Jump to content

Achizitionare Passat B8 sh - sfaturi achizitie


Manuel N.
 Share

Postare recomandată

AlexandruGalati

Cea Argintie / Gri , este mult mai ok ca masina , de ce zic asta , culoarea am avuto pe o masina anterioara si e o culoare nepretentioasa , abia vezi mizeria pe ea , f f ok din punctul asta de vedere , apoi iar ce e f frumos e plafonul panoramic care e ceva special ( pt mine ) , dar de care nu ma bucur la masina mea pt ca nu il are , e ceva frumos , acum depinde de gusturi , in schimb la cea gri as spune ca e posibil sa ai ceva km dati inapoi , sa verifici f bine acest aspect , iar daca sunt reali merita banii masina ! 
La link-ul al doilea , masina pare ok , dar culoarea daca iti place tie ca doar tu mergi cu ea , ii lipseste plafonul panoramic dar daca nu te omori dupa asa ceva iar e alegerea ta , in schimb daca e 2017 curat pe acte atunci castigi 1 an la masina , dar in general ei trec 2017 dar defapt e 2016 , sa verifici si acest aspect ! In rest iti urez succes la achizitie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut!

Ca sa nu mai deschid un nou topic, adresez aici o intrebare.

Maine urmeaza sa achit un Passat B8 "pe nevazute". Ideea este ca nu sunt lamurit ce tip de faruri are. Asadar, va rog sa imi spuneti o parere.

Masina are motor 2.0 tdi 190 CP 4 motion, 91.000 km. Ce parere aveti despre ea?

Multumesc mult!
3.jpg  1.jpg  6.jpg  7.jpg  8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are faruri halogen.Cel putin asa mi se pare mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa! Sa o stapanesti sanatos. Din pozele pe care le-ai pus pare sa aiba faruri cu halogen (cel mai probabil au inlocuit ei becurile cu unele led).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar avea halogen nu ar trebui sa aiba spalatoare faruri. Din cate stiu este o varianta de fabrica cu faruri led fara lupe (led basic).

 

Modificat de ~Aurelian~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta sunt nelamurit.

Ca as zice ca sunt halogen... dar am gasit informatii cum ca ar exista o linie "basic led".

Multumesc mult pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spălătoarele de faruri vin cu pachetul Iarna, care conține și scaunele încălzite, sau standard la farurile Led Top, pe care mașina nu le are. 

Exista și Led Basic dar nu sunt astea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile nu sunt Led Basic, legat de spalatoare depinde de tara si de pachetele disponibile cand se configureaza masina. Eu nu am spalatoare desi am pachet iarna (masina noua din RO)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti poti da seama dupa luminile de semnalizare.

Atat LED Basic cat si LED High au o banda (de LED-uri) in partea de jos a farului. Modelul din poza nu are, semnalizarea fiind in partea de sus din far spre mijlocul masinii (desupra la faza lunga).

Cel mai probabil are montate ceva becuri halogen cu +% la lumina si culoare albastra pe faza scurta.

 

In schimb pe exterior are pachet R Line.

Modificat de The IOP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din fabrica, masina are faruri cu becuri clasice dar, ca sa aiba mai mare

succes la vanzare, cine o vinde, a inlocuit becurile clasice cu becuri cu lumina alba.

exista si becuri de far cu leduri acum dar asta nu inseamna ca are faruri LED.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus orice versiune de Led ar fi (Basic sau High) nu are buton reglaj pe inaltime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile sunt halogen. au becurile schimbate clar, lumina este alba, pot fi si led (becurile).

Nu au nicio treaba cu Basic Led, despre echipare cu High Led, nici atat.

Ai mare grija cu km. 91.k km...hm....

Spalatoarele din bara, nu sunt din acc. film cu farurile, de ce? Nu stiu.

Vezi cum arata comutatorul de lumini, daca ai si poze din interior.

Interiorul este clar HL.

Cel mai simplu, in baza codului VIN, o sa ti dea toata config. si echiparea ei de noua.

 

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de Suedia de asta are spalatoare la faruri. Cam toate masinile acolo au spalatoare la faruri fie Halogen/Led.

Ex. Toyota Auris in Ro nu a avut niciodata spalatoare la faruri si acolo are si la Halogen/LEd.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca un aspect, cele basic led si high led au integrate in far in partea superioada o banda cromata ca o continuitate cu rama grilei de radiator. Si aici lipseste... Deci sunt halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Intr-adevar, farurile sunt halogen!

Km sunt reali! Am renuntat la achizitie! Avand in vedere ca nu sunt fan schimbat masini si o cumpar pentru minim 5 ani, prefer sa mai astept  sa cumpar ceva cu faruri "led/xenon ce or fi" si, eventual... cu ceasuri digitale.

Va multumesc pentru pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n unpinned this topic
  • 4 weeks later...

Posibil să fiu puțin offline, dar n-am găsit altundeva unde să întreb. Ține tot de achiziție. 

Am cumpărat un Passat B8 Rline. Unde văd ce model de echipare este? Trendline, Advance, Comfortline sau Highline?

Sau Rline-ul e de fapt echiparea propriu zisă?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In baza seriei VIN, poti obtine toata echiparea, dotarile, etc...

Pune si o poza cu ea, poti fi ajutat.

R Line este un pachet (din ce stiu eu), poate fi interior, exterior, partial, optic, tehnic, toatal...

Daca ai ce scrie in semnatura, este un pachet. Olanda are multe de genul asta, cu motoare 1.6 tdi (in special, variant).

Gasesti si in cartea masinii , sau in spatiul rotii de rezerva.

 

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poză cu mașina sau cu VIN-ul? Când am verificat mașina pe platformele consacrate, înainte s-o cumpăr, întra-adevar, apar dotările dar nu scrie nicăieri ce echipare este. Nici în cartea mașinii nu apare. În spațiul roții de rezervă, o să verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba ai, unde strie Passat Lim sau Var, in dreptul lui o sa ai 5 litere gen: HLBMT, CLBMT, etc.

Este pe randul al 2 lea, pe coperta cartii (pe interior, este aplicat un abtibild).

Poza cu ce vrei tu, pune din carte.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta apare. Poate îți poți da seama.

 

 

Modificat de KingRaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de la RAR.

Cartea masinii, cu garantia etc.

Sau portbagaj.

De ex:

 

1892819647_20200311_1416281.jpg.cea415a9a00f6fb78c6cbb1156500c64.jpg

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit. Scrie HLBMT. Ce înseamnă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!