Chiar si unul ce se apropie de 300000 de km, sa fie mega dotat si intretinut ca la carte, sare lejer de bugetul tau in Germania. Fa o documentare pe site-urile de profil de dincolo si pe urma o sa te convingi ce masini gasesti in prezent si la ce scoruri. Da vorbim de masini corecte, pentru ca asta vrei si tu. Cum iti spunea un coleg mai sus, toate cele indicate de tine si multe altele ce sunt acuma la vanzare la scorurile astea de vis, daca te apuci sa scazi toate costurile + profitul vanzatorului, iesi la niste preturi care dau de banuit. 

La ora actuala, in bugetul tau, daca vrei o masina dotata, intretinuta exemplar, iei Passat B7, final de generatie, 2013-2014. Repet, uita-te pe dincolo ce scoruri sunt si la ce preturi au ajuns masinile si pe urma gandeste-te cum naiba is mai ieftine masinile astea aduse la noi, decat cele din tara lor de origine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!